ایرادهای سامانه جامع تجارت، باعث وقفه در فعالیت های مالی شده است

به گزارش شیوا مارکت، جعفر سرقینی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران دستور داد به موازات سامانه جدید صدور کارت بازرگانی، سامانه قبلی نیز به مدت دو ماه دیگر به فعالیت خود ادامه دهد.

ایرادهای سامانه جامع تجارت، باعث وقفه در فعالیت های مالی شده است

با ما همراه باشید و درباره safarbaran بیشتر بدانید.

در بخشی از این ابلاغیه آمده: ایجاد و استقرار سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری برای صدور و تمدید کارت بازرگانی، به دقت عمل و شفافیت در این خصوص یاری شایانی نموده؛ ازاین رو به منظور برطرف ایرادات و نواقص احتمالی سامانه و در نظر دریافت آن دسته از متقاضیان و فعالان مالی که تا به امروز به فرآیند سامانه جدید آشنایی و تسلط پیدا ننموده اند، لازم است ترتیبی اتخاذ گردد تا به مدت دو ماه، هر دو سامانه به صورت هم زمان و به موازات، به فعالیت خود ادامه دهد.

این ابلاغیه بعد از نامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده است. او موانع فنی برای تمدید یا صدور کارت در این سامانه را موجب خسران برای فعالان مالی دانسته است.

دبیرکل اتاق ایران هم در نامه ای به رئیس سازمان توسعه تجارت، تاکید نموده است سامانه کارت بازرگانی محل آزمون و خطا نیست.

در همین رابطه، کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران بر این باور است که راه اندازی سامانه جامع تجارت با شتاب زدگی بوده و همین امر منجر به سردرگمی فعالان مالی شده است.

کاشفی شرح می دهد: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است با همکاری ستاد و گمرک و سایر دستگاه های ذی ربط اقدام به تهیه، اجرا و بهره برداری از سامانه نرم افزاری جامع یکپارچه سازی و نظارت بر فرآیند تجارت کند؛ اما در همین قانون به هیچ عنوان ذکر نشده است که سامانه موجود کارت بازرگانی متوقف و سامانه دیگری طراحی گردد. بنابراین وزارت صنعت می توانست با همکاری اتاق ایران، اشکالات سامانه فعلی را برطرف کند تا نیت قانون گذار هم محقق گردد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران اضافه کرد: از طرفی به رغم تأکید این قانون مبنی بر راه اندازی سامانه اعتبار سنجی باهدف جلوگیری از تخلفات دارندگان کارت بازرگانی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، اما همچنان این اتفاق نیفتاده است.

کاشفی تأکید کرد: راه اندازی سامانه جامع تجارت در مردادماه سال 99 در حالی با شتاب زدگی و البته تاخیر اجرا شده است که هنوز زیرساخت های این سامانه آماده نیست و مسائل فراوانی برای صدور کارت بازرگانی وجود دارد. به همین دلیل گاها شاهدیم که پس از تائید و ارسال مدارک از این سامانه به سامانه اتاق بازرگانی، بعضی موارد قانونی اصلاً رعایت نشده است. به عنوان نمونه صرف خود اظهاری افراد مبنی بر سه سال سابقه کار برای صدور کارت بازرگانی و بدون دریافت هیچ گونه مستنداتی از سوی وزارت صنعت لحاظ می گردد. درحالی که پس از آنالیز های اتاق این مورد به عنوان یک نقص در پرونده ثبت می گردد. یا در سامانه جامع تجارت، به هیچ عنوان کارت بازرگانی 5 ساله برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته نشده است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران عدم آموزش را یکی دیگر از مهم ترین ضعف های زیرساختی سامانه جامع تجارت مطرح کرد و گفت: متأسفانه بسیاری از اپراتورهای صدور کارت بازرگانی به خصوص در شهرستان ها، هنوز با نحوه عملکرد این سامانه آشنایی ندارند و همین موضوع باعث سردرگمی ارباب رجوع و رفت وبرگشت مدارک بین اتاق بازرگانی و وزارت صنعت می گردد.

کاشفی با تأکید بر اینکه کارت بازرگانی یکی از الزامات تجارت است، اضافه کرد: بسیاری از تجار و فعالان مالی ما روزانه به کارت بازرگانی احتیاج دارند؛ اما با وقفه به وجود آمده دچار مشکل شده اند.

عضو هیات رئیسه پیشنهاد داد: بیش از 20 سال است که سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند فعالیت دارد و امتحان خود را هم پس داده است؛ به عبارتی دقیق تر تمامی آزمون وخطاها روی همین سامانه اجرا شده است؛ بنابراین بهتر این بود که سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند با سامانه جامع تجارت تلفیق می شد تا دیگر دوباره کاری صورت نگیرد.

کاشفی با اشاره به موافقت سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ادامه فعالیت سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند تا دو ماه آینده، این اقدام را عقب نشینی از سوی وزارت صنعت مطرح کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به محدودیت های در نظر گرفته شده در دسترسی های اتاق ایران، این تصمیم عملیاتی نیست و اقدام مطلوب این است که وزارت صنعت با توجه به تکلیف قانونی و ظرفیت های خود، نسبت به برطرف ایرادات سامانه جامع تجارت اقدام کند. ضمن اینکه اتاق ایران از ابتدا پیشنهادهای لازم را داده و تأکید نموده بود که ابتدا این سامانه در بعضی استان ها به صورت پایلوت به اجرا درآید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23478

به "ایرادهای سامانه جامع تجارت، باعث وقفه در فعالیت های مالی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرادهای سامانه جامع تجارت، باعث وقفه در فعالیت های مالی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید