فناوری های دانش بنیان راهی برای کاهش آلام سیل های اخیر

به گزارش شیوا مارکت، تهران- خبرنگاران- این روزها سیل های جاری شده در مناطق مختلف کشورعلاوه برسیراب کردن سرزمین خشکمان، با خود دردها و رنج های بسیاری نیز به همراه آورد که می توان این آلام را با استفاده از فناوری به روز بسیاری ازشرکت های دانش بنیان تا حدی کاهش داد.

فناوری های دانش بنیان راهی برای کاهش آلام سیل های اخیر

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگارعلمی خبرنگاران، درابتدای سال جدید بارندگی ها درکشور با خود روان آبهای زیادی را که منجربه جاری شدن سیل درمناطق شهری و روستایی بسیاری شد، نعمت ودر شرایطی نقمت را برای مردم به ارمغان آورد.

این نعمت دربعضی از مناطق کشورموجب جان دادن دوباره به تالاب ها ودریاچه ها وزمین های خشک کشاورزی و سیراب شدن چشمه های زیرزمینی شد ، در آن طرفتر این نعمت ، با خود گل و لای ، خرابی و بی خانمانی را به همراه آورد.

بارندگی که از روزهای سرانجامی سال در کشور آغاز شده و هر روز با ورود سامانه جدید همچنان ادامه دارد، مسوولان را در یاری رسانی به مردم دچار بحران با مشکل روبرو نموده به گونه ای که اکنون این بحران با همدلی و همراهی مردم در حال کنترل است.

در جریان سیل های اخیر بسیاری از زیرساخت های شهری و روستایی از قبیل شبکه تامین آب شرب،برق، مخابرات و راه ها ونیز اراضی کشاورزی آسیب دیده است که می توان برای عبور از این آسیب ها از فناوری هایی که توسط شرکت های دانش بنیان کشور طراحی و ساخته شده است استفاده کرد.

دکتر نادرقلی ابراهیمی دبیرستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش ومحیط زیست در گفت و گو اختصاصی باخبرنگارعلمی خبرنگاران اضافه کرد: درحال حاضر فناوری های بسیاری درکشوردر راستای فعالیت این حوزه طراحی و فراوری شده است که می تواند یاری شایانی به مردم ومناطق سیل زده کند، که از جمله آنها؛

**** پکیج پرتابل تصفیه آب

یک بحث مهم بعد ازسیل، تامین آب شرب وبهداشتی مناطق سیل زده ای است که از این نعمت فعلا محروم هستند.

ابراهیمی گفت: درجهت تامین آب شرب درشرکت های دانش بنیان پکیج های پرتابل تصفیه آب برای انواع آب های متعارف و غیرمتعارف به اتکای دانش ایرانی فراوری شده است که این پکیج ها کاهش کدورت (گل آلودگی آب) را به حداقل می رسانند، گندزدایی می نمایند و آب را آماده شرب و یا استفاده بهداشتی می نمایند.

وی بیان نمود: در پی جاری شدن سیل در بعضی از نقاط کشور، اعلام شده که ده ها روستا در لرستان یا خوزستان آب شرب ندارند، باید ده ها بطری آب با هزینه گزاف برای این مناطق تهیه گردد، در صورتی که این پرتابل ها آماده است و می تواند از هزینه های گزاف مقطعی جلوگیری کند، طی نامه ای به استانداران مناطق سیل زده گفته شده که می توانند از این محصولات دانش بنیان برای آب و فاضلاب روستایی استفاده کرد.

*** فناوری بازگرداندن اراضی کشاورزی سیل زده به سیکل فراوری

وی ادامه داد: قسمت اعظمی از خاک های ما براثر بارش وسیل از حوزه های بالادستی فرسایش پیدا نموده اند و وارد اراضی کشاورزی ومنازل و عرصه های مسکونی شدند، کشت ها و اراضی کشاورزی مناطقی که تحت تاثیر رسوبات این موضوع قرارگرفته اند، اراضی کشاورزی باید الان سریع احیا و بازسازی شوند.

وی بیان نمود: این ستاد برای احیا و بازسازی این مناطق نیز با روش های مختلف پیشنهاد داشته و دارد، درحال حاضرشرکت های دانش بنیان در این زمینه کار کردند که با انواع عملیات خاکورزی بتوانند شرایط زمین هایی که تحت رسوبات قرارگرفتند را برای کشت های آینده آماده نمایند.

ابراهیمی گفت: متاسفانه در پی وقوع سیل خیلی از کشت های فعلی زراعی و باغی از دست رفته اند ، اما این شرکت ها می توانند با دانش خود اراضی که وجود دارد را به روش های خاکورزی بازگردانی نمایند و به سیکل فراوری برای کشت بعدی برگر دانند، این امر را نیز به دستگاه های ذیربط پیشنهاد دادیم.

*** مستند سازی و ثبت اطلاعات مناطق سیل زده با پهپاد

وی گفت: بحث مهم دیگری که در زمینه سیل های اخیر کشور وجود دارد ،اینکه این اتفاق ، یک اتفاق سنگین هم از جهت جانی و اقتصادی برای کشور بوده است، بنابراین با توجه به فراگیری این پدیده در کشور و اینکه این پدیده در سال های اخیر در کشور رخ نداده است ضرورت دارد سریع رخداد سیلاب های مناطق را مستند سازی کنیم ، مستند سازی از این جهت که با روش های فناورانه مثل پهپاد تصویربرداری هوایی ، اندازه گیری زمینی و اطلاعات رخدادها را ثبت کنیم، این امر به ما برای اقدامات و برنامه ریزی آینده بسیاریاری می نماید.

وی یادآور شد: در حال حاضر شرکت های دانش بنیان فناوری و توانایی تصویربرداری هوایی با استفاده از پهپاد را دراختیاردارند،ستاد این پیشنهاد را به دستگاه های ذی ربط داده که برای مستندسازی آثار و تبعات سیل های اخیر و استفاده آن در اقدامات آینده، از این فناوری ها استفاده کند، ثبت این رخدادها درپیش بینی رخدادهای آینده بسیارمهم هستند.

*** اجرای طرح آبخیزداری و آبخوان داری در مناطق سیل خیز

دبیرستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش ومحیط زیست گفت: امکان معین سیلاب ها ، ایجادسیل بندها ، دیوارهای حائل ، تغذیه سفره های زیر زمینی با استفاده از فناوری های پیشرفته قابل انجام است، ما مجددا نیاییم اشتباهات گذشته را تکرارکنیم بلکه با فناوری های پیشرفته جدید وبا استفاده از این فرصت ها می توانیم اجازه حداقل تخریب را در سیل های بعدی بدهیم.

ابراهیمی اضافه کرد: طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از جمله کارهای است که می توان در جهت کاهش خسارات سیل انجام داد، در حال حاضر الگوی آن در سطح کشور اجرا شده و شاهد بودیم که با اجرای این طرح ها توانسته ایم جلوی خسارت ناشی از سیل را کاهش دهیم.

*** بذرپاشی هوایی در دشت های سیراب

وی یادآور شد: با توجه به بارندگی ها خیلی از دشت های ما الان سیراب شدند و سطح زمین ومناطق مرتعی ما برای بذرپاشی هوایی آمادگی دارند ، اگر این کار را انجام دهیم هم پایداری طبیعت را به دنبال خود دارد و هم فراوری علوفه مورد احتیاج دام را در مناطق انجام داده ایم .

ابراهیمی ادامه داد: اکنون قسمت اعظم سطحی خاک از آب باران ویا سیل سیراب است ، بنابراین با بذرپاشی هوایی که هم تکنیک آن وهم بذرهای مورد احتیاج آن درشرکت های دانش بنیان وجود دارد ،این فناوری می تواند قسمت اعظم مسائل ما را جبران کند.

*** استفاده از سطوح عایق برای تامین آب شرب

وی گفت: با توجه به بارندگی هایی که درحال حاضر درکشور درحال ریزش است ،می توان از فناوری سطوح عایق برای تامین آب شرب استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه این طرح دانش بنیان قبلا پیشنهاد و مصوبه شده است گفت: در بسیاری ازمناطق شهری و روستایی سطح عایق را درقالب شیروانی پشت بام ها داریم ، آبی که بر روی شیروانی قرار می گیرد به راحتی با یک جمع نماینده (مخزن) قابل استفاده برای مصارف خانگی ، بهداشتی ، فضای سبز، شست و شو است.

وی ادامه داد: این طرح را می توان در مجتمع های دانشگاهی ، مجتمع های نظامی و مسکونی استفاده کرد، این طرح مصوبه سال جاری توسط شرکت های دانش بنیان در استانهای گیلان و مازندران اجرا خواهد شد.

دکتر نادرابراهیمی دبیرستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش ومحیط زیست در سرانجام یادآورشد: سیل حتما یک معضل نیست باید به آن به صورت نعمت هم نگاه گردد ، شرایط طبیعی حوزه های آبخیز ما به این صورت است که بعد از اینکه بارش در سطح حوزه اتفاق می افتد،قسمتی از آب درسطح زمین نگهداشته می گردد وقسمتی به صورت روان آب جاری می گردد، اگر این روان آب در حوزه های بالادستی کنترل و مدیریت گردد برای ما نعمت می گردد واگر در حوزه های پایین بدون اینکه پخش سیلاب کنیم به حجم بزرگ تبدیل گردد آنگاه می گردد نقمت .

وی بیان نمود: این بارندگیهای اخیرهم آب شرب وهم کشاورزی ما را تامین کرد ، اگر بیشتردقت می کردیم همین چیزهایی را که برای ما الان تخریب ایجاد نموده، می توانست تخریب حداقلی ایجاد کند و ما بهره برداری بهتری داشته باشیم.

علمی ** 9340

italyro.ir: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: ایرنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5121

به "فناوری های دانش بنیان راهی برای کاهش آلام سیل های اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری های دانش بنیان راهی برای کاهش آلام سیل های اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید