خبرنگاران اشتغالزایی و بهره برداری اصولی با توسعه تعاونی ها در منابع طبیعی

به گزارش شیوا مارکت، اصفهان- خبرنگاران- توسعه کمی و کیفی و حمایت همه جانبه از تعاونی های منابع طبیعی زمینه بهره برداری اصولی، درآمدزایی و اشتغالزایی برای ساکنان و مهمتر حفاظت و احیا عرصه ها را فراهم می نماید که در اصفهان گامهای مثبتی برای تحقق این راهبرد به ویژه در هفت سال اخیر برداشته شده است.

خبرنگاران اشتغالزایی و بهره برداری اصولی با توسعه تعاونی ها در منابع طبیعی

به گزارش خبرنگاران، تجمیع سرمایه های خرد مردمی و سازماندهی منابع انسانی کارآفرین و کارجو از جمله اصلی ترین کارکردهای تعاونی هاست و بر همین اساس در همه کشورها از نظام کسب و کار تعاونی به عنوان مدلی کارآمد با رویکرد اقتصادی و اجتماعی برای توانمندسازی آحاد جامعه و مردمی سازی اقتصاد و گسترش عدالت اجتماعی یاد می گردد.

در ایران، تعاون و یاریگری هم در فرهنگ دینی و هم در سنت های اجتماعی مردم به نیکویی وجود دارد و از دیرباز همیشه مردمان این مرز و بوم برای مواجهه با مسائل گوناگون و پاسخگویی به نیازهای مشترک، به تعاون و تعاونگری گرایش داشته و دارند و بویژه این تعاون و همدلی را در عرصه های گوناگون و مهمتر بعد از انقلاب اسلامی نشان داده اند.

در شرایط کنونی اقتصادی و در سال جهش فراوری و با توجه به وجود تحریم ها و به دنبال آن افزایش مسائل اقتصادی، نقش و صندلی تعاونی ها در راهنمایی نقدینگی و دارایی های مردمی به منظور یاری به ایجاد کسب و کارهای مولد و کارآفرینی اجتماعی و نیز در بهبود معیشت و رفاه اجتماعی از اهمیتی مضاعف برخوردار است.

با نگاهی دقیق تر و عمقی به مواهب خدادادی که منابع مختلف اقتصادی را شکل می دهد به منابع طبیعی به عنوان بستر توسعه و زمینه ساز اصلی برای دیگر فعالیت ها نظیر کشاورزی و صنعت می رسیم و بدون تردید رونق و جهش فراوری در کشور تا حد زیادی بسته به حفظ و بهره برداری اصولی از این داشته های با ارزش دارد.

کارشناسان کاهش تدریجی سرمایه گذاری دولت، ایجاد اشتغال و کسب درآمد از محل فروش محصولات، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها، تغییر مطلوب شیوه زندگی مردم به وسیله واگذاری امور فراوریی مرتبط، جلوگیری از تجاوز و تخریب عرصه ها و جلوگیری از چرای بی رویه دام، استفاده از تسهیلات بانکی بخش تعاون در سرمایه گذاری در بخش های جنگل و مرتع در قالب شرکت های تعاونی فراوری و توسعه و تحکیم مشارکت در تعاون عمومی بین اقشار محروم جامعه را از جمله اهداف تعاونی های منابع طبیعی برشمردند.

به اعتقاد آنان تامین نقدینگی، یاری هرچه بیشتر به تعاونی های مرتبط با منابع طبیعی و آبخیزداری، تاثیر مستقیم در شکوفایی اقتصادی، حفاظت و گسترش هرچه بهتر پهنه های طبیعی، تحقق رونق و جهش فراوری را به همراه خواهد داشت.

فعالیت 40 تعاونی منابع طبیعی در استان اصفهان

بر اساس آمار و ارقام اخذ شده از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان در این استان بالغ بر 40 تعاونی منابع طبیعی وجود دارد و نکته مثبت اینکه در هر 24 شهرستان این استان دست کم یک تعاونی مشغول بکار است و از اعضای آنها مباحث مرتع گرفته تا گیاهان دارویی و نهاده های دامی را دنبال می نمایند.

جامعه آماری افراد سهیم در تعاونی های منابع طبیعی استان اصفهان بر اساس آمار موجود پیش از شروع دولت کنونی حدود 6 هزار نفر بود و این رقم اکنون به بیش از 10 هزار نفر رسیده است.

مطابق با این آمار بیش از یکهزار و 300 تعاونی در حوزه های منابع طبیعی و آبخیزداری در کشور فعالیت می نمایند.

از امتیازاتی که تعاونی های منابع طبیعی در استان اصفهان از آن برخوردارند وجود صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی است، این صندوق از سال 91 تا به امروز 430 میلیارد ریال در قالب 510 مورد تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار داده و نقش ویژه ای در تسهیل امور و توسعه منابع طبیعی داشته است.

آنطور که پژوهشگر و استاد منابع طبیعی و کشاورزی استان اصفهان معتقد است اگر اقدامات جمعی و گروهی به صورت درست و اصولی انجام گردد می تواند دستاوردهای زیادی داشته باشد و طرح های زیربنایی متعددی را به پایان رسانده و همزمان زمینه درآمدزایی و اشتغالزایی را هم فراهم کند.

افزایش مشارکت به دنبال توسعه تعاونی ها در اصفهان

مسعود برهانی در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: در مقوله شکل گیری و فعالیت های تعاونی های مرتبط با منابع طبیعی در سال های گذشته اقدامات خوبی در استان اصفهان به عنوان یکی از پیشگامان این زمینه اجرا شده که توسعه تعاونی ها و افزایش مشارکت آنها در زمینه های مختلف را رقم زده است.

وی ادامه داد: مشارکت جمعی بر اساس تحقق منفعت جمعی از جمله مزایای فعالیت تعاونی ها به شمار می رود و می توان با برنامه ریزی اصولی آن ها را به عنوان پیشگامان اقتصادی سال های آینده بیان کرد.

این پژوهشگر و استاد منابع طبیعی و کشاورزی اعلام کرد: در استان اصفهان برای توسعه بخصوص پیشرفت کیفی تعاونی ها جای کار زیادی وجود دارد زیرا این مجموعه ها نوپا هستند اما با این وجود دستاوردهای مناسبی داشته اند.

ضرورت توجه به صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی

برهانی با بیان اینکه هر اندازه بتوان از تعاونی ها حمایت کرد امیدواری به حفظ منابع طبیعی افزایش می یابد گفت: همیشه در موضوع منابع طبیعی، بهره برداری و حفاظت در کنار هم به عنوان دو دیدگاه اصلی مطرح می شوند و معتقدم اگر زمینه نظارت از سوی تعاونی ها را همچون بهره برداری تقویت کرد برای نگهداشت عرصه ها سودمند خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه حمایت اقتصادی و ارائه تسهیلات در کارهای مبتنی بر جمع گرایی و تعاونی ضروری است افزود: یکی از مزایایی که در اصفهان برای تعاونی ها وجود دارد وجود صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی است که این خود می تواند انگیزه ای برای اعضای تعاونی ها باشد و مشارکت پیش از گذشته آنها را فراهم کند.

این پژوهشگر منابع طبیعی یادآور شد: بیشتر اعضای تعاونی ها از اقشار توانمند اقتصادی نیستند بنابراین نیازهای اقتصادی آنها باید با برنامه ریزی و تسهیلاتی که در اختیارشان قرار می گیرد برطرف گردد.

برهانی درباره اینکه تعاونی ها باید در کدام یک از زیر مجموعه های منابع طبیعی فعال تر شوند، توضیح داد: با تحلیلی در زیرمجموعه های منابع طبیعی به نظر می رسد در بخش مرتع نیازمند مشارکت بیشتر هستیم به این دلیل که وسعت مراتع در استان زیاد است و بهره برداران بیشتری در مراتع حضور دارند.

وی با بیان اینکه در بخش بیابان و بیابان زدایی هم می توان از ظرفیت بالای تعاونی و مشارکت نمایندگان مردمی بهره برد، گفت: در مبحث آبخیزداری با توجه اینکه سازه ها بیشتر با سرمایه گذاری خود دولت به پایان می رسد نظارت و حفاظت را می توان به تعاونی ها سپرد و از قابلیت آنها در این بخش هم استفاده کرد.

ضرورت برطرف چالش زنجیره های فراوری در منابع طبیعی و کشاورزی

این محقق منابع طبیعی به ایجاد و تکمیل زنجیره فراوری به عنوان اصلی ترین دغدغه منابع طبیعی و کشاورزی کشور اشاره نمود و افزود: امروزه مبحث تکمیل زنجیره های فراوری در عرصه های منابع طبیعی و کشاورزی از موضوعات مهمی به شمار می رود، فراوری در این زمینه ها را باید بصورت کلان و جامع دید برای مثال محصولات دامی مانند شیر گوشت و یا فراوری محصولات گیاهی مانند گیاهان دارویی حاصل از مراتع کار باید با فرآوری، عرضه با کیفیت محصول و جلوگیری از خام فروشی همراه باشد و به تدریج نقش دلالان را هم کمرنگ کرد.

افزایش 50 درصدی سرمایه تعاونی های منابع طبیعی اصفهان

در همین پیوند رییس اداره آموزش، ترویج و جلب مشارکت های مردمی منابع طبیعی اصفهان گفت: سرمایه تعاونی های مرتبط با منابع طبیعی این استان با هدف افزایش فعالیت ها و بویژه کیفیت بخشی به برنامه ها و اقدامات در سال 99 بالغ بر 50 درصد افزایش پیدا کرد.

غلامرضا الهیاری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تعاونی های منابع طبیعی استان از جمله تعاونی های شاخص و با عملکرد مناسب در کشور هستند و حمایت و افزایش توان آنها تاثیر مثبتی بر توسعه منابع طبیعی خواهد داشت.

وی ادامه داد: در توسعه تعاونی ها سعی شده هر یک از شهرستان ها از تعاونی مناسب و مرتبط با فعالیت های آن خطه برخوردار باشند و برای جلوگیری از کارهای موازی حتی المقدور بیش از یک تعاونی در آن منطقه کار نکند.

رییس اداره آموزش، ترویج و جلب مشارکت های مردمی منابع طبیعی اصفهان افزود: ساکنان بومی مناطق که بهره برداران اصلی به شمار می فرایند باید استفاده و درآمدزایی از این داشته های با ارزش ار همزمان با حفظ و نگهداشت از آنها پیش ببرند و با کار جمعی زمینه اشتغالزایی و توسعه عرصه های طبیعی را رقم بزنند.

استان اصفهان به مرکزیت شهرستان اصفهان با 24 شهرستان، معادل 10.7 میلیون هکتار مساحت دارد که بیش از 90 درصد از آن را معادل 9.8 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی و ملی و از این میزان حدود 403 هزار هکتار جنگل معادل (4 درصد)، 6 میلیون هکتار مرتع معادل (64 درصد) و سه میلیون هکتار بیابان معادل (32 درصد) دربرگرفته است.

جنگل های استان اصفهان بطور عمده در 2 شهرستان فریدونشهر با 40 هزار هکتار و سمیرم با 25 هزار هکتار پراکنده شده و سرانه جنگل در کمتر از 0.1 هکتار است اما با وجود سطح به نسبت کم از تنوع گونه ای خوبی(35 گونه درختی ودرختچه ای) برخوردار است.

این استان از نظر تقسیم بندی نواحی رویشی در 2 ناحیه رویشی زاگرسی و ایران تورانی قرار گرفته که ناحیه رویشی زاگرسی غرب و جنوب استان را شامل می گردد و بقیه مناطق استان جزو ناحیه رویشی ایرانی تورانی است.

این استان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه 3.2 میلیون هکتار معادل 32 درصد استان را اراضی بیابانی و شنزار تشکیل می دهد که بطور عمده در بخش های شاقتصادی و شرقی آن پراکنش دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24052

به "خبرنگاران اشتغالزایی و بهره برداری اصولی با توسعه تعاونی ها در منابع طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اشتغالزایی و بهره برداری اصولی با توسعه تعاونی ها در منابع طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید