لزوم اثرگذاری بیشتر قوه قضاییه در تصویب قوانین حقوقی و قضایی کشور

به گزارش شیوا مارکت، رییس پژوهشگاه قوه قضاییه بر لزوم اثرگذاری بیشتر قوه قضاییه در تصویب قوانین حقوقی و قضایی کشور تاکید نمود.

لزوم اثرگذاری بیشتر قوه قضاییه در تصویب قوانین حقوقی و قضایی کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه قوه قضاییه، سید حجت اله علم الهدی رییس پژوهشگاه قوه قضاییه به همراه معاون پژوهشی، معاون اجرایی، مدیر روابط عمومی و ریاست پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه، با ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دیدار و گفت وگو کرد.

علم الهدی در این دیدار با اشاره به ماموریت های جدید پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: پژوهشگاه دارای ساختار دانشگاهی بوده و برای ارتقا و کارآمدی بیشتر به دنبال اصلاح ساختار با رویکرد ماموریت محوری هستیم.

وی با اعلام آمادگی برای انجام فعالیت های پژوهشی مورد احتیاج سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار کرد: جزیره ای عمل کردن دستگاه های قوه قضاییه در امور پژوهشی موازی کاری و اسراف در بیت المال است.

علم الهدی با اشاره به احتیاج سنجی های پژوهشی در حوزه های مختلف، تشکیل کمیته ای برای فعالیت های پژوهشی مشترک با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را ضروری دانست و ادامه داد: تعاملات بیشتر میان دستگاهی منجر به واقعی شدن احتیاجهای پژوهشی شده و فعالیت های پژوهشی را به ریل اصلی خود باز می گرداند.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه در بخش دیگری از این دیدار که به حوزه اصلاح قوانین اختصاص داشت، گفت: در حوزه تصویب قوانین باید همکاری های مشترکی میان دستگاه های حاکمیتی صورت گیرد که در این تعاملات نقش قوه قضاییه باید پررنگ تر گردد.

حامد نیکو نهاد معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه نیز در این دیدار اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بخشی از پیشانی قوه قضاییه است که با وجود بدنه غیر قضایی بیشترین مراجعات مردمی را دارد.

وی تاکید نمود: جذب و توسعه دفاتر ثبت اسناد یکی از دغدغه های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که پژوهشگاه می تواند در قالب یک طرح پژوهشی با احتیاج سنجی و کارعلمی به این نهاد یاری کند.

نیکونهاد به اهداف مد نظر ریاست پژوهشگاه در استفاده حداکثری بدنه دستگاه قضا از ظرفیت پژوهشگاه اشاره نمود و از تمایل پژوهشگاه قوه قضاییه برای همکاری های حداکثری با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اطلاع داد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه نیز با اشاره به نگارش های متفاوت و مختلف دفاتر ثبت اسناد در تنظیم قراردادها، به ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیشنهاد تدوین متن یکسان در تنظیم قراردادهای ثبتی را ارائه و تاکید نمود این یکسان سازی متون به کاهش پرونده های قضایی در دادگاه ها یاری می نماید.

محمد عبدالصالح شاهنوش فروشانی رئیس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه در این دیدار با استناد به فعالیت های پژوهشی 2 سال اخیر پژوهشگاه نسبت به آنالیز ارتقای اعتبار اسناد رسمی، از آماده سازی متن پیشنهادی اطلاع داد و در این مورد گفت: این متن پیشنهادی یکی از مهم ترین مسائلی است که در پژوهشگاه به نتیجه رسیده و برای دستگاه قضایی در کاهش پرونده ها بسیار موثر است.

در ادامه این دیدار ذبیح الله خداییان با تاکید بر احتیاج هر دستگاه و مجموعه ای به تشکیل یک اتاق فکر، اظهار کرد: وجود این اتاق فکرها موجب آنالیز علمی فعالیت ها خواهد شد چراکه مسئولان به دلیل درگیری در فعالیت های اجرایی کمتر فرصت کار علمی و پژوهشی دارند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید نمود: طرح های پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه فرصت مغتنمی برای بهره مند شدن از فعالیت های علمی و پژوهشی است.

وی با تایید بعضی موازی کاری ها در بحث های پژوهشی دستگاه های قوه قضاییه، اعلام کرد: هر دستگاه و مجموعه ای برای خود یک مرکز پژوهشی و مطالعاتی راه اندازی نموده است. البته نمی توانیم بگوییم چنین کاری مشکل دارد اما برای جلوگیری از موازی کاری های پژوهشی احتیاجمند هماهنگی بیشتر و هدفند کردن پژوهش ها هستیم.

خداییان در همین خصوص از جذب 40 نفر از نخبگان دانشگاهی برای پیشبرد برنامه ها و اهداف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اطلاع داد و گفت: با توجه به رویکرد جدید پژوهشگاه قوه قضاییه می توان ساز و کاری تبیین کرد تا پیشنهادات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با پیوست علمی و پژوهشی به قوه قضاییه ارجاع گردد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تاکید بر ضرورت فاصله دریافت از فعالیت های جزیی، اضافه کرد: ممکن است با پژوهش روی فعالیت های جزیی کارها پیش برود اما فعالیت های اصلی عقب خواهد افتاد که این مشکل احتیاجمند همان اصلاح ساختار ماموریت محوری پژوهشگاه است.

خداییان در بخشی از سخنان خود به اعتبار اسناد رسمی و ارتباط آن با اسناد عادی اشاره نمود و گفت: این مساله احتیاجمند کار پژوهشی است تا با استناد علمی اصلاح گردد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با ذکر مثال دیگری برای شرح و تبیین یکی از سنجش های آماری و پژوهشی این سازمان، به طرح کاداستر اشاره نمود و گفت: برای آنالیز بهتر این طرح و یافتن نقاط ضعف و قوت آن در کشور احتیاجمند کار تحقیقاتی از سوی پژوهشگاه هستیم چراکه این طرح در تمام کشورها زیر ساخت توسعه محسوب می گردد.

اصلاح قوانینی چون دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق در کشور از دیگر موارد مورد اشاره خداییان بود که با اشاره به قدیمی بودن بعضی قوانین در این زمینه ها گفت: ما احتیاجمند تشکیل کارگروه مشترک با پژوهشگاه هستیم تا تک تک مسائل و موانع اجرایی ثبت اسناد و املاک کشور را رفع کنیم.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11133

به "لزوم اثرگذاری بیشتر قوه قضاییه در تصویب قوانین حقوقی و قضایی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم اثرگذاری بیشتر قوه قضاییه در تصویب قوانین حقوقی و قضایی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید