سن گندم بلای که جان خوشه های گندم را تهدید می کند

به گزارش شیوا مارکت، رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور گفت: با وجود بارندگی ها فعالیت آفت ها و بیماری های کشاورزی زیاد می شود، که مهم ترین آفت در زمینه غلات سن گندم، رنگ زرد و شته مومی می باشد که در اوایل امسال ریزش داشته است.

سن گندم بلای که جان خوشه های گندم را تهدید می کند

به گزارش خبرنگار از ، محمد علی فرهمند راد رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور در خصوص مبازره با آفات محصولات کشاورزی گفت: در شرایط بارندگی فعالیت آفت ها و بیماری های کشاورزی زیاد می شود، که مهمترین آفت در زمینه غلات سن گندم، زنگ زرد و شته مومی می باشد، که در از اوایل امسال ریزش داشته است.

او ادامه داد: بازرسین ما زمین های کشاورزی را رصد می کنند که در صورت بودن مشکل جلوی خسارات ناشی از آفات را بگیرند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور با اشاره به اینکه تا به امروز 200 هکتار از مزارع سن گندم سم زدایی شده و 700 هکتار دیگر در صورت مساعد بودن هوا سم پاشی می شود، گفت: شته مومی کلزا 400 هکتار از 500 هکتار زمین های کلزای شهرستان را درگیر خود کرده که 336 هکتار از آن سن زدایی شده است.

فرهمند راد با اشاره به اینکه شهرستان نیشابور کانون آفت زنگ زرد می باشد،گفت: در سال هایی که رطوبت و بارندگی زیاد باشد این آفت زمین های گندم را درگیر می کند و تا کنون 7 هکتار زمین گندم زمین گندم سم زدایی شده است.

او شرح داد: برای جلوگیری از گسترش آفات زنگ زرد به کشاورزانی که مزارع آن ها دارای این آفت می باشد به صورت نیمه بها سم توزیع میشود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور با اشاره به کاهش دما در روز های آینده به کشاورزان هشدار داد و گفت: برای جلوگیری از سرما زدگی باغات در صورت امکان در سطح باغات با آتش زدن شاخ و برگ درختان و ایجاد دود از خسارت های ناشی از سرما زدگی جلوگیری کنند.

/ر.ح

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18452

به "سن گندم بلای که جان خوشه های گندم را تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن گندم بلای که جان خوشه های گندم را تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید