عکس های ماندگار ، مرد تانکی، او کشته نشد

به گزارش شیوا مارکت، مردی با لباس سفید مقابل تعداد زیادی تانک ایستاده و با این کار اعتراضش را نشان می دهد. ثبت این صحنه یکی از عکس های مطرح تاریخ را رقم زد. در ادامه این تصویر را مشاهده می کنید و داستان آن را که در خبرگزاری سی ان ان منتشر شده است، می خوانید.

عکس های ماندگار ، مرد تانکی، او کشته نشد
  • مجله عکاسی | مجله دوربین های عکاسی | مجله مکتب های عکاسی | مجله چطورهای عکاسی | مجله زندگینامه هنرمندان عکاس ||

به گزارش ایسنا، عکس در تاریخ پنجم ژوئن سال 1989 در پایتخت چین پس از کشتار میدان تیان آن من، زمانی که نیروهای نظامی صدها نفر از تظاهرکنندگان هوادار حزب دموکرات را کشتند، به ثبت رسیده است.

مردی سفیدپوش در حالی که بسته های خرید در دست دارد، بی حرکت جلو صفی از تانک ها ایستاده و مانع از حرکت آنها می گردد.

جف وایدنر - عکاس این تصویر - مطمئن بود که این مرد کشته خواهد شد، ولی این اتفاق نیفتاد. وایدنر تصویر این اعتراض انفرادی را به ثبت رساند و هویت این مرد هرگز معلوم نشد.

وایدنر پیش از آنکه این عکس را به ثبت برساند، از اینکه این مرد جلو دوربینش قرار گرفته و عکس او را خراب نموده، ناراحت بود.

او عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس بود که وقتی با دوربینش بر روی صف تانک ها در میدان تیان آن من زوم نموده بود، این مرد با لباس سفید و شلوار سیاه همراه با بسته های خرید جلو دوربین او ظاهر شد. وایدنر ابتدا فکر می کرد که این مرد ترکیب بندی عکس او را به هم می ریزد. ولی لحظاتی بعد متوجه شد که قرار است یکی از خاص ترین عکس های تاریخ را به ثبت برساند.

وایدنر پیش از ثبت این عکس به مدت یک هفته در پکن حضور داشته و از این اعتراضات عکاسی می کرد و زمانی که سرکوب مرگبار شروع شد او نیز دچار جراحت شد.

او درباره ثبت این عکس بیان نموده است: صبح روز چهارم ژوئن یکی از معترضان سنگی را به سرم زد و از آن ناحیه آسیب دیدم و از تب رنج می کشیدم. زمانی که عکس مرد تانکی را از طبقه ششم بالکن هتل پکن می گرفتم، کاملاً مریض و آسیب دیده بودم.

هتل بهترین زاویه دید را نسبت به میدان داشت و تحت نظارت ارتش بود. عکاس با یاری یک دانشجو امریکایی به صورت مخفیانه وارد هتل شد. زمانی که آن مرد، بدون اینکه حرکت کند جلو تانک ها ایستاده بود، تانک جلویی ایستاد و سعی کرد مرد را دور بزند. ولی مرد نیز با آنها جا به جا شد و راه آن را بار دیگر سد کرد؛ البته یک بار هم از تانک جلویی بالا رفت و با فردی که داخل آن بود صحبت کرد.

وایدنر گفته: من حدود یک مایل دورتر از آن واقعه بودم و واقعاً نمی توانستم آنچه را می گوید بشنوم.

این مرد در نهایت توسط تماشاچیان کنار کشیده شد. او نماد قدرتمندی از اعتراض شناخته شد.

اعتراض های میدان تیان آن من به مجموعه ای تظاهرات اعتراضی در میدان تیان آن من شهر پکن، جمهوری خلق چین گفته می گردد که به رهبری دانشجویان صورت گرفت و از 15 آوریل 1989 تا 4 ژوئن همان سال ادامه داشت. این اعتراض ها با حضور بیش از صد هزار نفر برگزار گردید.

گفته می گردد، بین چند صد نفر تا هزار نفر در این اعتراض ها کشته شدند. ولی اسناد بریتانیا که در تاریخ 24 دسامبر 2017 از طبقه بندی خارج شده، نشان می دهد حداقل ده هزار معترض چینی در تابستان سال 1989 در میدان تیان آن من پکن کشته شدند.

دانشجویان در این واقعه به ناپایداری مالی چین و سرکوب های حزب کمونیست و فساد دولتی اعتراض کردند. جنبش دموکراسی چین در این اعتراضات نقش رهبری داشت.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6790

به "عکس های ماندگار ، مرد تانکی، او کشته نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس های ماندگار ، مرد تانکی، او کشته نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید