شیوه استاندارد تست انسانی واکسن کرونا ، آزمایش دو سو کور چیست؟

به گزارش شیوا مارکت، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شیوه استاندارد تست انسانی واکسن کرونا را تشریح کرد.

شیوه استاندارد تست انسانی واکسن کرونا ، آزمایش دو سو کور چیست؟

دکتر سید علیرضا ناجی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره روش های استاندارد تست انسانی واکسن کرونا، گفت: برای تست کردن داروها یا واکسن های جدید در کلینیکال ترایال ها باید این مطالعات به صورت دو سو کور و پلاسیبو با استفاده از دارونما انجام شود.

وی اضافه نمود: مطالعات دو سو کور یعنی نه آن فردی که دارد دارو یا واکسن را دریافت می کند و نه کسی که دارو یا واکسن را به داوطلب تزریق می کنند، نمی دانند که ماده تزریقی واکسن اصلی است یا شبیه واکسن قرار است تزریق شود. بنابراین در این نوع مطالعات دو دسته افراد وجود دارند؛ کسانی که واکسن واقعی دریافت می کنند و کسانی که شبه واکسن دریافت می کنند.

ناجی ادامه داد: پس از مدت مشخص از زمان تزریق واکسن یا شبه واکسن، نتایج این داده ها به صورت محرمانه برای تیم متخصصان ارسال شده و پس از مقایسه ها و سایر اقدامات علمی نتایج آنالیز می شود. این شیوه نه تنها برای واکسن کرونا بلکه برای تمامی واکسن ها اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف مطالعات دو سو کور این است که بتوان تاثیر تلقین را هم سنجید، اظهار کرد: این روش در برابر دارونماها و افراد بیماری که ممکن است دارو یا دارونما را دریافت کنند، استفاده می شود.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: درست آن است که نه فرد داوطلب و نه تزریق کننده واکسن ندانند آیا چیزی که تزریق کردند واکسن بوده است و یا شبه واکسن.

راه ساری: سئو، طراحی سایت، طراحی و چاپ گرافیکی و دیجیتالی، طراحی پرتال، طراحی قالب وردپرس

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26961

به "شیوه استاندارد تست انسانی واکسن کرونا ، آزمایش دو سو کور چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه استاندارد تست انسانی واکسن کرونا ، آزمایش دو سو کور چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید