خبرنگاران نهاوندیان: روابط مالی تهران - تاشکند سرعتی مضاعف گرفت

به گزارش شیوا مارکت، تهران- خبرنگاران- معاون مالی رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت ها و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو ملت ایران و ازبکستان، گفت: امروز با عزم و اراده جدی که بین دو دولت وجود دارد، گسترش روابط دو کشور در عرصه های مختلف سرعت یافته که در افزایش 40 درصدی حجم تجارت دو طرف در سال 2019 تجلی پیدا نموده است و این تحول، در راستای منافع دو ملت و مصالح منطقه است.

خبرنگاران نهاوندیان: روابط مالی تهران - تاشکند سرعتی مضاعف گرفت

به گزارش شنبه شب خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان امروز در گفت وگوی ویدئوکنفرانسی با سردار عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه گذاری ازبکستان با بیان اینکه پس از دیدار روسای جمهور دو کشور، تحول مثبت و سازنده ای در روابط دوجانبه بوجود آمده است، اظهارداشت: تهران و تاشکند علاوه بر همسایگی از سرمایه بزرگ تاریخی و مشترکات فرهنگی و دینی برخوردارند و استفاده از این ظرفیت ها می تواند مناسبات و همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف به ویژه در عرصه مالی را هر چه بیشتر در راستای منافع دو ملت تقویت کند.

معاون مالی رییس جمهوری با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر کاهش حجم مبادلات مالی دو کشور در ماههای اخیر گفت: راههای متنوعی برای عبور از موانع موجود، وجود دارد که با فعال کردن این گزینه ها می توان کاستی ها را جبران کرد.

نهاوندیان همچنین با اشاره به تجربیات و توانمندی های متخصصین ایرانی در عرصه های فنی و مهندسی، گفت: تهران آمادگی دارد تجربیات خود را در این زمینه ها در اختیار طرف ازبکستانی قرار دهد و دو طرف با حمایت از فعالیت اتاق مشترک بازرگانی و فعالان بخش خصوصی دو کشور می توانیم در راستا توسعه روابط تهران - تاشکند شتاب ایجاد کنیم.

عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه گذاری ازبکستان نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از شرکای مهم و برجسته جمهوری ازبکستان است، گفت: مصمم هستیم همکاری های دو کشور را در عرصه های مختلف به ویژه در حوزه بازرگانی و مالی هر چه بیشتر توسعه دهیم و چشم انداز روشنی برای توسعه بخش حمل و نقل بین دو کشور ترسیم کنیم.

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه گذاری ازبکستان، اضافه نمود: معتقدیم نزدیکی جغرافیایی و اشتراکات معنوی فرصت مناسبی است که با بهره برداری از آن می توان سطح مناسبات مالی بین دو کشور را چندین برابر شرایط کنونی افزایش دهیم.

عمر زاق اف با ابزار خرسندی از فعالیت شرکت های ایرانی در ازبکستان، گفت: تاشکند از حضور سرمایه گذاران و شرکت های فنی- مهندسی ایران در پروژه های مالی و عمرانی استقبال و از فعالیت آنها حمایت می نماید و علاقمند است همکاری های علمی و فنی بین دو کشور گسترش یابد.

در این جلسه، طرفین توافق کردند که مذاکرات کارشناسی برای تجدید موافقتنامه تجارت ترجیحی در این هفته شروع گردد و کمیسیون مشترک دوجانبه در نیمه دوم سال 2020 در تهران برگزار گردد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21829

به "خبرنگاران نهاوندیان: روابط مالی تهران - تاشکند سرعتی مضاعف گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نهاوندیان: روابط مالی تهران - تاشکند سرعتی مضاعف گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید