خبرنگاران 90 درصد آتش سوزی عرصه های طبیعی در کردستان سطحی است

به گزارش شیوا مارکت، سنندج - خبرنگاران - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: امسال 90 فقره آتش سوزی در عرصه های مرتعی و جنگلی کردستان اتفاق افتاده که 90 درصد آن سطحی بوده و 10 درصد نیز به تنه درختان صدمه جدی زده است.

خبرنگاران 90 درصد آتش سوزی عرصه های طبیعی در کردستان سطحی است

سعدی نقشبندی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: از این تعداد 36 فقره با 151 هکتار در عرصه های جنگلی، 49 فقره با 447 هکتار در مراتع و پنج فقره با 14 هکتار مساحت در اراضی جنگل دست کاشت اتفاق افتاده است.

وی یکی از مهمترین اقدامات در زمینه توسعه جنگل کاری را اجرای طرح زراعت چوب گفت و اضافه کرد: امسال یک میلیون نهال صنوبر در اسفندماه به متقاضیان طرح زراعت چوب تحویل میشود البته به ثمر نشستن این طرح سه سال طول می کشد و مجریان این طرح بعد از این مدت می توانند شاهد سودآوری باشند.

نقشبندی به برنامه های اداره کل منابع طبیعی استان برای مقابله با آتش سوزی ها اشاره کرد و یادآور شد: تیمی بندی گروه های اطفای حریق در 10 شهرستان انجام و کارکنان ادارات منابع طبیعی نیز به امکانات لازم برای مقابله با حریق مجهز شده اند.

وی به همکاری مطلوب و اعلام آمادگی انجمن های مردم نهاد و همیاران طبیعت در مناطق جنگلی برای اطفای حریق اشاره کرد و گفت: جلب همکاری دهیاران، فرهنگسازی با استفاده از چهره های فرهنگی و تاثیرگذار استان و برگزاری دوره های ترویجی و آموزشی از جمله برنامه های اداره کل منابع طبیعی در این راستا است.

نقشبندی اضافه کرد: اجرای طرح های منابع طبیعی علاوه بر کارکردهای زیست محیطی، برای منابع آبی استان هم مهم است و در صورت خدشه به این عرصه ها باید منتظر صدمه های شدید به منابع آبی هم باشیم.

از مساحت 2 میلیون و 937 هزار هکتاری استان کردستان، بیش از 374 هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی کردستان ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواسته است گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را به سامانه رایگان و 24 ساعته ارتباطی 1504 گزارش دهند.

مجله آزمون اول: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: ایرنا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22302

به "خبرنگاران 90 درصد آتش سوزی عرصه های طبیعی در کردستان سطحی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 90 درصد آتش سوزی عرصه های طبیعی در کردستان سطحی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید