هواشناسی زمستان 99؛ کولاک پنج روزه در تهران در اسفند

به گزارش شیوا مارکت، زمستان 99 با بارش سنگین برف و وقوع بهمن در ارتفاعات شمال تهران حسابی توفانی آغاز شد. 12 نفر از شهروندان و کوهنوردانی که به ارتفاعات دارآباد و آهار و کلکچال رفته بودند جان خود را از دست دادند. درحالی که درست چند روز قبل از این اتفاق رئیس سازمان هواشناسی کشور هشدار داده بود که زمستان پربرفی در راه است.

هواشناسی زمستان 99؛ کولاک پنج روزه در تهران در اسفند

به گزارش روزنامه هفت صبح، اوایل آذرماه یک استاد اقلیم شناسی هم گفته بود با احتمال 70 درصد می توانیم بگوییم زمستان سختی در راه است. کلا در سال های اخیر، به خصوص از 97 به بعد شاهد برف و باران های پروپیمانی در فصل زمستان هستیم که می گویند این موضوع مرتبط با تغییرات اقلیمی و پدیده ال نینو و … است. حالا می خواهیم بیشتر آنالیز کنیم که باید انتظار چه جور آب وهوایی را در زمستان سال جاری در کشور داشته باشیم و چه زمانی خطر تکرار این برف سنگین و خسارت بار در پایتخت وجود دارد.

یک: یک راه ساده و دم دستی برای پیش بینی شرایط زمستان سال جاری، آنالیز آمار های بارش پاییز سال جاری؛ یعنی نقطه آغاز سال زراعی 1400-1399 و تعمیم دادن آن به فصل بعدی است. سال جاری به رغم اینکه سازمان هواشناسی پاییز کم بارشی را پیش بینی نموده بود، اما بارش های این فصل 10.3 درصد نسبت به مقدار میانگین بیشتر بود. هرچند که در مقایسه با سال گذشته بارش ها 13.5 درصد کاهش داشت؛ بنابراین اگر همین فرایند در زمستان هم ادامه داشته باشد، از حد میانگین حتما بارش های بیشتری در پیش داریم.

دو: بولتن پیش بینی فصلی سازمان هواشناسی می گوید میزان بارش در زمستان سال جاری در محدوده کمتر از نرمال تا نرمال خواهد بود و میانگین دما هم یک درجه از میانگین بیشتر است. البته این نکته در تضاد با اظهارات مسئولان سازمان هواشناسی است که زمستان پربارشی را پیش بینی کردند. از طرفی برای فصل پاییز هم سازمان هواشناسی بارش کمتر از نرمال پیش بینی نموده بود که در نهایت گفتیم 10.3 درصد بارش بیشتر از حد نرمال رخ داد. به هرحال این بولتن پیش بینی فصلی روی سایت سازمان هواشناسی منتشر شده و البته برای روز های خاتمهی زمستان هم بارش های شدیدی متصور است.

سه: پژوهشکده اقلیم شناسی هم با روش های مدرن و با نقشه ها و تحلیل هایی که تدارک دیده می گوید از نیمه اسفندماه تا فروردین 1400 اوج بارش ها در کشور است و از حد نرمال فراتر می رود.

چهار: حالا شرایط دمای هوا در زمستان چطور پیش بینی شده؟ سازمان هواشناسی معتقد است درمجموع میانگین دمای هوا در زمستان سال جاری یک درجه بیشتر از مقدار میانگین است. از طرفی شرق کشور هم زمستان سال جاری سردتر از نیمه غربی کشور خواهد بود. لازم به ذکر است پیش بینی هایی که به این صورت از بارش های فصلی ارائه می شوند بین 65 تا 70 درصد دقت دارند و تضمینی برای درست بودن آن ها وجود ندارد.

پنج: پیش بینی سایت بین المللی accuweather نشان می دهد که در پایتخت حداقل فعلا زمستان آرامی داریم. اگر داده های منتشرشده در این سایت را مورد استناد قرار دهیم، از الان اولین بارش بعدی تهران در چهارشنبه، 8 بهمن ماه رخ می دهد. کمینه دمای هوا تا آن موقع هم در پایتخت منفی 3 درجه سانتیگراد پیش بینی شده و بیشینه دما هم 11 درجه سانتیگراد.

مطلقا فعلا خبری از بارش برف هم نیست تا 30 بهمن. قبل از آن دو، سه مرتبه بارش باران داریم، اما بعد با ورود به اسفندماه تازه بارش ها در تهران آغاز می شود. در اسفندماه تقریبا یک روز در میان بارش برف و باران داریم و نقطه اوج این قصه از 2 تا 6 اسفندماه رخ می دهد که عملا پنج روز پیاپی بارش سنگین برف و باران رخ می دهد.

شش: بارش ها در 30 اسفند و یکم فروردین 1400 متوقف می شود، اما در طول تعطیلات نوروز هم نسبتا روز های پربارانی را در تهران خواهیم داشت. هرچند که ماکزیمم دما در طول روز ها به 20 درجه سانتیگراد خواهد رسید و هوا نسبتا بهاری می شود. این پیش بینی سایت های بین المللی درباره اینکه اسفند و نیمه فروردین ماه پربارش تر از دی و بهمن ماه 99 هستند، دقیقا منطبق با همان تصویری است که بولتن سازمان هواشناسی و پژوهشکده اقلیم شناسی از ماه های پیش رو ترسیم نموده اند.

هفت: حالا پیش بینی شرایط زمستان سال جاری را از زبان مسئولان سازمان هواشناسی برایتان نقل کنیم. سحر تاجبخش، رئیس این سازمان می گوید بارش های زمستانی بیشتر در شمال کشور به صورت برف است و درکل چند بارش برف خوب در کشور طی زمستان سال جاری خواهیم داشت. از طرفی بارش ها در دی ماه کمتر از حد نرمال است، اما در بهمن و اسفند به محدوده نرمال برمی شود.

صادق ضیاییان، مدیرکل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی هم گفته میانگین بارندگی در زمستان سال جاری بیشتر از سال های قبل است و با توجه به سرمای هوا، این بارش ها عمدتا به صورت برف خواهند بود. بهلول علیجانی، استاد اقلیم شناسی هم در گفت وگوی دیگری تاکید نموده بارش برف و باران مفصلی در زمستان سال جاری داریم. به گفته او، ما از سال 1374 وارد دوره خشکسالی شدیم که تا خاتمه 1397 ادامه داشت، اما از فروردین 98 بارندگی ها بالا رفت.

منبع: فرارو
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26796

به "هواشناسی زمستان 99؛ کولاک پنج روزه در تهران در اسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی زمستان 99؛ کولاک پنج روزه در تهران در اسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید