نازک ترین کاغذ دنیا ساخته شد

به گزارش شیوا مارکت، یک کارخانه فراوری کاغذ در ژاپن موسوم به هایداکا واشی نازک ترین کاغذ دنیا را فراوری کرد. این کاغذ که تنگوجو نام دارد و ضخامت آن به 2 صدم میلیمتر می رسد، از پوست انسان نیز نازک تر است.

نازک ترین کاغذ دنیا ساخته شد

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، این کاغذ با استفاده از مواد اولیه ساده و یک فرایند نه چندان محرمانه ساخته شده، اما محصول به دست آمده از آن، قابلیت های جادویی دارد.

در این فرآیند فیبرهای نازک کاغذ روی بستر بسیار نازک و لطیفی درهم تنیده می شوند و آن چه به صورت یک برگه خیس تشکیل شده، پس از خشک شدن، به یک صفحه تقریبا نامرئی تبدیل می گردد.

کارخانه هایداکا واشی از سال 1949 میلادی به صورت تخصصی به کار فراوری کاغذ مشغول بوده است.

درون این کارخانه، دیگ های آب گرم قلیایی در حال جوش هستند و ساقه نوعی درخت توت موسوم به کوزو درون این دیگ ها خیسانده می شوند.

کارگران خاک را از کوزو جدا نموده و آن را به شکل الیاف رشته ای درمی آورند سپس این الیاف را درون دیگ های حاوی آب و یک مایع غلیظ موسوم به نری قرار می دهند تا خاصیت چسبندگی و انعطاف لازم را برای قطعه قطعه شدن و تبدیل شدن به الیاف نازکتر به دست آورند.

در مرحله بعد، این الیاف نازک درون ظرفی ریخته شده و مالیده می شوند تا به شکل یک صفحه بسیار نازک با ضخامتی در حدود ضخامت تار عنکبوت درآیند. پس از خشک شدن مایع، این الیاف به صورت بافته شده باقی مانده و نازکترین صفحه کاغذی دنیا را تشکیل می دهند.

کاغذ تنگوجو برای ترمیم و تقویت صفحات کاغذی قدیمی و آسیب دیده کاربرد دارد. الیاف بلند آن یک ساختار مناسب برای تقویت ساختار کاغذهای قدیمی را فراهم نموده و به دلیل شفافیت بسیار زیاد، تقریبا دیده نمی گردد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19769

به "نازک ترین کاغذ دنیا ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نازک ترین کاغذ دنیا ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید