اشتغال کارگران بیکارشده از کرونا در بخش بسته بندی مواد ضدعفونی

به گزارش شیوا مارکت، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور گفت: تعداد زیادی از کارگران که در کرونا بیکار شدند، به سمت اشتغال در بسته بندی مواد ضدعفونی رفتند. اماحقوق آن ها بسیار کمتر از حداقل وزارت کار است.

اشتغال کارگران بیکارشده از کرونا در بخش بسته بندی مواد ضدعفونی

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، هادی ابوی، دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور درباره مسائل کارگران در بخش های مختلف واحد های تولیدی گفت:همزمان با اینکه تعداد زیادی از کارگران بیکار شدند، اما تعدادی مشاغل جدید هم ایجاد شد، مانند بسته بندی مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی، اما دائمی نیستند.

وی ادامه داد: این مشاغل دائمی نیستند متناسب با نیاز امروز بازار کار است. از سوی دیگر مبلغ حقوقی که برای این مشاغل تعریف می شود، به اندازه حداقل حقوق وزارت کار نیست. بلکه مبلغی تعیین می شود که بیشتر کارگران از سربیکاری مجبور هستند که آن را بپذیرند.

ابوی افزود:معمولاً یک کارگر برای اینکه بتواند با این کار به درآمد حداقل حقوق دست یابد روزانه باید 2 تا 3 هزار بسته بندی انجام دهد تا بتواند حداقل حقوق را دریافت کند. برخی کارگران هم کشش این نوع کار را ندارند.

وی درباره کارگرانی که به بهانه کرونا از سوی کارفرمایان اخراج شدند گفت: شیوع ویروس کرونا برای کل جهان بود. اما تعدادی کارفرمایان سوء استفاده کردند و کارگاه خود را تعطیل کردند.

وی ادامه داد: دولت باید به این مسئله توجه کند که کارگری که در منزل بنشیند از کجا می تواند معیشت خانواده خود را تأمین کند؟ کارفرمایان از این مسئله سوءاستفاده کردند و تعداد زیادی از کارگران خود را به بهانه های مختلف اخراج کردند. درست است که دولت تدبیر بیمه بیکاری را لحاظ کرد، اما کسانی می توانند برای ثبت نام بیمه بیکاری اقدام کنند که بیمه تأمین اجتماعی را داشتند. مسئله مهم اینجاست که تعداد زیادی از کارگران صنفی بیمه تأمین اجتماعی ندارند چگونه می توانند به بیمه بیکاری مراجعه و ثبت نام کنند؟

ابوی با بیان اینکه تعداد زیادی کارگر فصلی بیکار شدند گفت: بخش زیادی از کارگران در شهر های زیارتی و مسافرتی مانند افرادی که خدمات زائر، نظافت مسافرخانه ها، هتل ها، چرخی های راه آهن و فرودگاه را انجام می دادند بیکار شدند. این دسته از افراد مشکل اساسی برای ارتزاق دارند.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23388

به "اشتغال کارگران بیکارشده از کرونا در بخش بسته بندی مواد ضدعفونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال کارگران بیکارشده از کرونا در بخش بسته بندی مواد ضدعفونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید