آتش کرونا هنوز خاموش نشده، سهم قابل توجه کارت خوان ها و دستگیره های درب در انتشار ویروس

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/کرمان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: دستگیره های ورودی درب مغازه ها و کارت خوان ها دو مرکز مهم ابتلا به ویروس کرونا در واحدهای صنفی هستند که توصیه می گردد مغازه داران مرتب این مکان ها را گندزدایی و مردم نیز از تماس مستقیم با این موارد جدا پرهیز نمایند.

آتش کرونا هنوز خاموش نشده، سهم قابل توجه کارت خوان ها و دستگیره های درب در انتشار ویروس

دکتر سید وحید احمدی طباطبایی شامگاه دوشنبه اول اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اپیدمی کرونا مانند آتش سوزی در جنگل است. مردم باید توجه داشته باشند که اتش کرونا هنوز خاموش نشده و تنها شعله این آتش چند روزی است که کمتر شده و با هر بادی دوباره شعله ور خواهد شد.

وی درباره بازگشایی دوباره اصناف توضیح داد: نکته مهم این است که از دید سلامت نباید اصناف باز می شدند اما نمی توان به مسئله اپیدمی کرونا، یک بعدی نگاه کرد و در کنار مسائل بهداشتی باید موضوعات مالی و نیازهای مردم نیز دیده گردد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه در طرح فاصله گذاری هوشمند قرار است اصناف به صورت پله پله و با رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی شوند اظهار کرد: بازگشایی اصناف به معنای سرانجام کرونا نیست و همچنان باید مردم و متصدیان اصناف مسائل بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

احمدی طباطبایی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید خیال مردم از موضوع کرونا راحت باشد اظهار کرد: پروتکل های بهداشتی در قالب سه اصل کاهش احتمال انتقال بیماری در هر تماس، کاهش تعداد تماس ها و کاهش زمان عفونت زایی بیماری تدوین شده که در این راستا باید همچنان به بحث فاصله گذاری فیزیکی (2 متر) توجه ویژه داشت.

وی بر اصل جداسازی زودرس بیماران کرونایی تاکید نمود و اضافه نمود: به شدت توصیه می گردد به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس در جامعه، افراد با کوچکترین علائمی همچون تب، کوفتگی، سرفه و احساس خستگی خود را در منزل ایزوله نمایند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان شرایط به حالت عادی بازنگشته و هر لحظه ممکن است دوباره شاهد پیک مبتلایان به کرونا باشیم اضافه نمود: مردم به گونه ای رفتار ننمایند که دوباره به شرایط 3 یا 4 هفته پیش برگردیم. این احتمال وجود دارد که هر لحظه شاهد افزایش مبتلایان به کووید 19 باشیم و همین امر سبب گردد تصمیمات دوباره عوض شده و به حالت قبل برگردیم که در این راستا نیازمند همکاری مردم و اصناف هستیم.

احمدی طباطبایی با این توصیه که مردم بی مورد از منزل خارج نشوند و در صورت خرید نیز مغازه های شلوغ و پرازدحام را انتخاب ننمایند اظهار کرد: اکنون زمان ریسک کردن نیست و مردم باید هوشمندانه رفتار نمایند.

وی درباره استفاده از ماسک و دستکش گفت: ماسک و دستکش یک اطمینان کاذب را به وجود خواهد آورد که خود می تواند بسیار خطرناک باشد. اما آنچه که از زدن ماسک و پوشیدن دستکش مهمتر است، بحث فاصله گذاری فیزیکی و جلوگیری از تماس دست با سطوح و شستن مرتب دست هاست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به یک باورغلط مردم اشاره نمود و گفت: متاسفانه در جامعه شاهد یک باور غلط هستیم که تصور می نمایند ویروس کرونا در هوا وجود دارد این در حالی است که ویروس کووید 19 در ترشحات تنفسی افراد است نه در هوا. در فضاهای معمولی ویروس ماندگاری بالایی در هوا ندارد و تنها در بعضی مکان هایی که ساکشن های ترشحاتی صورت می گیرد ماندگاری بالایی این ویروس در هوا ممکن است وجود داشته باشد.

احمدی طباطبایی با تاکید بر استفاده از دستکش برای بعضی مشاغل اظهار کرد: دستگیره های ورودی درب مغازه ها و کارت خوان ها دو مرکز مهم ابتلا به ویروس کرونا در واحدهای صنفی هستند که توصیه می گردد مغازه داران مرتب این مکان ها را گندزدایی و مردم نیز از تماس مستقیم با این موارد جدا پرهیز نمایند.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19040

به "آتش کرونا هنوز خاموش نشده، سهم قابل توجه کارت خوان ها و دستگیره های درب در انتشار ویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش کرونا هنوز خاموش نشده، سهم قابل توجه کارت خوان ها و دستگیره های درب در انتشار ویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید