الحشد الشعبی از پاکسازی کامل منطقه راهبردی جزیره در استان نینوی خبر داد

به گزارش شیوا مارکت، نیروهای الحشد الشعبی از پاکسازی کامل منطقه راهبردی جزیره در استان نینوی در راستای پاکسازی نوار مرزی میان سوریه و عراق از بقایای داعش خبر داد.

الحشد الشعبی از پاکسازی کامل منطقه راهبردی جزیره در استان نینوی خبر داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تیپ انصار المرجعیه وابسته به سازمان الحشد الشعبی از پاکسازی کامل منطقه جزیره در استان نینوی در شمال غرب عراق خبر داد.

این تیپ در بیانیه ای اعلام نمود: حمید الیاسری فرمانده تیپ انصار المرجعیه مژده سرانجام عملیات ابطال العراق برای سرکوب داعش در جزیره نینوی و اعمال تسلط کامل در این منطقه جنوب غرب موصل خبر داد.

بر اساس این بیانیه، الیاسری گفت: در عملیات ابطال العراق گروه های بزرگی از نیروهای مشترک امنیتی اعم از تیپ 44 و فرماندهی عملیات غرب نینوی و فرماندهی عملیات صلاح الدین و نیروهای اطلاعات سازمان الحشد الشعبی و دو واحد از نیورهای ارتش و نیروی هوایی ارتش و نیروهای زرهی و مهندسی نظامی الحشد الشعبی حضور داشتند.

وی افزود: این عملیات پیشدستانه به منظور مطمئن شدن از عاری بودن کامل جزیره نینوی از بقایای داعش و اعمال کنترل کامل بر نوار مرزی میان عراق و سوریه بوده است؛ جایی که واحدهای نیروهای امنیتی مساحت وسیع قریب به 200 کیلومتری را در جنوب غرب نینوی با عبور از روستاهای متعدد پاکسازی کردند و این نیروها در تماس مستیم با نیروهای عملیات جزیره صلاح الدین بودند.

در این بیانیه تاکید شده است: رزمندگان دلاور تیپ انصار المرجعیه از سرکوب تروریسم در هر زمان و مکانی منصرف نخواهند شد و این عملیات پیشدستانه برای گسترش امنیت در جای جای عراق ادامه خواهد داشت.

الحشد الشعبی عراق صبح امروز (دوشنبه) از آغاز عملیات امنیتی در جزیره نینوی به منظور پاکسازی نوار مرزی میان سوریه و عراق از بقایای داعش خبر داده بود.

الجزیره الفراتیه که به اختصار به آن الجزیره گفته می شود، از نظر جغرافیایی بسیار گسترده است و بخش هایی از آنها در استان های نینوی و صلاح الدین، کرکوک و الانبار عراق قرار گرفته است و در دوران اموی ها و عباسی ها، بخش هایی از سوریه و ترکیه را نیز دربر می گرفت. اما عملیات های ویژه الحشد الشعبی و ارتش عراق در آن بخش از این منطقه که در استان نینوی قرار گرفته است، محدود می شود.

داعش پس از اشغال شهر موصل عراق در سال 2014، به سرعت بخش اعظمی از خاک این کشور را تحت کنترل خود درآورده بود، اما سه سال بعد، به تدریج متحمل شکست های متوالی و نهایی شد و نیروهای عراقی پیروز شدند در سال 2017 تروریست ها را از کشورشان اخراج کنند.

با این وجود، عناصر داعش کماکان در برخی نقاط عراق حضور نه چندان فعال دارند و هر از گاهی عملیات تروریستی در برخی از مناطق این کشور از جمله الانبار و نینوی و دیالی انجام می دهند به ویژه که گزارش هایی درباره تحرکات مشکوک آمریکایی ها در مرز مشترک عراق و سوریه و تلاش واشنگتن برای احیای مجدد گروه تروریستی داعش با نامی جدید منتشر می شود.

از زمان اعلام پیروزی نهایی عراق بر داعش تا به امروز عملیات های متعددی در این منطقه از استان نینوی اجرا شده است، اما همچنان منطقه الجزیره محل اختفای هسته های خاموش تروریست ها بود.

م

kheimehnews.ir: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21062

به "الحشد الشعبی از پاکسازی کامل منطقه راهبردی جزیره در استان نینوی خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الحشد الشعبی از پاکسازی کامل منطقه راهبردی جزیره در استان نینوی خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید