برقراری موج اپیدمی کرونا در تهران ، توصیه به مردم

به گزارش شیوا مارکت، رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه همچنان موج اپیدمی کروناویروس در تهران برقرار است، از مردم خواست رعایت نکات بهداشتی را جدی بگیرند.

برقراری موج اپیدمی کرونا در تهران ، توصیه به مردم

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر حسین عرفانی گفت: عدد مولد پایه نشان می دهد در ابتدای یک همه گیری یک فرد به طور متوسط می تواند چند نفر را آلوده کند. قطعا در مبارزه با کرونا اقدامات و تمهیداتی انجام می شود. مسائلی که در کنترل بیماری وجود داشته است بر روی این شاخص اثرگذار خواهد بود. اکنون با محاسبه R موثر می بینیم که این شاخص که حدود 2.5 تا 3 بود، در روزهای اخیر به عدد یک نزدیک شده بود و چه بسا در برخی موارد از عدد یک نیز کاهش بیشتری داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه کاهش میزان R موثر یک عدد موقت است، خاطرنشان کرد: این شاخص با ساده دریافت نکات بهداشتی و بی توجهی به مواردی مانند فاصله گذاری اجتماعی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد و مجددا شاهد افزایش موارد باشیم.

رئیس اداره مراقبت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در خصوص مدیریت کرونا در کلانشهر تهران، اظهار کرد: این که همه گیری را در این شهر پشت سر گذاشته باشیم دور از ذهن به نظر می رسد؛ چراکه مطالعه شاخص های همه گیری شناسی این موضوع را نشان نمی دهد. در ابتدای همه گیری شناسی شاخصی به نام R0 وجود دارد که با عنوان عدد مولد پایه شناخته می شود و نشان می دهد یک نفر آلوده به عامل بیماری زا به طور متوسط چند نفر را می تواند آلوده کند.

وی اضافه نمود: با توجه به نزدیک به 3 ماه از گذشت همه گیری بیماری کرونا در کشور، اکنون شاخص دیگری تحت عنوان R افکتیو را باید بررسی کنیم که یک عدد موقت و شناور است که با توجه به شرایط همه گیری بیماری در جامعه تغییر پیدا می کند. در مناطق مختلف تهران الگوی ثابتی وجود ندارد و چیزی که تعیین است این است که خطر بیماری کووید 19 را در اقصی نقاط کشور بویژه در پایتخت شاهد هستیم.

عرفانی گفت: علی رغم تمام زحماتی که کشیده شده و همکاری هایی که مردم داشتند، باید بدانیم خطر کاملا برطرف نشده و همچنان موج اپیدمی کروناویروس در تهران برقرار است، از این رو باز هم رعایت نکات بهداشتی را توصیه می کنیم.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20279

به "برقراری موج اپیدمی کرونا در تهران ، توصیه به مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری موج اپیدمی کرونا در تهران ، توصیه به مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید