ترس و ناامیدی سهامداران حقیقی نسبت به شرایط بورس

به گزارش شیوا مارکت، ابتدای این هفته شاخص کل بورس تهران، قله یک میلیون و 400 هزار واحدی را از دست داد و به یک میلیون و 374 هزار واحد سقوط کرد.

ترس و ناامیدی سهامداران حقیقی نسبت به شرایط بورس

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مردادماه سال جاری بود که شاخص بورس تهران بعد از طی کردن فرایندی رو به رشد و پرسود، به صورت یکپارچه در راستا نزولی نهاده شد تا جایی که ابتدای این هفته شاخص کل بورس تهران، قله یک میلیون و 400 هزار واحدی را از دست داد و به یک میلیون و 374 هزار واحد سقوط کرد.

شاخص بورس با قرار دریافت در محدوده دو میلیون و 100 هزار واحد تا نیمه مردادماه، رشد خارج از قاعده ای را در بورس رقم زد به طوری که حتی انتظار ها را برای رسیدن به شاخص سه میلیونی افزایش داد. عملکرد بورس از اواخر سال گذشته تا مردادماه سال جاری باعث هجوم نقدینگی زیادی به بازار شد و مردم را با سودای رسیدن به سود های بالا روانه این بازار کرد، اما از اواخر مردادماه ورق برگشت و بازار با سرعت در مدار نزولی پیش رفت.

بعد از سقوط شاخص بورس، تصمیمات مختلفی همچون ورود حقوقی ها به بازار برای ایجاد تعادل در صف های خریدوفروش، کاهش سقف سرمایه گذاری صندوق های درآمد ثابت در سهام، کاهش اعتبار خرید سهام، تدوین مقررات حضور بازار گردان ها، تخصیص یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار و حمایت های لفظی مسئولان برای جلوگیری از افت مجدد شاخص بورس گرفته شد، اما نتوانست به جلوگیری از افت بازار شاخص یاری کند.

اکنون به نظر می رسد به علت وجود جو روانی ناشی از ترس و ناامیدی سهامداران حقیقی نسبت به شرایط بورس، همچنان بازار با صف های فروش طولانی و برروی ریل نزولی در حال حرکت است. به زعم بسیاری از کارشناسان بازار، بسیاری از سهم های مهم در شرایط خیلی خوبی برای خرید هستند، اما بازار بدون توجه به این تحلیل ها، همچنان با تشکیل صف های فروش روبرو است.

بعد از سقوط شاخص از دو میلیون واحد، امید ها برای بازگشت شاخص در سرمایه گذاران با عنوان اصلاح در بازار زنده ماند، درحالی که اکنون با از دست رفتن شاخص یک میلیون و 400 هزار واحدی، چشم انداز روشنی برای بازگشت شاخص کل دیده نمی گردد و اعتماد بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به فرایند بازار ازدست رفته است.

افت شاخص بورس به علت از دست رفتن اعتماد مردم است

محسن علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره چرایی افت دوباره شاخص بورس می گوید: از 19 مردادماه تا به اکنون بازار سرمایه دیگر روال عادی خود را پیدا نکرد. شاید یک روز حقوقی ها و روز دیگر حقیقی ها خرید سهام داشتند و بازار چنددرصدی افزایش یا کاهش پیدا کرد، اما باسیاستی که دولت به کار گرفته است، اعتماد مردم را دیگر به دست نخواهد آورد.

علیزاده بیان می نماید: دولت، میزبان خوبی برای سهامداران نبود، زیرا بسیاری از مردم سرمایه های خود را در بازار وارد کردند تا هم برای دولت درآمدزایی گردد و هم سرمایه ها منتج به فراوری گردند، اما این اتفاق نیفتاد و از سرمایه های مردم سوءاستفاده شد. اگر دولت از مردم دعوت به حضور در بورس نمی کرد، بورس به روال سابق خود حرکت می کرد و شاخص طی چند ماه به دو میلیون نمی رسید.

عضو ناظر شورای عالی بورس ادامه می دهد: افت شاخص بورس به علت از دست رفتن اعتماد مردم است. من نمی توانم به مردم اطمینان بدهم که سرمایه هایشان را وارد بازار نمایند، زیرا مردم سلب اعتماد نموده اند. تصمیمات خلق الساعه ای که گرفته می گردد بر شرایط بازار تأثیرگذار می گردد، به عنوان نمونه اعلام شد تغییرات در ارکان پایین شرکت بورس اوراق بهادار ایجاد می گردد تا باعث آرام شدن مردم گردد، اما اگر قرار است تغییری ایجاد گردد باید در ارکان اصلی سازمان شکل بگیرد تا سیاست ها تغییر کند.

علیزاده به درج اخبار نادرست درباره بورس اشاره می نماید و می گوید: بیشتر فروشندگان روز شنبه این هفته، حقیقی ها بودند که به علت پیش بینی های غلط در کانال های بورسی و سفارش های غیر اصلی حقوقی ها ترسیدند. حقوقی ها وظیفه حمایت از بازار را دارند و سود زیادی را کسب کردند. به عنوان مثال یکی از حقوقی ها از فروش سهام، چهار هزار میلیارد تومان سود کسب کرد و ملزم به خرید از بازار شد، اما فقط 800 میلیارد تومان از بازار خرید نموده است. به این کار نمی توان عنوان حمایت گذاشت.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در سرانجام اظهار می نماید: در چنین شرایطی جای ناظر بازار خالی است. رئیس سازمان بورس باید جلوی بروز چنین اقداماتی را بگیرد. اگر فرایند نزولی شاخص همچنان ادامه داشته باشد، مسئولیت آن به عهده وزیر اقتصاد است.

ترس بی دلیلی در بازار حاکم شده است

علیرضا کدیور، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایرانیان با اشاره به افت شاخص بورس می گوید: افت شدید شاخص بورس در حالی است که در روز های اخیر، شرکت ها گزارش های اقتصادی 6 ماهه خود را ارائه دادند و شرایط سودآوری بیشتر شرکت ها فراتر از آن چیزی بود که انتظار می رفت، اما علی رغم این مسائل بازار روز شنبه منفی شد.

کدیور، اصلی ترین عامل افت دوباره شاخص را جو روانی منفی که بر بازار حاکم است، می داند و می افزاید: ترس بی دلیلی در بازار حاکم شده است و بیشتر مردم برای فروش سهام هجوم آورده اند. دستورالعمل های موجود در بازار بورس، شرایط فعلی را تشدید می نماید. اولین دستور، ایجاد محدودیت نوسان 5 درصدی است که باعث ایجاد صف فروش می گردد و صف های فروش طولانی باعث سرایت به بقیه سهام می گردند.

وی اضافه می نماید: اکنون در حدود 50 درصد سهامی که در بازار وجود دارند، سهامی هستند که نسبت به سایر سهام موجود در بازار و دیگر دارایی های خارج از بازار مانند مسکن و خودرو، ارزنده تر هستند، اما وجود جو منفی باعث بروز چنین شرایطی شده است. تنها راهکار برای برون رفت از این شرایط، اصلاح مکانیزم های معاملاتی است تا صف خرید یا فروش تشکیل نگردد و بازار رفتار هیجانی از خود نشان ندهد.

کدیور درباره الزام سازمان بورس مبنی بر داشتن شرکت ها در بازار گردان می گوید: تعداد اندکی از شرکت ها این قانون را اجرا نموده اند. ضمن این که بازارگردان، توان نقدینگی مشخصی دارد. اگر همه بازار بخواهند سهام خود را به بازارگردان بفروشند، بازارگردان میزان مشخصی تعهد و توان قدرت خرید دارد و بیشتر از آن کاری نمی تواند انجام نمی دهد. وجود بازارگردان ضروری است، ولی کافی نیست و به تن هایی نمی تواند بازار را به تعادل برساند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایرانیان، ورود حقوقی ها به بازار را باعث ایجاد تعادل نسبی در بازار عنوان می نماید و ادامه می دهد: برخی از صندوق های بازنشستگی و بانک ها منابع خوبی را به بازار عرضه کردند، اما تزریق منابع دارای سقف مشخصی است و اگر بازار دائما فرایند منفی را طی کند، منابع نقدینگی حقوقی ها هم به سرانجام می رسد و دیگر توانی برای حمایت ندارند.

کدیور با اشاره به این که بازار به شکل اشتباه و نادرست از سوی سرمایه گذاران فرایند منفی را طی می نماید، می گوید: تنها راهکار برای بهبود شرایط بازار، جلوگیری از تشکیل صف در بازار است. باوجود جو منفی در بازار، احتمال پایین آمدن دوباره شاخص وجود دارد، اما با این شرایط هرچقدر شاخص پایین تر بیاید، سهام ارزنده تر می شوند. قیمت سهام هرگز صفر نخواهد شد و درنهایت به نقطه ای می رسد که ازنظر دیگران به رقم بسیار ارزان می رسد.

وی با توصیه به سرمایه گذاران در عدم فروش سهام شان می گوید: سرمایه گذارانی که تا امروز سهام خود را نفروخته اند بعدازاین هم اقدام به فروش ننمایند، به ویژه سهامی که شرایط اقتصادی خوبی دارند. فروختن سهم اقدام غلطی است و فروشنده مرتکب اشتباه می گردد. هجوم فروشندگان باعث عقب نشستن خریداران می گردد تا قیمت سهام پایین تر بیاید، اما وقتی خریداران به این نتیجه برسند که امکان خرید سهام باقیمت پایین تر وجود ندارد، باعث حرکت بازار رو به بالا می شوند.

منبع: رسالت

بلاگ پو: سیستم مدیریت محتوای بلاگ پو

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24737

به "ترس و ناامیدی سهامداران حقیقی نسبت به شرایط بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس و ناامیدی سهامداران حقیقی نسبت به شرایط بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید