احضار سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه جمهوری اذربایجان

به گزارش شیوا مارکت، سفیر گرجستان در باکو جهت ارائه توضیحات پیرامون حادثه مرزی پیش آمده به وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان احضار شد.

احضار سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه جمهوری اذربایجان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ترند، روز آدینه 14 ژوئیه گروهی از گرجستانی ها با عبور از خط مرزی این کشور با جمهوری اذربایجان به نیروهای مرزبانی آذری حمله و توهین کردند. این حادثه در منطقه مرزی مشترک و مورد مناقشه دو کشور موسوم به کشیکچیداغ یا داویت گاراجا رخ داد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد که به همین دلیل زوراب باتارادزه سفیر گرجستان در باکو جهت ارائه توضیحات پیرامون این حادثه با این وزارتخانه احضار شد.

این وزارتخانه در بیانیه ای خاطرنشان کرد: با احساس تاسف خاطر نشان می کنیم که چنین اقداماتی کاملا مخالف روابط مشارکت استراتژیک میان جمهوری آذربایجان و گرجستان است. باکو این رویداد را به عنوان یک عامل تحریک نماینده با هدف ایجاد درگیری میان دو کشور مورد توجه قرار داده است.

وزارت امور خارجه آذربایجان هم چنین خواهان آن شد که طرف مقابل این حادثه را مورد آنالیز قرار داده و آن ها را از اقدامات مربوطه و نتایج تحقیقات آگاه کند.

با وجود گذشته همکاری های پیروز و پایدار میان گرجستان و جمهوری آذربایجان بر اساس منافع ملی و وابستگی متقابل، اما اخیرا مسائل و مسائل میان تفلیس و باکو گسترش پیدا نموده است. یکی از مسائل اصلی که سبب تنش در روابط دو کشور شده است، تنش ها و اختلافات پیرامون منطقه تاریخی و مجموعه کلیساهای واقع در مرز مشترک دو کشور موسوم به کشکیچیداغ یا داویت گارجا است.

در روز 28 مه در حالیکه جمهوری آذربایجان خود را آماده برگزاری روز جمهوریت به عنوان یکی از مهمترین تعطیلات ملی خود و نیز برگزاری فینال لیگ اروپا در تاریخ 29 مه می کرد، در اطراف منطقه داویت گارجا که در جمهوری آذربایجان کشکیچی داغ نامیده می گردد درگیری ها و تنش های جدیدی رخ داد. هزاران نفر از معتقدان کلیسای ارتدوکس گرجستان به سمت معابد و کلیساهای منطقه باستانی داویت گارجا که در منطقه مرزی میان جمهوری آذربایجان و گرجستان واقع است حرکت کردند. در این حرکت اعتراضی، گروهی از کشیش های منطقه مارنئولی گرجستان در بزرگراه اصلی ورود به جمهوری آذربایجان تجمع اعتراضی برگزار نموده و با بستن قیرمیزی کوپرو، باعث ترافیک شدید اتومبیل ها در مرز ورودی دو کشور شدند. این کشیشان با شعار داویت گارجا (معابد کشیکچی داغ) متعلق به گرجستان است از مسئولان گرجی خواستند که با جمهوری آذربایجان برخورد سرسختانه داشته باشند و مسائل ورود مردم گرجستان به معابد کشیکچی داغ را حل نمایند. سه هزار معترض گرجی از مرز جمهوری آذربایجان و گرجستان عبور کردند و به دور صومعه های اودابنو و چیچخیتوری یک زنجیره انسانی تشکیل دادند. طرف آذربایجانی نیز خویشتنداری پیشه نموده و با طرف گرجستانی موافقت کردند تا برخوردی با معترضان ننمایند. در نزدیکی صومعه چیچخیتوری معترضان گرجی پرچم ملی گرجستان را که منقش به صلیب سنت جورج و بسیار شبیه به پرچمی است که در جنگهای صلیبی مورد استفاده قرار میگرفت همراه خود به اهتزاز درآوردند. در نهایت معترضان به خاک گرجستان بازگشته و این تظاهرات به صورت مسالمت آمیز به خاتمه رسید.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7811

به "احضار سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه جمهوری اذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احضار سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه جمهوری اذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید