امارات به دنبال کنار زدن حفتر از قدرت در لیبی

به گزارش شیوا مارکت، منابع سیاسی و رسانه ای در لیبی افشا کردند که امارات مصمم است فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی را قربانی و فرد دیگری را در لیبی جایگزین وی کند.

امارات به دنبال کنار زدن حفتر از قدرت در لیبی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع سیاسی و رسانه ای لیبی از گرایش امارات متحده عربی به قربانی کردن ژنرال خلیفه حفتر، که به امیر جنگ معروف است، و جایگزین کردن شخصیتی دیگر به جای او برای این جنگ در لیبی، اطلاع دادند.

اشرف الشح مشاور سیاسی سابق شورای عالی لیبی با استناد به اطلاعاتی دریافتی فاش کرد که اماراتی ها طرح بی را برای تشکیل دولتی به ریاست عارف النایض سفیر سابق لیبی در امارات، آماده می نمایند.

پایگاه انگلیسی زبان لیبین اکسپرس گفت که حکام ابوظبی نمی خواهند به صورت مستقیم وارد عمل شوند و به همین دلیل مصری ها را مسئول پیگیری این موضوع نموده اند.

این پایگاه خبری گفت، روند متقاعد کردن خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی برای تشکیل این دولت پیچیده شده است.

از سوی دیگر، پایگاه خبری لیبیا الاحرار نیز به نقل از بعضی منابع نوشت که ابوظبی از عقیلة صالح رئیس مجلس دولت شرق در طبرق خواسته است که دولت جدیدی به ریاست العارف نایض، سفیر سابق لیبی در امارت تشکیل دهد. به گفته این منابع، صالح نیز در حال متقاعد کردن شماری از نمایندگان است تا نشستی در قاهره برای اعلام دولت جدید به ریاست نایض به عنوان جایگزین خلیفه حفتر، که طی چهار ماه جنگ هنوز پیروز به ورود به شهر طرابلس نشده است، تشکیل دهند.

منابع مذکور تأکید کردند، ابوظبی حفتر را به پذیرش دولت مورد نظر به ریاست النایض وادار نموده و فشارهای فشرده ای، که تا سطح تهدید به لغو حمایت نظامی و اقتصادی رسیده، بر او وارد نموده است.

به گفته منابع، ابوظبی بسیار کوشش می نماید وضعیت تنش در شرق لیبی را مهار کند و از عدم سیطره خود به این منطقه بعد از شکست پروژه نظامی اش برای سیطره به طرابلس و شکست نیروهای حفتر، که حساب زیادی روی او باز کرد، می ترسید. این منابع گفتند، هیئت سازمان ملل متحد در لیبی از تشکیل احتاقتصادی دولت عارف النایض آگاه است ولی تاکنون موضع خود را در این خصوص اعلام ننموده است.

طبق این گزارش، عقیله صالح، رئیس مجلس در طبرق طی نطقی تلویزیونی از عزم مجلس به تشکیل دولت وحدت ملی، که اقلیم های سه گانه را نمایندگی می نماید، اطلاع داد و توضیح داد که ماموریت این دولت خدمات رسانی به شهروندان تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلسی است.

به گفته الشح، آمادگی برای طرح بی شامل دادن یک فرصت به غسان سلامه فرستاده سازمان ملل جهت طرح طرح سیاسی برای تشکیل دولت و القای این مساله، که خلیفه حفتر از تشکیل دولت غیرنظامی تبعیت می نماید، است تا در سایه این امر، به وسیله این دولت غیرنظامی مذاکرات جدیدی با دولت وفاق ملی در طرابلس انجام گردد.

مشاور سیاسی سابق شورای عالی لیبی توضیح داد، هدف از تشکیل چنین دولتی مذاکره با دولت وفاق ملی به منظور بازگشت روند سیاسی جدیدی است که آنها را از پیامدهای حمله به پایتخت دور می نماید و در حقیقت آنها به دنبال ویترین سیاسی جدیدی برای شروع عملیات مذاکره به منظور دستیابی به اهدافی هستند که با حمله نظامی محقق نشده است.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7654

به "امارات به دنبال کنار زدن حفتر از قدرت در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات به دنبال کنار زدن حفتر از قدرت در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید