خبرنگاران ارتقای عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی وتوسعه

به گزارش شیوا مارکت، تهران - خبرنگاران - با ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران در برنامه بذر سازمان بین المللی همکاری های مالی و توسعه، امکان صدور گواهی بین المللی OECD برای فراوری بذر در 98 درصد فراوریات بذری کشورمان در 160 گونه گیاهی فراهم شد.

خبرنگاران ارتقای عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی وتوسعه

به گزارش روز یکشنبه خبرنگاران از وزارت جهاد کشاورزی، با حضور نمایندگان این مؤسسه در اجلاس سالانه سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD) در خرداد ماه گذشته در اتریش، با ارائه گزارشی جامع از فعالیت ها و برنامه های توسعه ای ایران در زمینه گواهی بذر، درخواست عضویت جمهوری اسلامی ایران در 2 برنامه جدید بذر با آرای تمامی کشورهای عضو این سازمان پذیرفته شد.

سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD) در سال 1958 میلادی به منظور یکنواخت سازی کیفیت بذر در تجارت جهانی اقدام به ایجاد برنامه بذر در سطح کشورهای عضو کرد. این برنامه در ابتدا با حضور کشورهای عضو این سازمان شروع به کار کرد، اما با توجه به اینکه این تجارت می تواند برای کشورهای دیگر سودمند واقع گردد، اجازه عضویت سایر کشورهای سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی در این سازمان داده شد و اکنون 61 کشور در این سازمان عضو هستند.

برنامه بذر این سازمان در هشت برنامه غلات، چغندرقند، ذرت، سورگوم، گیاهان روغنی و لیفی، گراس ها و علوفه ها و دانه های بقولات (مترادف حبوبات)، شبدر زیرزمینی و سایر گونه های مشابه و سبزی و صیفی فعالیت می نماید که بر خلوص واریته ای و اصالت در بذرهای تولیدی که در تجارت جهانی مبادله می شوند، تاکید دارد.

ایران با هدف صادرات بذر چغندر قند در سال 1995 عضو برنامه بذر این سازمان شد. طی سال های گذشته اقدام ویژه ای برای فعال سازی و توسعه برنامه مزبور صورت نگرفت تا اینکه مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به عنوان مرجع ملی در سال 2016 به نیابت از جمهوری اسلامی به عضویت این سازمان درآمد.

مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در حال حاضر در برنامه های بذر چغندر قند، غلات، ذرت، سورگوم، گیاهان روغنی و لیفی، گراس ها و علوفه ها و دانه های بقولات سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD) عضویت دارد.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: ایرنا
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7186

به "خبرنگاران ارتقای عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی وتوسعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ارتقای عضویت ایران در برنامه بذر سازمان همکاری های مالی وتوسعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید