مخازن نفت عربستان اکنون با اُفت فراوری روبرو است، رتبه بالای ایران در تنوع منابع انرژی

به گزارش شیوا مارکت، نماینده سابق ایران در اوپک و کارشناس انرژی درباره کاهش روند تولیدات نفت عربستان توضیحاتی داد.

مخازن نفت عربستان اکنون با اُفت فراوری روبرو است، رتبه بالای ایران در تنوع منابع انرژی

محمد علی خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک و کارشناس انرژی در گفت و گو با خبرنگار ، گفت: اقدامات و سیاست های عربستان نشان دهنده این است که این کشور به دنبال کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانیست تا کار خود را با تبانی کردن با آمریکا پیش ببرد. این کشور معتقد است که با پایین نگاه داشتن قیمت نفت، می تواند به اقتصاد کشور هایی همچون جمهوری اسلامی ایران ضربه بزند. مخازن نفت عربستان اکنون با اُفت فراوری روبرو است و کمتر از سهمیه خود در اوپک فراوری می نماید.

نماینده سابق ایران در اوپک اضافه نمود: بعضی معتقدند به دلیل اینکه عربستان دچار مشکل اُفت فراوری شده است نباید از منابع ما استفاده نمایند. اما معتقدم مشکلاتی که ممکن است هر روز برای کشوری به وجود بیاید نباید منجر به سوء استفاده سایر کشورها بیانجامد.

این کارشناس ارشد حوزه نفت و انرژی اعلام کرد: فکر می کنم ما که اعضای یک سازمان هستیم در این شرایط باید به یکدیگر یاری کنیم، به هر حال به عنوان صادر نمایندگان نفت منافع مشترکی داریم و طبیعتاً از این منافع مشترک می توانیم استفاده و یک فضای مشترکی را برای همکاری ایجاد کنیم. اگر از این اوضاع سوء استفاده کنیم این فضای همکاری تبدیل به ضد آن می گردد و می تواند امروز برای یک کشور فردا برای کشور دیگر مضر باشد.

از وابسته شدن به کشورهای دیگر باید پرهیز کرد

نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد: نفت هر کشوری مشخصات و مشتریان خاص خودش را دارد، کشور ها هم ترجیح می دهند که از منابع متنوعی تامین منابع و از وابسته شدن به کشور دیگر پرهیز نمایند.

خطیبی تشریح کرد: اگر همه کشور های منابع تأمین نماینده، در بلوک آمریکا قرار نگیرند و بسیاری از کشورها، کشور های مستقلی با منابع مطمئن باشند، این تنوع منابع انرژی باعث می گردد که کشور های مصرف نماینده ترجیح دهند از کشور های مستقل در سبد تأمین منابع باشند که کشور ما از این نظر در رتبه و مقدوریت خوبی قرار گرفته است.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11351

به "مخازن نفت عربستان اکنون با اُفت فراوری روبرو است، رتبه بالای ایران در تنوع منابع انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخازن نفت عربستان اکنون با اُفت فراوری روبرو است، رتبه بالای ایران در تنوع منابع انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید