سامانه کاهش 75 درصدی آلودگی خودرو طراحی شد

به گزارش شیوا مارکت، محققان در یک شرکت دانش بنیان پیروز به طراحی و ساخت سیستمی شدند که می تواند میزان آلودگی خودروها را تا 75 درصد کاهش دهد.

سامانه کاهش 75 درصدی آلودگی خودرو طراحی شد

دود ایجاد شده ناشی از اگزوز خودروها سهم بسزایی در آلودگی هوای کلان شهرها از جمله پایتخت ایفا می نماید. حال تصور کنید دستگاهی به صرفه و موثر اختراع گردد که میزان این آلودگی را تا 75 درصد کاهش دهد.

این اقدامی است که در یک شرکت دانش بنیان صورت گرفته است.

رسول یاراحمدی مدیر عامل این شرکت اظهار کرد: این دستگاه راکتور تصفیه گازهای خروجی با یاری پلاسما نام دارد که می تواند گازهای آلوده محیط را گرفته و با یاری پلاسما آنها را تصفیه کند. این دستگاه می تواند روی خودروهای سواری نیز نصب گردد و به شکل موثری آلودگی ایجاد شده توسط آنها را کاهش دهد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان گفت: یک شرکت فرانسوی نوعی از این دستگاه را ساخت که برای خودروهای گازوئیل سوز استفاده می گردد، در ایران اما پیروز شدیم که دستگاه مناسب برای خودروهای بنزین سوز را فراوری کنیم.

یاراحمدی قیمت تمام شده این دستگاه را یک میلیون و 500 هزار تومان گفت و اضافه کرد: معتقدیم استفاده از این دستگاه صرفه مالی دارد و با توجه به اینکه به صورت مداوم در حال کار بر روی آن هستیم ممکن است که قیمت آن در آینده نیز کاهش یابد. این دستگاه پیروز شده از مرکز تحقیقات آلودگی هوا نیز مجوز اخذ کند.

وی اضافه کرد: همکاران کلیدی مشارکت کننده در این طرح اکثراً عضو هیئت علمی و مدرس دانشگاه هستند و سال ها تجربه و اندوخته دانش خود را به آزمایشگاه آوردند تا این ایده و فکر به محصولی کار آمد تبدیل گردد. در صورتی که از این طرح حمایت صورت گیرد، اطمینان می دهیم که می تواند نقش موثری در کاهش آلودگی هوا ایفا نماید.

به گفته وی، فراوری دستگاهی برای تصفیه هوای محیط مراکز درمانی درگیر با کرونا نام پروژه دیگر این مجموعه است که می تواند از کادر درمان در برابر هوای آلوده به ویروس کرونا به شکل موثری حمایت کند.،مهر

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20214

به "سامانه کاهش 75 درصدی آلودگی خودرو طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه کاهش 75 درصدی آلودگی خودرو طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید