شیلی قانون اساسی زمان پینوشه را به همه پرسی می گذارد

به گزارش شیوا مارکت، قانونگذاران شیلی امروز، آدینه به دنبال درخواست معترضانی که خواهان اصلاح اساسی الگوی اجتماعی و مالی این کشور بودند، با برگزاری همه پرسی در آوریل سال آینده میلادی بر سر تغییر قانون اساسی دوران پینوشه موافقت کردند.

شیلی قانون اساسی زمان پینوشه را به همه پرسی می گذارد

به گزارش خبرنگاران، در این همه پرسی رای دهندگان به تایید یا رد تنظیم یک قانون اساسی تازه و فعالیت قانونگذاران فعلی در کمیسیون تنظیم پیش نویس این سند رای خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، توافق صلح و (تنظیم) قانون اساسی جدید پس از نیمه شب و به دنبال مذاکرات شدید بر سر تعهد به برقراری مجدد صلح و نظم عمومی در شیلی به امضا رسید.

اعتراضات یک ماهه در شیلی علاوه هرج و مرج منجر به کشته شدن 20 تن و وارد آمدن خسارات شدیدی شده و سباستین پینه را، رییس جمهور این کشور را بر آن داشت که خواهان ورود سربازان به خیابان ها گردد. همچنین بهای واحد پول شیلی طی روزهای اخیر مجددا کاهش یافت.

منتقدان قانون اساسی فعلی شیلی را که در دوران حکومت آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی نوشته و تایید شده، فاقد مشروعیت می دانند.

جزییات این قانون اساسی تازه از سوی مجمعی که ترکیب آن در همه پسی آوریل معین می گردد، تنظیم خواهد شد. رای گیری دیگری نیز قرار است در اکتبر 2020 برگزار گردد که به رای دهندگان اجازه می دهد انتخاب نمایند که در نهایت چه کسی در این مجمع قانون اساسی حضور خواهد یافت.

طبق توافق امضا شده، همه شیلیایی هایی که در سن قانونی رای دهی قرار دارند، ملزم به شرکت در رای گیری نهایی درباره پیش نویس قانون اساسی تازه خواهند بود.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13675

به "شیلی قانون اساسی زمان پینوشه را به همه پرسی می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیلی قانون اساسی زمان پینوشه را به همه پرسی می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید