صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

به گزارش شیوا مارکت، معاون هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان گفت: با در نظر دریافت اینکه بخش معدن کاتالیزور و نیروی محرکه صنایع است، در شرایط کنونی دولت باید در قبال بخش معدن سه وظیفه مهم صیانت، حمایت و ایجاد رقابت را ایفا نماید.

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی گروه مالی گردشگری، محمدحسین بصیری با بیان اینکه یکی از اصلی ترین وظایف دولت صیانت از ذخایر معدنی کشور است، اضافه نمود: شاید به نظر برسد بهترین راه برای جبران هزینه های دولت، افزایش مالیات، حقوق دولتی و کاهش حمایت از بخش معدن باشد اما با اندکی دوراندیشی می توان به این نتیجه رسید که این کار روش درستی نیست.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی و با در نظر دریافت مسائل عدیده از قبیل شیوع ویروس کرونا، تحریم های ظالمانه و شرایط سخت تهیه ماشین آلات و لوازم یدکی، حمایت دولت از بخش معدن باید دوچندان شده و از صدور بخش نامه ها، آیین نامه ها و دستورالعمل های بازدارنده همیشگی خودداری و برنامه ای برای حمایت از بخش معدن تدوین کند. این امر تاثیر بسزایی در برون رفت از رکود مالی خواهد داشت.

معاون هلدینگ ماهان به عنوان یکی از شرکت های سرمایه گذاری گروه مالی گردشگری ، گفت: از جمله حمایت هایی که دولت می تواند در شرایط کنونی اعمال کند، کم کردن حقوق دولتی، افزایش دوره تنفس برای معادن، ایجاد تعدیلاتی در قراردادهای استخراج و فروش، ارائه سهمیه و مجوزهای کوتاه مدت صادرات، کاهش عوارض صادرات و غیره است. در شرایط فعلی، حمایت از صادرات بخش معدن و صنایع معدنی موجب ارزآوری به کشور خواهد شد.

بصیری اضافه نمود: یکی دیگر از موضوعات دیگر که در حال حاضر می توان به عنوان جنبه مثبت شرایط کنونی به آن اشاره نمود، پایین آمدن قیمت تجهیزات در دنیا و همچنین فروش کارخانه ها با قیمتی بسیار کم تر از قیمت واقعی است. لذا از آنجا که کشور ما با مشکل تکنولوژی در صنایع معدنی روبرو است، دولت می تواند با صدور مجوزهای واردات ماشین آلات، از بخش معدن و صنایع معدنی در راستای بهبود شرایط تکنولوژی حمایت کند و یا برای خرید کارخانه های زیر قیمت، راه را برای شرکت های فعال در این زمینه هموار کند.

استاد دانشگاه تربیت مدرس اضافه نمود: علاوه بر این، بخش عظیمی از معادن و صنایع معدنی در اختیار شرکت های عظیم و خصولتی است و هیچ رقابتی در این حوزه وجود ندارد. در این بین دولت با یادآوری تجارب غلط گذشته باید از تکرار اشتباهاتی از قبیل قیمت گذاری محصولات صنایع معدنی در زنجیره فراوری، پرهیز نموده و با جلوگیری از ایجاد رانت و رشد واسطه ها برای ایجاد بازار رقابتی کوشش کند.

هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان (سهامی عام) به عنوان یکی از عظیم ترین شرکت های سرمایه گذاری گروه مالی گردشگری، باهدف سرمایه گذاری در طرح ها و پروژه های تخصصی حوزه صنعت و معدن کشور فعالیت می نماید.

خیمه نیوز: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24275

به "صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید