نامزدی احمد معیتیق برای نخست وزیری؛ فرصت های جدید برای لیبی و ایران

به گزارش شیوا مارکت، احمد معیتیق در مصاحبه با فیگارو از قصد خود برای رقابت در مورد نخست وزیری دولت آینده لیبی اطلاع داد. انتخابات لیبی قرار است در دسامبر 2021 برگزار گردد و ضروری است که قبل از آن، دولتی انتقالی تشکیل شده و تمام نیروها و مناطق لیبی را با یکدیگر متحد کند.

نامزدی احمد معیتیق برای نخست وزیری؛ فرصت های جدید برای لیبی و ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، احمدی معیتیق، که اکنون سمت معاون نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی را عهده دار است، در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوری فیگارو رویکرد خودش برای حل بحران این کشور را تشریح نموده است. او در این مصاحبه حرف های مهمی را به زبان آورده که نشان می دهد دومین فرد قدرتمند دولت وفاق ملی ممکن است در آینده به بالاترین صندلی قدرت دست پیدا کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

پیروزیت یک عملگرا

احمد معیتیق، نخست وزیر سابق لیبی، اکنون مسئولیت توسعه مالی در دولت وفاق ملی را بر دوش می کشد. لیبی از سال 2011 که مداخله ناتو منجر به سرنگونی معمر قذافی شد، شاهد جنگ داخلی است. لیبی دارای عظیم ترین ذخایر نفت در آفریقاست و تحت راهنمایی قذافی به ثروتمندترین کشور این قاره تبدیل شده بود. اما اکنون صحنه جدال شبه نظامیان محلی و گروه های مختلف است که در دو جبهه صف آرایی نموده اند: دولت وفاق ملی در طرابلس در برابر دولت موقت در طبرق که نیروی نظامی اصلی آن شبه نظامیان خلیفه حفتر است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

احمد معیتیق در سپتامبر 2020 توانست کاری را انجام دهد که هیچ عضو دیگر دولت وفاق ملی قادر به انجام آن نبود. او توانست برای از سرگیری صادرات نفت لیبی با خلیفه حفتر به توافق برسد. نیروهای حفتر در ابتدای سال 2020 جلوی صادرات نفت را گرفته بودند تا به دولت طرابلس فشار وارد نمایند. تنها معیتیق بود که پیروز شد میادین و ترمینال های نفتی را بازگشایی کند. این اقدام زمینه را برای حل مسائل مالی کشور فراهم کرد. از طرفی، حصول توافق و تشکیل کمیته ای مشترک برای نظارت بر توزیع درآمدهای نفتی به فرآیند آشتی ملی یاری نموده است. پیروزیت توافق نفتی به شروع سایر مصاحبهها از جمله مصاحبههای سیاسی یاری شایانی نموده است. در ماه اکتبر و کمی بعد از این توافق نفتی بود که طرف های درگیر برای آتش بس به توافق رسیدند. بنابراین، می توان مذاکراتی که اکنون بین طرف ها در جریان است را مدیون کوشش های معیتیق دانست.

مصاحبهیی فراگیر

احمد معیتیق در مصاحبه با فیگارو از قصد خود برای رقابت در کورس نخست وزیری دولت آینده لیبی اطلاع داد. انتخابات لیبی قرار است در دسامبر 2021 برگزار گردد و ضروری است که قبل از آن، دولتی انتقالی تشکیل شده و تمام نیروها و مناطق لیبی را با یکدیگر متحد سازد.

معیتیق می گوید: من علاقه دارم که در دولت بعدی حضور داشته باشم. و چرا این حضور در صندلی نخست وزیری نباشد.

معاون نخست وزیر دولت وفاق ملی می گوید وظیفه اصلی اش ایجاد مصاحبهیی فراگیر است. او قانون مصوب 2013 که مقامات ارشد حکومت قذافی را از به دست دریافت مسئولیت های سیاسی منع می نماید به عنوان نوعی شکست توصیف می نماید. این رویکرد زمینه را برای شروع مصاحبه با هواداران ژنرال حفتر و کسانی که هنوز به رژیم قذافی علاقه دارند فراهم می نماید. واضح است که تسلط تندروها و هواداران جنبش اخوان المسلمین در ساختار کنونی دولت وفاق ملی به نفع این گروه ها و جامعه لیبی نیست. با این حال، رویکرد معیتیق باعث باز شدن درهای مذاکره با حفتر و بسیاری از نظامیان سابق حکومت قذافی و همچنین اعضای خانواده او مانند سیف الاسلام قذافی می گردد.

معیتیق تاکید دارد که اگر ما خواهان باز کردن فضا هستیم باید به تمام لیبیایی های حق انتخاب شدن را بدهیم.

پیامدهای احتمالی

آینده منطقه مدیترانه شرقی بستگی به این دارد که چه کسی قدرت را در لیبی به دست بگیرد. اگر تندروها حکومت آینده را در اختیار بگیرند، بسیار احتمال دارد که درگیری ها مجدد از سر گرفته گردد. با این حال، اگر دیپلماتی پیروز مانند احمد معیتیق قدرت را در دست بگیرد ممکن است ثبات در لیبی برقرار گردد؛ معنی این قدرت دریافت این است که افراد به حاشیه رانده شده اجازه گرفته اند که به عرصه قدرت بازگردند.

این انتخاب فرصتی را پیش روی بازیگران بین المللی قرار می دهد. لیبی نقش مهمی در ژئوپلیتیک دنیای نفت دارد. اما درگیری های داخلی باعث شده که تعداد معدودی قدرت های خارجی، که یاری های نظامی به طرف های درگیر ارائه می دهند، کنترل اوضاع را بیش از پیش در اختیار بگیرند.

اگر فرایند صلح از سر گرفته شده و عمل گراها در لیبی قدرت را در اختیار بگیرند، فرصت های جدیدی نیز برای ایران به وجود خواهد آمد. ایران و لیبی، به طور خاص، خواهان نگاهی ویژه از طرف گروه موسوم به اوپک پلاس هستند. ایران منتظر برطرف تحریم های نفتی از طرف ایالات متحده است؛ و لیبی نیز در حال عبور از پیامدهای تحریم های خلیفه حفتر است. سیاستمداران سازگاری مانند معیتیق می توانند سطح لازم از تفاهم بین کشورهای دارای منافع مشترک را فراهم نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26707

به "نامزدی احمد معیتیق برای نخست وزیری؛ فرصت های جدید برای لیبی و ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزدی احمد معیتیق برای نخست وزیری؛ فرصت های جدید برای لیبی و ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید