تولید پره های توربین بادی استاندارد با دستگاه شبیه ساز باد ایرانی

به گزارش شیوا مارکت، عباس دلیری رضاقلی قشلاقی برگزیده بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی، دانشجوی دکتری مهندسی هوافضا و مجری طرح دستگاه شبیه ساز حرکت نوسانی ترکیبی پره ها برای آزمون تونل باد در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از منابع در دسترس انرژی تجدیدپذیر در کشور، باد است که در حال حاضر تنها درصد کمی از تولید برق کشور از منابع تجدیدپذیر صورت می گیرد.

تولید پره های توربین بادی استاندارد با دستگاه شبیه ساز باد ایرانی

وی افزود: یکی از ملزومات اساسی برای دستیابی به فناوری بومی طراحی و ساخت توربین های بادی فراهم آوردن بسترهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی برای مطالعه و اندازه گیری عملکرد آنهاست.

دلیری خاطر نشان کرد: به دلیل پیچیدگی مسائل سازه ای و آئرودینامیکی مرتبط با پره توربین های بادی، همواره مطالعات تونل باد در کنار شبیه سازی های رایانه ای امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

وی با بیان اینکه پره توربین های بادی در طی چرخش توربین به دلیل عوامل متعدد حرکات آئرودینامیکی و سازه ای پیچیده ای را تجربه می کند، بیان نمود: یکی از راه های اندازه گیری، نصب حسگرها روی پره واقعی و اندازه گیری حین چرخش است که ایرادات متعددی دارد.

به گفته وی در حال حاضر به منظور دستیابی به یک بستر تحقیقاتی مطلوب برای اندازه گیری مشخصات آئرودینامیکی و آئروالاستیک پره توربین باد و همچنین رفع نواقص رویکردهای پیشین از جمله امکان شبیه سازی حرکت واقعی پره، یک سامانه شبیه سازی حرکت ترکیبی پره توربین باد را طراحی کردیم.

وی تاکید کرد: آزمایشات گسترده ای برای نمونه مقیاس شده از پره یک توربین بادمحور افقی در تونل باد صورت پذیرفته است. این سامانه دارای دو محور پیچشی و انتقالی است که زاویه حمله میانگین مدل، دامنه و فرکانس نوسانات هر محور و اختلاف فاز محورها نسبت به یکدیگر با استفاده از مکانیزم های مکانیکی و یک بخش کنترلی دقیق به صور اتوماتیک و به دقت تنظیم می شود.

این محقق با بیان اینکه سایر کاربردهای این دستگاه شامل آیرودینامیک پره بالگرد، ریز پرنده ها و مولدهای انرژی باد فلپینگ می شود، خاطر نشان کرد: دستگاه شبیه سازی حرکات نوسانی پره های توربین های باد برای تست تونل باد استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر این دستگاه در اختیار یکی از مراکز تحقیقاتی قرار گرفته است، بیان نمود: با استفاده از این دستگاه، بهینه سازی پره ها رخ می دهد تا انرژی کمتری به هنگام استفاده مصرف کنند و در مقابل آن کارآمدی توربین های بادی افزایش می یابد.

به گفته برگزیده جشنواره جوان خوارزمی، تا به امروز نمونه ایرانی و خارجی دستگاه در کشور وجود نداشته و می تواند زیرساخت تحقیقاتی برای بهینه سازی پره های توربین های بادی باشد.

به گزارش خبرنگاران، این طرح که با همکاری محمد بدر گل تپه به نتیجه رسیده در گروه مکانیک رتبه اول پژوهش های کاربردی بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی را کسب کرد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14918

به "تولید پره های توربین بادی استاندارد با دستگاه شبیه ساز باد ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید پره های توربین بادی استاندارد با دستگاه شبیه ساز باد ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید