نقش سهام عدالت در افت دیروز شاخص بورس تهران

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: بورس تهران پس از رشد قابل توجه در نخستین روز هفته، معاملات یکشنبه را با افت شاخص کل به سرانجام رساند. به این ترتیب دیروز نماگر اصلی سهام با کاهش حدود 3100 واحدی روبرو و در میانه کانال 970 هزار واحد متوقف شد.

نقش سهام عدالت در افت دیروز شاخص بورس تهران

شد 14هزار واحدی شاخص سهام جای خود را به افت 3هزار واحدی داد

به گزارش خبرنگاران افت 3/ 0 درصدی شاخص سهام در این روز درحالی رقم خورد که در ساعات ابتدایی بازار شاهد رشد حدود 14هزار واحدی و رسیدن به سطح 987هزار واحدی بود. در ادامه اما با تشدید فشار عرضه ها شاهد تغییر راستا شاخص کل بودیم. چرخشی که از نگاه بعضی متهم اصلی آن ضعف سامانه اصلی معاملات است. بعضی دیگر اما معتقدند تکرار سندروم یکشنبه های بازار سهام، پس از یک روز صعودی شاخص سهام را به راستا نزولی کشاند.

درخواست فروش سهام عدالت در بانک های عامل از روز شنبه شروع شد. در این میان بعضی به نقش این مهم در تشدید فشار فروش در کلیت بازار سهام سخن می گویند و بعضی دیگر معتقدند با توجه به افزایش محسوس پول های ورودی به بازار سهام، سهام عدالت قابل فروش به راحتی در دل بازار هضم خواهد شد و نمی تواند اثر کاهنده بر بازار داشته باشد.

فرهنگ حسینی، کارشناس بازار سهام در این خصوص گفت: آزادسازی سهام عدالت از جنبه های مختلفی قابل آنالیز است. یکی از مهم ترین جنبه ها، اثر عمق بازار و نقدشوندگی است. عرضه های سهام عدالت به افزایش عمق بازار، افزایش نقدشوندگی و حجم معاملات منجر می گردد؛ موضوعی که توسعه فیزیکی بازار را به همراه خواهد داشت. او ادامه داد: در سوی دیگر، افزایش عرضه ها منجر به فشار فروش و تعدیل قیمت ها می گردد. اگر فروش ها با شدت صورت گیرد، می تواند منجر به کاهش قیمت شده و نگرانی از عرضه های سهام عدالت می تواند منجر به پیش دستی بعضی معامله گران برای فروش گردد تا در قیمت های پایین تر مجددا خرید نمایند. حسینی تاکید نمود: تصمیم گیری درخصوص فروش و نگهداری بیش از همه تحت تاثیر فرایند بازار و احتیاج نقدینگی افراد است. به هر حال آزادسازی سهام عدالت در مقطع مهمی رخ داد. مقطعی که کرونا بسیاری از مشاغل را تحت تاثیر قرار داد و آزادسازی امکان استفاده از ثروت و پس انداز برای این روزها فراهم نموده است. به نظر بخشی که احتیاج به نقدینگی دارند، تحت فشار برای فروش و نقد کردن هستند و باید این امر به صورت گام به گام فراهم سازی گردد. این کارشناس بازار سهام اضافه نمود: از سوی دیگر، افرادی که احتیاج به نقدینگی ندارند، باید توجه داشته باشند که پرتفوی سهام عدالت از بهترین و عظیم ترین و عمدتا سودآورترین شرکت ها است. شرکت هایی که فرایند سوددهی مناسبی دارند و عمدتا در زمره شرکت های دلار محور قرار می گیرند. این شرکت ها در مقابل نوسانات ارز ریسک فرد را پوشش می دهند و حتی بازده بیشتری نیز عاید سرمایه گذاران می نمایند.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20607

به "نقش سهام عدالت در افت دیروز شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش سهام عدالت در افت دیروز شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید