آتش زدن آرامگاه محمدباقر حکیم در نجف ، اعلام عزای عمومی در 9 استان عراق

به گزارش شیوا مارکت، پلیس عراق گفت معترضان ورودی ضریحی در شهر نجف را آتش زدند و نیروهای امنیتی در پاسخ به این بی حرمتی و برای متفرق کردن تظاهرکنندگان متوسل به استفاده از گاز اشک آور شدند.

آتش زدن آرامگاه محمدباقر حکیم در نجف ، اعلام عزای عمومی در 9 استان عراق

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا از اسکای نیوز، تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که مربوط به آتش سوزی در ورودی آرامگاه محمدباقر حکیم است در حالی که در این تصاویر معترضان با موبایل های خود از این اتفاق فیلم برداری می کنند، هنوز تحقیقات مستقلی در این باره صورت نگرفته است.

این اتفاق در جریان یکی از خونبارترین هفته های اعتراضات در عراق رخ داده که از ماه گذشته میلادی آغاز شده است. نخست وزیر عراق طبق وعده روز جمعه استعفا و تلاش کرده است خشم مردم را کاهش دهد. اما تظاهرات در مناطق دیگر از جمله بغداد، نجف و ناصریه (مرکز استان ذی قار) ادامه دارد به طوریکه معترضان مراکز پلیس را محاصره کرده اند.

منابع پزشکی در عراق روز شنبه گفتند، در اثر شلیک افرادی مسلح در میدان ثورة العشرین شهر نجف، سه تن کشته و بیش از 20 تن زخمی شدند. پیشتر معترضانی نیز در اثر اصابت گلوله از سوی شبه نظامیانی که قصد متفرق کردن تظاهرکنندگان از نزدیکی مرقد محمدباقر حکیم در میدان ثورة العشرین را داشتند، زخمی شده بودند. لوی الیاسری، استاندار نجف از دولت فدرال و تمام نهادهای امنیتی خواست فورا برای توقف درگیری ها در نجف و تحقیق درباره حوادث جاری و مواخذه افراد خاطی وارد عمل شوند.

الیاسری گفت که طی 35 روز نجف امن و با ثبات بود اما حوادث اخیر منجر به تعدادی کشته و جمعی زخمی شده است. نیروهای امنیتی در استان نیز تلاش می کنند اوضاع را آرام کنند. استاندار نجف امروز یکشنبه در سراسر استان را روز تعطیل اعلام کرده و فقط نهادهای خدماتی، امنیتی و بهداشت دایر هستند. پلیس نجف نیز از تظاهرکنندگان خواسته است تا خویشتنداری کنند و به میادین تظاهرات بازگردند. پلیس متعهد شده کسانی که در قتل تظاهرکنندگان نقش داشته اند، دستگیر و مجازات کند.

در این حین، یک منبع پلیس از زخمی شدن فرمانده گروهان اول با شلیک گلوله از سوی افرادی ناشناس در مقابل اداره پلیس ذی قار خبر داد. زنان ذی قار هم با ایجاد زنجیره انسانی مانع از رفتن جوانان به سمت ساختمان فرماندهی پلیس ذی قار شده اند. رئیس پلیس ذی قار نیز روز شنبه فاش کرد، افراد ناشناس ساختمان استانداری را که در دست احداث است، بمب گذاری کردند. رئیس پلیس ذی قار از شهروندان خواست تا زمان خنثی سازی بمب ها از محل مذکور دوری کنند.

طبق بیانیه رئیس پلیس ذی قار، دست های خبیثی اقدام به بمب گذاری ساختمان در دست احداث استانداری کردند و نیروها تظاهرکنندگان را از محل مذکور دور کرده اند. در این بیانیه آمده است، برخی تظاهرکنندگان مانع ورود کارشناسان خنثی سازی مین شدند و به آنها سنگ پرتاب کردند همچنین نیروهای امنیتی هدف تیراندازی قرار گرفتند که منجر به زخمی شدن یک افسر برجسته شد.

در این بیانیه، عاجزانه از تظاهرکنندگان خواسته شده برای رسیدن کارشناسان خنثی سازی مین و بمب به محل مذکور از محل استانداری دور شوند. فرماندهی پلیس در این راستا ورودی های استان را به منظور ممانعت از ورود افراد و گروه های ناشناس بسته است. این در حالی است که استعفای عبدالمهدی چند ساعت بعد از درخواست مرجعیت عالی دینی شیعیان از دولت برای کناره گیری انجام گرفت تا تنش های ممتد و خونبار که هفته هاست عراق را درگیر کرده، بخواباند.

گفته می شود تنش ها در عراق بیش از 400 کشته داشته است که اکثرا تظاهرکنندگان هستند. 9 استان عراق به منظور احترام به کشته شدن تظاهرکنندگان عزای عمومی و تعطیل رسمی اعلام کردند. از بین این استان ها می توان به النجف، کربلاء، ذی قار، الدیوانیة، المثنی، میسان، بابل و دیالی اشاره کرد.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13970

به "آتش زدن آرامگاه محمدباقر حکیم در نجف ، اعلام عزای عمومی در 9 استان عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش زدن آرامگاه محمدباقر حکیم در نجف ، اعلام عزای عمومی در 9 استان عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید