رای اعتماد به کابینه عراق؛ سرانجام بن بست 5 ماهه

به گزارش شیوا مارکت، انتها پس از 5 ماه بن بست سیاسی، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و کابینه وی از مجلس عراق رای اعتماد گرفتند.

رای اعتماد به کابینه عراق؛ سرانجام بن بست 5 ماهه

گروه سیاسی خبرنگاران - سید رضی عمادی: عراق از یکم اکتبر 2019 شاهد برگزاری تظاهرات مردمی بود که این تظاهرات با مداخله بازیگران ناراضی و معاند داخلی و مداخله خارجی به خشونت های گسترده ای تبدیل شد که نهایتاً نیز به استعفا عادل عبدالمهدی از نخست وزیری این کشور در تاریخ 29 نوامبر 2019 انجامید.

طی این مدت، برهم صالح سه نامزد را مکلف به تشکیل کابینه کرد. محمد توفیق علاوی و عدنان الزرفی حتی پیروز به حضور در نشست مجلس نشدند. مصطفی الکاظمی، رئیس دستگاه اطلاعات سومین نامزد مکلف به تشکیل کابینه بود که با اجماع گروه های سیاسی عراق برای تصدی پست نخست وزیری معرفی گردید و رای اعتماد مجلس به الکاظمی و کابینه وی نیز قابل پیش بینی بود. با رای اعتماد مجلس به کابینه الکاظمی، عملاً دوره پیشبرد امور عادل عبدالمهدی نیز سرانجام یافته و بن بست سیاسی 5 ماهه نیز تقریباً سرانجام یافته است.

در مورد کابینه جدید عراق به ریاست مصطفی الکاظمی چند نکته مهم وجود دارد.

اولین نکته این است که فرآیند رای دادن به کابینه نشان داد که همچنان سهم خواهی گروه ها فاکتور مهمی در تشکیل کابینه است و همین موضوع نیز سبب تاخیر در برگزاری نشست مجلس برای رای اعتماد به کابینه شد.

نکته دوم این است که بعضی از جریان های سیاسی عراق و در راس آن ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی ترجیح دادند که در نشست مجلس برای رای اعتماد به کابینه حضور نداشته باشند. در نشست شب گذشته که تا بامداد امروز نیز به طول انجامید، 266 نماینده از 329 نماینده مجلس حضور داشتند و به عبارتی 63 نماینده در جلسه رای اعتماد حاضر نبودند؛ بنابراین می توان گفت کابینه الکاظمی مخالفان زیادی نیز دارد.

نکته سوم این است که از 22 وزیر پیشنهادی الکاظمی، مجلس به 15 وزیر رای اعتماد داد و 5 وزیر نیز رای اعتماد نگرفتند و برای دو وزارتخانه مهم نفت و خارجه نیز نامزدی معرفی نشد و باید در آینده تکلیف این دو وزارتخانه معین گردد تا عراق به طور کامل از بن بست سیاسی 5 ماه اخیر عبور کند. 15 وزیری که رای اعتماد گرفتند شامل 9 وزیر شیعه، 5 وزیر اهل سنت و یک وزیر کرد است و 5 وزیری که رای اعتماد نگرفتند نیز شامل 2 وزیر شیعه، یک وزیر اهل سنت، یک وزیر کرد و یک وزیر مسیحی است. در واقع، تنها وزیر اقلیت کابینه الکاظمی پیروز به رای اعتماد از مجلس نشد. موضوع مهم این است که بر خلاف کابینه عادل عبدالمهدی که وزیر کشور پیروز به کسب رای اعتماد نشده بود، وزیر کشور کابینه الکاظمی در جلسه مجلس رای اعتماد گرفت.

نکته چهارم این است که در کابینه الکاظمی استان های جنوبی عراق هیچ نامزدی ندارند. از این رو، یکی از حاشیه های برجسته جلسه شب گذشته مجلس اعتراض شدید نمایندگان بصره به نداشتن هیچ نامزدی در کابینه پیشنهادی الکاظمی بود. به همین دلیل، عبدالامیر المیاحی، یکی از نمایندگان بصره در مجلس عراق با انتقاد از کابینه پیشنهادی الکاظمی، گفت: 95 درصد از بودجه عراق از بصره تامین می گردد، اما این استان هیچ نامزدی در کابینه ندارد. نمایندگان استان بصره خواهان به دست آوردن وزارتخانه نفت در کابینه الکاظمی هستند و انتظار می رود وزیر پیشنهادی نفت از این استان باشد.

نکته سرانجامی اینکه، مصطفی الکاظمی باید بتواند ابتدا کابینه ناقص خود را که هم اکنون 7 وزیر ندارد، تکمیل کند و سپس برای چالش های مهم مالی، سیاسی و امنیتی تدبیری بیندیشد. بر همین اساس نیز الکاظمی در جریان نشست مجلس خاطرنشان کرد که کابینه وی کابینه حل بحران ها است نه ساخت بحران جدید.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19773

به "رای اعتماد به کابینه عراق؛ سرانجام بن بست 5 ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای اعتماد به کابینه عراق؛ سرانجام بن بست 5 ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید