بسته جدید ارزی در راه است ، رشد نقدینگی به 18 درصد رسید

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: بر مبنای تقاضای فعالان مالی بخش خصوصی و برای تسهیل برگشت هر چه بهتر ارز ناشی از صادرات به چرخه و به طور ویژه، تامین مواد اولیه و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی کشوز، مقررات مورد نظر در این خصوص به تأیید ستاد مالی دولت رسید که جزئیات آن هفته آینده اعلام می گردد.

بسته جدید ارزی در راه است ، رشد نقدینگی به 18 درصد رسید

او ادامه داده، همان گونه که قبلا اعلام و پیش بینی می شد، عرضه ارز در سامانه نیما به سرعت افزایش یافته و فرایند معاملات حواله های ارزی رشد خوب و قابل توجهی پیدا نموده است.

همتی افزوده، در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات در مقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص، بر تقویت سامانه نیما به عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تاکید شده است.

او اظهار نموده، نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی علی رغم فشار های وارده به بانک مرکزی به خاطر شرایط خاص کشور و نیز احتیاج های مرتبط با کرونا، تا حد ممکن مدیریت و کنترل شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داده، در خاتمه هفته سوم مهرماه 99 رشد پایه پولی و نقدینگی، نسبت به خاتمه سال قبل، به ترتیب 9.5 و 18 درصد ثبت شده است که رقم های نهایی آن در خاتمه مهر ماه، توسط بانک اطلاع رسانی خواهد شد.

او اظهار نموده، همان طور که قبلا گفتم، با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر نقدینگی، نرخ سپرده قانونی از اول مهر ماه به شرایط ابتدای سال 99 برگردانده شد و اقدامات لازم احتیاطی برای ایجاد محدودیت در رشد ترازنامه بانک ها در دستور کار واقع شده است که در تعدیل فرایند نرخ رشد نقدینگی در نیمه دوم سال موثر خواهند بود.

تور ونیز: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24637

به "بسته جدید ارزی در راه است ، رشد نقدینگی به 18 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته جدید ارزی در راه است ، رشد نقدینگی به 18 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید