درآمد 4میلیون دلاری سمنان از دور ریختنی های مرغ، سرمایه گذاری روس ها در یک طرح بزرگ تولیدی استان

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/سمنان مدیرکل دامپزشکی استان سمنان از کاهش صادرات مرتبط با دامپزشکی در این استان اطلاع داد و گفت: صادرات تولیدات مرتبط با دامپزشکی در استان در 10 ماهه سال جاری بالغ بر 5 میلیون و 800 هزار دلار بوده و این در حالی است که صادرات این بخش در سال گذشته بیش از 10 میلیون دلار بوده است.

درآمد 4میلیون دلاری سمنان از دور ریختنی های مرغ، سرمایه گذاری روس ها در یک طرح بزرگ تولیدی استان

حمیدرضا حسینی در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان اظهار کرد: بخش اعظم صادرات این بخش در استان مربوط به آلایش غیرخوراکی است که عمده آن به ویتنام صادر می شود.

وی ادامه داد: عمده صادرات مرتبط با دامپزشکی شامل آلایش غیرخوراکی، جوجه شترمرغ، کرک و موی بز و یک محموله داروهای دامی و...می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد چرایی کاهش قابل توجه صادرات این بخش گفت: چرایی این کاهش صادرات را باید بیشتر در بازاریابی فعالان این بخش، احتیاج بازارهای هدف، عرضه و تقاضا و مواردی از این دست جست وجو کرد. البته محدودیت قانونی در صادرات بعضی اقلام نیز در این کاهش صادرات موثر بوده است.

وی از محدودیت در صادرات تخم مرغ و پولت به عنوان عامل موثر دیگری در این کاهش صادرات نام برد و اضافه نمود: با توجه به اولویت دهی به احتیاجهای داخلی، سال جاری محدودیت هایی در صادرات تخم مرغ وجود داشت بنابراین بخشی از این کاهش نیز به همین سیاست گذاری برمی شود.

دکتر حسینی از افزایش روزافزون آلایش های غیرخوراکی و دوریختنی های طیور اطلاع داد و اضافه نمود: بیش از 4 میلون دلار از 5.8میلیون دلار صادرات سال جاری به تنهایی به صادرات آلایش غیرخوراکی تعلق دارد و این در حالی است که سال گذشته در طول سال 3.3 میلیون دلار صادرات آلایش غیرخوراکی در استان داشتیم در حالی که سال جاری در 10 ماهه بالغ بر 4 میلیون دلار درآمد از محل صادرات این آلایش غیرخوراکی که در گذشته دورریز و غیرمصرفی محسوب می شد نصیب استان شده و لذا در این بخش نه تنها کاهش صادراتی نداشتیم بلکه با افزایش صادرات نیز روبرو بودیم.

از سرگیری صادرات داروی دامی در استان

وی از کوشش برای افزایش صادرات داروهای دامی اطلاع داد و گفت: اخیرا یک محموله صادراتی به وزن چهار تن به کشور افغانستان داشتیم و کوشش می شود که صادرات استان در این بخش با توجه به میزان بالای فراوری، افزایش بیابد.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان از استان سمنان به عنوان قطب بزرگ فراوری داروهای دامی کشور نام برد و گفت: استان سمنان چه از نظر حجم فراوری داروهای دامی و چه از نظر تعدد و تنوع اقلام داروی دامی رتبه اول کشور را دارد. ضمن اینکه استان سمنان از نظر تعداد کارخانه های فراوری دارو نیز با 18 باب کارخانه رتبه دوم کشور را دارد.

وی از فراوری بیش از 270 قلم داروی دامی در این استان اطلاع داد و گفت: بیش از 680 نفر اشتغال مستقیم و 1600 نفر اشتغال غیرمستقیم توسط کارخانه های فراوری داروی دامی در استان ایجاد شده است.

بهره برداری از 4 پروژه فراوریی در دهه فجر

حسینی از برپایی 96 عنوان برنامه از سوی این اداره کل در دهه فجر سال جاری اطلاع داد و اضافه نمود: واکسیناسیون رایگان با اولویت 10 دهیاری محروم استان،برنامه های ورزشی، فرهنگی، برپایی دو میز خدمت در هرکدام از مصلی های نماز آدینه هشت شهرستان استان، ایستگاه صلواتی در روز 22 بهمن، برپایی دوره های آموزشی و ترویجی برای زنان روستایی و عشایر، ملاقات با خانواده شهدای انقلاب، افتتاح چند پروژه و واحد فراوریی و..از جمله برنامه های دهه فجر در دامپزشکی استان است.

وی از اجرای چهار پروژه در دهه فجر در حوزه دامپزشکی استان اطلاع داد و اظهار کرد: اجرای فاز دوم طرح واکسیناسیون طیور بومی استان برعلیه بیماری نیوکاسل در 196 روستای استان، بهره برداری از واحد فراوریی پودر ماهی با 65 اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و با ظرفیت فراوری هفت هزار تن پودر ماهی و یک هزار و 700تن روغن ماهی در سال ، بهره برداری از هفت حمام ضد کنه، و کلنگ زنی سایت فراوری واکسن طیور از جمله پروژه های دامپزشکی در دهه فجر سال جاری است.

کلنگ زنی واحدی که به تنهایی نیمی از احتیاج واکسن طیور کشور را تامین می نماید

وی با بیان اینکه سایت فراوری واکسن طیور فردا 17 بهمن با حضور معاون دامپزشکی کشور و معاون استاندار کلنگ زنی می شود ادامه داد: این واحد فراوریی بزرگ در زمینی به وسعت 15 هزار مترمربع و با اشتغال 80نفر احداث می شود.

حسینی از مشارکت یک سرمایه گذار روسی در این پروژه اطلاع داد و گفت:سهم سرمایه گذار روسی 25 درصد(12میلیون یورو) و آورده بخش خصوصی 75 درصد است و این واحد در دو فاز طراحی و احداث می شود که فاز اول آن تا دو سال دیگر و فاز دوم نیز تا 4سال آینده به بهره برداری می رسد.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با اشاره به اهمیت این واحد فراوریی گفت: اگر این واحد با ظرفیت 100درصدی به بهره برداری برسد ، استان سمنان به تنهایی 50 درصد از احتیاج کشور به واکسن طیور را تامین می نماید.

وی با بیان اینکه سرمایه گذار خارجی موظف شده ظرف سه سال دانش فنی این صنعت را به ایران منتقل کند گفت: فاز اول این واحد فراوری واکسن تا 4000دز را دارد.

این دامپزشک همچنین از بهره برداری از هفت حمام ضد کنه به عنوان یکی دیگر از پروژه های دهه فجر سال جاری اطلاع داد و اظهار کرد: این هفت حمام در هفت منطقه استان و با اعتباری 700میلیون تومانی احداث شدند.

وی با اشاره به گرم و نیمه خشک بودن هوای استان گفت: این ویزگی آب و هوایی سبب می شود که کنه از حوالی اسفندماه فعال و وزن و کیفیت گوشتی دام را تحت تاثیر خود قرار دهد.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15753

به "درآمد 4میلیون دلاری سمنان از دور ریختنی های مرغ، سرمایه گذاری روس ها در یک طرح بزرگ تولیدی استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد 4میلیون دلاری سمنان از دور ریختنی های مرغ، سرمایه گذاری روس ها در یک طرح بزرگ تولیدی استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید