جزئیات برنامه 2 ساله دولت برای مقابله با رکود کرونایی

به گزارش شیوا مارکت، با شیوع و گسترش این بیماری عالمگیر، بسیاری از کسب و کارهایی که سهم بالایی در اشتغال کشور دارند یا دچار رکود شدید شدند یا به طور کامل تعطیل شدند. برهمین اساس طبق برآوردهای اولیه کرونا 2 تا 4 درصد از فراوری ناخالص داخلی کشور خواهد کاست و برای مقابله با این رکود، دولت در قالب برنامه های مختلف به میدان آمده است. برنامه هایی که از پرداخت تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت تا تعویق مالیات را دربرمی گیرد. اما براساس گفته های معاون امور مالی وزارت امور مالی و دارایی، تمام این اقدامات اجرا شده در قالب برنامه کوتاه مدت دولت بوده است و برنامه میان مدت یک تا دو ساله ای هم برای مقابله با رکود کرونایی تدوین و به دولت ارسال شده است تا با تکیه بر آن فراوری احیا و اشتغال های از دست رفته بازگردد.

جزئیات برنامه 2 ساله دولت برای مقابله با رکود کرونایی

معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا در کشور قابل توجه است، گفت: این بیماری به صورت مستقیم بخش های مختلف اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است و دراین میان بخش تجارت بخصوص صادرات، کسب و کارهای خدماتی و اشتغال کشور بیشترین خسارت را متحمل شده است. محمد علی دهقان دهنوی ادامه داد: طی هفته های اخیر خوشبختانه تا حدودی فرایند ابتلا به ویروس کرونا نزولی بوده است که امیدواریم این فرایند ادامه دار باشد. هرچه مهار این بیماری در زمان کمتری اتفاق بیفتد اقتصاد کشور خسارات کمتری خواهد دید و سریع تر به روال قبل بازخواهد گشت.

برنامه های سه گانه دولت

معاون وزیر اقتصاد همچنین درباره اقدامات و برنامه های دولت برای مقابله با رکود ناشی از کرونا در اقتصاد کشور اظهار کرد: دولت برای مقابله با آثار منفی این بیماری برنامه های مختلفی در دستور کار خود دارد که شامل برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت می گردد.

وی درخصوص برنامه های کوتاه مدت شرح داد: با توجه به اینکه شیوع کرونا بسرعت با رکود و تعطیلی بعضی کسب و کارها فشار زیادی روی بعضی خانوارها وارد نموده است، برهمین اساس دولت در نخستین گام خود سعی کرد با تدوین و اجرای برنامه های فوری از فعالان اقتصادی و خانوارهای آسیب دیده حمایت کند.

وی اضافه نمود: برهمین اساس به منظور حفظ اشتغال و فراوری برنامه های کوتاه مدت در قالب اعطای تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا که دراین زمینه 75 هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد و همچنین پرداخت یارانه کرونایی و تسهیلات ارزان قیمت به مردم دنبال شد. به گفته وی، علاوه بر پرداخت تسهیلات کرونایی به خانوارهای آسیب پذیر، پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه به تمام متقاضیان یارانه بگیر پرداخت شد تا بخشی از آسیب های ناشی از شیوع کرونا را پوشش دهد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به سایر تسهیلاتی که در بخش اقتصادیات و بیمه برای کسب و کارها پیش بینی شده است، گفت: با توجه به آسیب های کرونا در کسب و کارهای مختلف در اولین گام پرداخت اقتصادیات از سوی مشاغل تا انتها اردیبهشت ماه جاری به تعویق افتاد که این مهلت دو ماه دیگر اضافه نموده شد.

5 محور اصلی برنامه بلندمدت مقابله با کرونا

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در ادامه درباره برنامه های میان مدت دولت برای مقابله با رکود کرونایی اظهارکرد: مهم ترین برنامه اقتصادی امسال جهش فراوری است و با توجه به شوکی که کرونا به اقتصاد ایران وارد نموده است، در کنار برنامه های کوتاه مدت و فوری احتیاجمند یک برنامه میان مدت یک تا دو ساله هستیم تا فراوری احیا گردد. وی افزود: به همین دلیل سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی سیاست های اقتصادی مرتبط با این برنامه میان مدت را تدوین نموده اند که هم اکنون به دولت ارائه شده است. دهقان دهنوی درپاسخ به این پرسش که برنامه میان مدت مقابله با کرونا دارای چه محورهایی است، شرح داد: این برنامه دارای پنج محور اصلی و زیربخش های متعددی است. تأمین اقتصادی فراوری به عنوان یکی از محورهای مهم این برنامه است. همچنین تقویت سرمایه گذاری و ارتقای فناوری دومین محور برنامه میان مدت دولت محسوب می گردد.

وی ادامه داد: همچنین افزایش درآمدهای دولت و تعادل بودجه، سیاست های تجاری و ارزی و بهبود فضای کسب و کار محورهای دیگر این برنامه هستند که دراین میان محور بهبود فضای کسب و کار از اهمیت زیادی برخوردار است.

کاهش 55 روزه آغاز کسب و کار با یک دستور

معاون وزیر اقتصاد تأکید کرد: در شرایطی که اقتصاد ایران از محل شیوع کرونا آسیب دیده است و دولت در مضیقه اقتصادی قرار گرفته است، بهبود فضای کسب و کار که بیشترین اثر مثبت و کمترین منابع اقتصادی را احتیاج دارد می تواند نقش مهمی در خروج از رکود کرونایی داشته باشد. وی گفت: برهمین اساس برای بهبود فضای کسب و کار کشور برنامه های متعددی را پیگیری می کنیم که هر یک از این برنامه ها در قالب چند زیربخش تعریف شده است.

وی یادآور شد: آغاز کسب و کار به عنوان یکی از مؤلفه های مهم در فضای کسب و کارمطرح است که براساس اعلام بانک جهانی آغاز یک کسب و کار در ایران به طور متوسط 72 روز طول می کشد که این زمان باید صرف اقداماتی مانند ثبت شرکت، دریافت کد بیمه و... گردد.

دهقان دهنوی اظهار کرد: به همین دلیل با دستور وزیر اقتصاد هفته گذشته کداقتصادی برای کسب و کارها حذف و کد ملی برای افراد حقیقی و کد کارگاه برای افراد حقوقی جایگزین آن شد که با این اقدام فرآیند 72 روزه آغاز کسب و کار در ایران 55 روز کاهش یافت و بدین ترتیب این مؤلفه به 17 روز رسید. این اقدام نه تنها به هیچ منابع اقتصادی احتیاج نداشت بلکه باعث می گردد تا صرفه جویی قابل توجهی نیز انجام گردد. این مقام مسئول تأکید کرد: برای تداوم برنامه بهبود فضای کسب و کار بشدت دنبال حذف موانع و مقررات زائد هستیم و دراین زمینه از تمام وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی خواسته ایم تا موارد مشابه را اعلام نمایند.

برنامه های بلندمدت در قالب برنامه های بالادستی

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد همچنین درباره برنامه های بلندمدت دولت برای مقابله با کرونا گفت: برنامه های بلندمدت اقتصادی عمدتاً برپایه برنامه های پنج ساله توسعه و سیاست های کلی مانند اقتصاد مقاومتی دنبال می گردد. به گفته وی، تمام این سیاست ها نیز با هدف ارتقای فراوری و اشتغال تعریف و اجرایی می گردد که می تواند به کاهش آثار منفی کرونا یاری کند.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20162

به "جزئیات برنامه 2 ساله دولت برای مقابله با رکود کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برنامه 2 ساله دولت برای مقابله با رکود کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید