نانوکامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره گیری از فناوری نانو ساخته شد

به گزارش شیوا مارکت، نانوکامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره گیری از فناوری نانو توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی ساخته شد.

نانوکامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره گیری از فناوری نانو ساخته شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، مهدی شاهدی اصل، عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه محقق اردبیلی به همراه سیدعلی دلبری و بهزاد نایبی از پژوهشگران مدعو این دانشگاه با همکاری احسان غسالی از پژوهشگاه مواد و انرژی و دکترمحمدرضا شکوهی مهر از دانشگاه ملی سئول کره جنوبی، پیروز به ساخت نانوکامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم تقویت شده با نانولوله کربنی و کاربید سیلیسیم شدند.

شاهدی اصل، نویسنده مسئول این مقاله پراستناد گفت: نیترید تیتانیم خواص ویژه ای همچون سختی بالا، ضریب اصطکاک پایین، نقطه ذوب بالا، پایداری گرمایی عالی و مقاومت به فرسایش و خوردگی خوبی دارد. این ویژگی ها سبب شده است که این ماده سرامیکی در ساخت سرمت ها، پوشش های تزیینی، کاتالیست های دما بالا و روکش های ضد سایش ابزارآلات برشکاری کاربرد داشته باشد.

وی اعلام کرد: برای فراوری مواد سرامیکی دما بالا به طور معمول از فرآیند های تفجوشی بدون فشار و پرس گرم بهره گرفته می شود، ولی به دلیل پیدایش فاز های ترد که افت استحکام مکانیکی را در پی دارد، استفاده از روش های سنتی برای ساخت سرامیک های پایه نیترید تیتانیم کارآیی چندانی ندارد. احتیاج به دما های بسیار بالا برای تفجوشی سرامیک ها سبب می شود که ریزساختار ماده دچار رشد افراطی دانه ها شود و تنش های پسماند بی رویه ای در محصول فرآوری شده باقی بماند. از این رو، بهره گیری از فرآیند پیشرفته تفجوشی پلاسمای جرقه ای کمابیش می تواند به گره گشایی از این مشکل یاری رساند، زیرا زمان مورد احتیاج برای ساخت نمونه در این روش، نسبت به فرآیند های سنتی تفجوشی، بسیار کوتاه تر است.

شاهدی اصل گفت: در این پژوهش، تاثیر افزودن نانولوله کربنی و کاربید سیلیسیم بر چگالش و ریزساختار نانوکامپوزیت های پایه نیترید تیتانیم ساخته شده به روش تفجوشی پلاسمای جرقه ای آنالیز شد. بدین منظور چهار نمونه شامل نیترید تیتانیم خالص، نیترید تیتانیم به همراه 5 درصد وزنی نانولوله کربنی، نیترید تیتانیم به همراه 20 درصد حجمی کاربید سیلیسیم و پایان نیترید تیتانیم به همراه هر دو افزودنی مذکور ساخته شد. فرآیند فراوری به روش تفجوشی پلاسمای جرقه ای در دمای 1900 درجه سانتی گراد به مدت زمان 7 دقیقه با اعمال فشار 40 مگاپاسکال در اتمسفر خلا انجام گرفت. مشخصه یابی نمونه های کامپوزیتی ساخته شده با آزمون های چگالی سنجی به روش ارشمیدس، آنالیز های ریزساختاری به یاری میکروسکوپ الکترونی روبشی و شناسایی فازی به روش پراش پرتو ایکس به انجام رسید. پایان، مدل های شماتیکی برای تبیین چگونگی پیشبرد فرآیند تفجوشی در این کامپوزیت های سرامیکی ارائه و ترسیم شد.

همچنین یافته های این پژوهش در جلد چهل و پنجم مجله معتبر Ceramics International با ضریب تاثیر 3.45 در سال 2019 میلادی به چاپ رسید.

به گزارش پایگاه استنادی Web of Science این طرح پژوهشی ارزشمند به عنوان مقاله پراستناد (Highly-Cited) در سال 2019 معرفی شده است.

علاقه مندان جهت مشاهده متن کامل مقاله مذکور می توان به آدرس الکترونیکی https://doi.org/10.1016/j.ceramint.2018.10.223 مراجعه نمایند.

تا8: تا8: مجله نقد و بررسی کالا ها و محصولات برندها مختلف

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14005

به "نانوکامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره گیری از فناوری نانو ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوکامپوزیت های نوین پایه نیترید تیتانیم با بهره گیری از فناوری نانو ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید