از ظرفیت بازارچه های مرزی برای توسعه صادرات استفاده گردد

به گزارش شیوا مارکت، نایب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران می گوید: افزایش و ثبات صادرات در شش ماهه دوم امسال منوط به تصمیم و اتفاق هایی است که دولت می تواند اتخاذ کند. در حال حاضر باوجود تحریم، شرایط برای صادرات و واردات بسیار سخت شده است ازاین رو سیاست گذاران باید رویه ای را در پیش گیرند که فعالان مالی با شرایط بهتری نسبت به عملیات تجاری اقدام نمایند.

از ظرفیت بازارچه های مرزی برای توسعه صادرات استفاده گردد

سید مصطفی موسوی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران با اشاره به بخشنامه جدید ارزی دولت مبنی بر واردات در مقابل صادرات، اظهار کرد: صادرات و واردات جاده دوطرفه است و به ازای صادرات، باید واردات هم جریان داشته باشد. خوشبختانه وزارت صنعت طی ماه های گذشته، اقدامات خوبی در حوزه صادرات انجام داده و بخشنامه مذکور هم اقدام ارزشمندی برای توسعه صادرات است. زمانی که صادرکننده نمی تواند ارز حاصل از صادرات را برگرداند، آن ارز در خارج از کشور در اختیار واردکننده کالا قرار می دهد تا نسبت به تأمین مایحتاج کالاهای اساسی و حتی ماشین آلات اقدام گردد. این امر می تواند در خصوص صادرکنندگان نیز دنبال گردد؛ صادرکنندگان بتوانند واردات را از منشأ ارز حاصل از صادرات انجام دهند؛ اما به نظر من باید بازه کالاهای وارداتی بیشتر گردد تا ازیک طرف دست صادرکنندگان در تهاتر هم بازتر گردد و از طرف دیگر، بازار متعادل گردد. به عنوان نمونه واردات خودرو یا کالاهایی که در گروه سوم و چهارم قرار می گیرند باید شامل بخشنامه مذکور شوند تا قیمت ها هم در بازار به تعادل برسد.

موسوی با تأکید بر اهمیت بازارچه های مرزی در توسعه صادرات و به ویژه نقشی که این بازارها در صادرات با کشورهای همسایه ازجمله عراق ایفا می نماید، بر تقویت این بازارچه های مرزی و راه اندازی آن ها در جوار کشورهای همسایه تأکید کرد تا کالاهای موردنیاز کشور به وسیله این بازارها تأمین گردد.

او در همین زمینه گفت: ما می توانیم از تبصره 5 بازارچه های مرزی استفاده کنیم و ضمن صادراتی که صورت می گیرد، وارداتی با تخفیف 50 درصد انجام دهیم. امتیاز اول این تصمیم است که وقتی کالایی را صادر می کنیم، به صورت قانونی خواهیم توانست از امتیاز واردات آن کارت نیز استفاده و ضمن واردات از تخفیف گمرکی مربوطه استفاده کنیم.

موسوی در سرانجام، بر ضرورت اجرای پیشنهادهای ارزی اتاق ایران که در آخرین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اعلام شد تأکید و گفت پیشنهادهای مذکور با همفکری و کارشناسی کمیسیون های تخصصی اتاق ایران صورت گرفته و اجرایی شدن آن ها می تواند مسائل بسیاری از صادرکنندگان را حل نماید.

بلاگ پو: سیستم مدیریت محتوای بلاگ پو

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25349

به "از ظرفیت بازارچه های مرزی برای توسعه صادرات استفاده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ظرفیت بازارچه های مرزی برای توسعه صادرات استفاده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید