تمرین آرام سازی ذهن در بحران کرونا ، توصیه به رانندگان تاکسی و اتوبوس

به گزارش شیوا مارکت، این روزها با شیوع کروناویروس رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی تاکسی، اتوبوس یا مترو، بیشتر از هرکس دیگری در خصوص ویروس کرونا و اخبار متفاوتی که از تعداد مبتلایان و مرگ ومیر ناشی از این بیماری در گوشه و کنار جهان و کشورمان اتفاق افتاده، از زبان مسافرین می شنوند.

تمرین آرام سازی ذهن در بحران کرونا ، توصیه به رانندگان تاکسی و اتوبوس

به گزارش خبرنگاران، رانندگان باید توجه داشته باشند که شنیدن مدام این اخبار و یا دیدن مسافرانی با نشانه هایی از سرماخوردگی و سرفه های مکرر ممکن است در آنها ایجاد نگرانی و ترس از مبتلا شدن به بیماری کند.

علائم و نشانه های استرس در شرایط بحران کروناویروس می تواند ترس از ابتلا به بیماری، حرف زدن مکرر در خصوص بیماری، چک کردن مکرر علائم و نشانه های جسمی مثل تب، درد، تنفس، سرفه کردن و … کاهش توجه و تمرکز، دلشوره، بیقراری، کلافه بودن، اضطراب، بی حوصلگی، کاهش اشتها، بدخوابی و یا کم خوابی، طپش قلب، احساس نا امیدی و غمگینی، فکر مرگ و... باشد. البته به یاد داشته باشید که بروز این علائم در شرایط بحران، طبیعی و قابل کنترل است و خطر جدی شما را تهدید نمی کند.

اما چگونه می توان بر این استرس غلبه کرد؟ قبل از هرچیز باید اطلاعات و دانسته های خود را در خصوص ویروس کرونا یا موضوعی که ذهن شما را درگیر نموده کامل کنید و به یاد داشته باشید اطلاعات صحیح را از منابع معتبر علمی از قبیل کانال ها و سایت های مرتبط با وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و فضاهای مجازی انجمن های علمی و رسانه های معتبر ملی بدست آورید.

از چک کردن مداوم اخبار و اطلاعات مربوط به این بیماری یا هر بیماری دیگری که ممکن است ذهن شما را درگیر نموده باشد، پرهیز کنید. زیرا این کار میزان نگرانی و استرس شما را افزایش می دهد. همچنین از انتشار اخبار غیر موثق که به وسیله کانال های نامعتبر در فضای مجازی پخش می گردد خودداری کنید.

توصیه دیگر این است که از سوار کردن مسافرانی که سرفه می نمایند و یا ماسک به صورت دارند نترسید، کافی است خودتان نکات و بهداشتی را رعایت کنید و یا به مسافرین توصیه کنید که آنها هم نکات بهداشتی را رعایت نمایند.

مطلع باشید در صورتی که هنگام رانندگی احساس کردید سطح استرس شما بالا و یا غیر قابل تحمل است، در اولین فرصت وسیله نقلیه خود را متوقف کنید و به مسافرین بگویید چند ثانیه ای احتیاج به آرام کردن خود دارید. در این حالت سعی کنید ضمن رعایت نکات بهداشتی، چند نفس عمیق از بینی بکشید و به آرامی از دهان خارج کنید. همچنین اگر برای شما امکان دارد در اولین ایستگاه وسیله نقلیه خود را نگهدارید و چند ثانیه به جایگاه خود تکیه دهید و اعضای بدن تان را شل و رها کنید و یا درصورت امکان چند ثانیه از ماشین پیاده شده و چند قدم راه بروید.

چنانچه ذهن شما با موضوع نگران نماینده ای درگیر است، در صورت امکان با افرادی که نزدیک شما هستند کمی حرف بزنید. توجه داشته باشید که این روزها نوشیدنی های طبیعی مثل آب و یا آب میوه همراه خود داشته باشید و برای کاهش استرس خود از آنها بهره ببرید.

ترس و واکنش افراد نسبت به اتفاقات و حوادث غیر منتظره و نگران نماینده طبیعی است، خودتان و یا دیگران را بخاطر آن سرزنش نکنید.

در گذشته برای رفع شدن نگرانی خود چه کاری انجام می دادید؟ هر کاری که حال شمار را خوب می نموده، الان هم سعی کنید همان کارها را انجام دهید. در صورتیکه که علائم بیقراری، اضطراب، دلشوره، ترس و... در شما ادامه داشت و یا قادر به تحمل آن نبودید به نزدیکترین مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی مراجعه کنید و از پزشکان، کارشناس سلامت روان یا روانپزشکان یاری بگیرید.

تمرین آرام سازی ذهن در شرایط بحران

ابتدا به یک مکان خلوت و آرام بروید، روی جایگاه بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. کف پاها را روی زمین بگذارید و دست ها را روی ران قرار دهید. اعضای بدن خود را از بالا به پایین یا از نقاط انتهایی به طرف بالا سفت و رها کنید.

ابروها را تا جایی که می توانید به طرف بالا بکشید؛ چند ثانیه کوتاه در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. سپس چشم ها را محکم ببندید و پلک ها را روی هم فشار دهید و در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی چشم ها را باز کنید.

گردن (چانه) خود را به سمت سینه فشار دهید آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. همچنین شانه ها را بالا بکشید و سفت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید.

دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید؛ در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید.

یک نفس عمیق بکشید و ریه خود را از هوا پر کنید و نفس خود را حبس کنید و در این حالت به شکم خود فشار آورید. سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید و ریه را کاملا خالی کنید.

پای راست را صاف نگه دارید و پنجه پا را به طرف بیرون بکشید و در این حالت نگه دارید. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنید و پا را سفت در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

زانوی راست را خم کنید و ران را تا جایی که می توانید بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، این تمرینات را برای رها سازی ذهن و آزاد سازی ذهن می توانید روزی یک تا دو بار انجام دهید.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16712

به "تمرین آرام سازی ذهن در بحران کرونا ، توصیه به رانندگان تاکسی و اتوبوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرین آرام سازی ذهن در بحران کرونا ، توصیه به رانندگان تاکسی و اتوبوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید