موگرینی: طرف های برجام تمایلی به فعال سازی مکانیزم ماشه ندارند

به گزارش شیوا مارکت، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام نمود طرف های برجام تاکنون به فعال سازی مکانیزم موسوم به ماشه تمایلی نشان نداده اند.

موگرینی: طرف های برجام تمایلی به فعال سازی مکانیزم ماشه ندارند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در یک نشست خبری بیان کرد طرف های برجام در حال حاضر تمایل ندارند ساز و کار حل و فصل اختلافات در برجام که به مکانیزم ماشه معروف شده است را فعال نمایند.

موگرینی که در خاتمه نشست خود با وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل با خبرنگاران مصاحبه می کرد، در مورد احتمال فعال شدن مکانیزم ماشه از سوی دیگر طرف های برجام علیه ایران گفت: درباره ساز و کار حل وفصل اختلافات برجام باید بگویم که این ساز و کار برای مواردی که تخلف مهمی در اجرای توافقات برجام صورت گیرد، طراحی شده است. در حال حاضر هیچ یک از طرف های برجام اقدامات اخیر ایران را مصداق نقض جدی برجام نمی دانند. در نتیجه هیچ یک از آنها تاکنون برای فعال سازی مکانیزم حل اختلافات تمایلی نشان نداده اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در عین حال از ایران خواست که اقدامات اخیر خود (کاهش تعهدات هسته ای ذیل برجام) را متوقف کند و تعهدات خود ذیل برجام را به طور کامل انجام دهد؛ این در حالی است که تصمیم ایران برای کاهش تعهداتش ذیل برجام اساساً به دلیل کوتاهی دیگر طرف های برجام در عمل به تعهداتشان اتخاذ شد.

این دیپلمات ارشد اروپایی در پاسخ به سؤالی در مورد ارزیابی وی از وضعیت برجام نیز گفت: توافق هسته ای با ایران اکنون در وضعیت خوبی به سر نمی برد اما هنوز زنده است و نمی توان گفت آخرین ساعات عمرش را می گذراند.

وی اضافه نمود: من پس از مصاحبه با رابطان دیپلماتیک خود در سایر کشورها متوجه شده ام که اکنون بسیاری از کشورها خواهان پایبندی ایران به برجام هستند، حتی کشورهایی که با برجام مخالف بودند و آن را توافقی مؤثر نمی دانستند. امروز همه متوجه شده اند که برجام جایگزینی ندارد و همه ما می خواهیم که برجام حفظ گردد.

موگرینی در مورد ساز و کار اقتصادی موسوم به اینستکس که قرار است تسهیل نماینده مبادلات تجاری بین اروپا و ایران باشد نیز گفت: اینستکس در حال حاضر فقط محدود به چند کشور عضو برجام است اما به زودی سایر کشورها نیز می توانند به این ساز و کار اقتصادی بپیوندند.

وی در توجیه طولانی شدن روند راه اندازی اینستکس گفت: برای تکمیل تراکنش هایی که اکنون به وسیله اینستکس در حال پردازش هستند، زمان ضروری است. هرگز تصور نمی کردم که عملیاتی شدن اینستکس تا این حد طول بکشد.

کاهش تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام که در هفته های اخیر به بهانه ای برای مقامات اروپایی برای انتقاد از ایران تبدیل شده است، پس از آن رخ داد که حتی با گذشتن بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های دیگر این توافق اقدام عملی ملموسی برای حمایت از حقوق مشروع ایران در چهارچوب برجام صورت ندادند.

در پی کوتاهی طرف های دیگر برجام به ویژه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در اجرای تعهدات خود ذیل برجام، شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت در بیانیه ای بیان کرد جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

ایران در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای صادر شد، به طرف های دیگر برجام 60 روز فرصت داد برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی اقدام نمایند.

تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه بیان کرد میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان قبلی افزایش دهد.

ایران روز یکشنبه 16 تیرماه در خاتمه مهلت 60روزه ای که برای طرف های دیگر برجام (به ویژه طرف های اروپایی) در نظر گرفته بود تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل نمایند، رسماً بیان کرد که گام دوم کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را شروع خواهد نمود و از این پس غنی سازی اورانیوم را حسب نیازهای گوناگون خود، در درصدهای بالاتر از میزان معین شده در برجام (3.67 درصد) انجام خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 17 تیرماه رسماً تأیید کرد که غنی سازی اورانیوم در تأسیسات نطنز ایران از سطح معین شده در برجام (3.67 درصد) عبور نموده است.

پیش از آن، آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه 10 تیر تأیید نموده بود که میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از مرز معین شده در برجام (کیلوگرم هگزافلوراید UF6 و یا معادل آن یعنی 202.8 کیلوگرم اورانیوم) گذشته است.

در ادامه حدس هایی در بعضی رسانه ها و محافل غربی مبنی بر احتمال استفاده طرف های دیگر برجام از مکانیزم ماشه در برابر اقدامات ایران مطرح شد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه 19 تیرماه در حاشیه نشست هیئت دولت، در مورد این حدس ها گفت: مکانیزم ماشه قابل عملیاتی شدن نیست. برجام سازوکاری دارد و آن سازوکار برای این است که مانع نقض برجام گردد. حالا برجام نقض شده و ایران آن سازوکار را عملیاتی نموده است و در پنج نامه ای که به خانم موگرینی نوشتم و قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام، رسما سازوکار ماده 36 برجام عملیاتی شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان توضیح داد: جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین برگزار شده و با فاصله کمی نیز جلسه کمیسیون در سطح وزرا برگزار شده که تعهداتی به ایران داده شد. در جلسه اول کمیسیون 11 تعهد و در جلسه دوم این 11 تعهد مورد تاکید قرار گرفته ولی یکی از آن 11 تعهد اجرایی نشده است. اروپایی ها علاوه بر اینکه آن 11 تعهد را اجرا نکردند، تعهدات خودشان را هم نقض کردند.

.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7807

به "موگرینی: طرف های برجام تمایلی به فعال سازی مکانیزم ماشه ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی: طرف های برجام تمایلی به فعال سازی مکانیزم ماشه ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید