واردات واگن در خفا انجام می شود، حمل و نقل سیمان گران تر از خود سیمان است

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/مرکزینمایندگان واگن سازان استان مرکزی در نشست هم اندیشی با معاون امور صنایع وزارت صمت و سایر مسئولان کشوری و استانی به شرح مسائل موجود در حوزه صنعت ریلی در کشور و استان پرداختند.

واردات واگن در خفا انجام می شود، حمل و نقل سیمان گران تر از خود سیمان است

به گزارش خبرنگاران، میرنظامی مدیرعامل شرکت فولاد درخشان استان مرکزی در این نشست اظهار کرد: صنعت ریلی در کشور نیازمند یک نقدینگی خوب و زیاد است. در واقع با توجه به اینکه بخش خصوصی در ایران برای خرید واگن نیازمند نقدینگی است و از طرفی با توجه به وضعیت نقدینگی حاکم بر کشور، این شرکت ها قادر به خرید واکن نیستند که پیشنهاد می شود تسهیلات ارزان قیمت در اختیار شرکت های حمل و نقل قرار گیرد تا بتوانند این خرید را از داخل کشور انجام دهند.

وی افزود: پیشنهادات شرکت های تولیدی خارجی به شرکت های حمل و نقل داخلی و وام هایی با بهره 4.5 تا 5 درصد پیشنهاد می شود به نوعی یک در باغ سبز برای شرکت های حمل و نقل ایران به منظور خرید از خارج از کشور ایجاد می کند. در این شرایط نیاز است که در ایران زمینه حمایت و پشتیبانی با ایجاد سازو کار مناسب ایجاد شود تا شرکت های تولیدی واگن بتوانند شرایطی مثل شرکت های خارجی برای خریداران واگن ایجاد کنند.

مدیرعامل شرکت فولاد درخشان استان مرکزی شرح داد: سال گذشته بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه تفاهم نامه تبصره 18 برای تولید واگن منعقد شده، اما تاکنون هیچ مبلغی به این تفاهم نامه تخصیص پیدا نکرده است.

میرنظامی بیان نمود: سه تا چهار هزار نفر در شرکت های واگن سازی استان مرکزی اشتغال دارند که توان پرداخت حقوق این افراد توسط شرکت های واگن ساز وجود ندارد و نیاز است این مهم نیز مورد توجه قرار گیرد و با ایجاد سازوکار مناسب حمایت لازم از این بخش نیز انجام شود.

واردات واگن در خفا انجام می شود

به گزارش خبرنگاران، رئیس روابط عمومی واگن پارس اراک نیز در این نشست گفت: واردات واگن در کشور در ظاهر متوقف شده اما در لفافه و خفا این واردات انجام می شود که همین امر سبب لطمه زدن به واگن سازان کشور می شود.

واعظی بیان نمود: بعضا مجوزهایی برای ایجاد شرکت های واگن سازی اعطا می شود اما بهتر است ابتدا با انجام یک ظرفیت سنجی میزان توان ساخت شرکت های فعلی را سنجید و سپس در صورت عدم وجود ظرفیت و توان تولید، مجوز توسعه یا ساخت شرکت های جدید داده شود.

وی ادامه داد: شرکت واگن پارس اراک نخستین سازنده واگن های مترو در کشور بوده، اما در حال حاضر مجوز ساخت این واگن ها از واگن پارس گرفته شده و به تهران منتقل شده است.

رئیس روابط عمومی واگن پارس اراک خاطرنشان کرد: گاهی اوقات برخی مسائل به جای ایجاد رفاقت و رقابت میان واگن سازان، سبب می شود که این شرکت ها در مقابل یکدیگر قرار گیرند که رفع این مشکل نیز نیازمند یک مدیریت ویژه است.

واعظی افزود: با توجه به ظرفیت خوشه های ریلی استان، باید به واگن پارس پروژه های بزرگی داده شود تا بتواند خوشه های ریلی را تغذیه کند.

معادن کشور باید به صنعت ریلی متصل شوند

به گزارش خبرنگاران، رئیس هیئت مدیره واگن پارس اراک نیز در این نشست گفت: از مجموع 10هزار کیلومتر ریل موجود در کشور 5 هزار کیلومتر آن مربوط به دوره قبل از انقلاب است. در واقع پس از پیروزی انقلاب تکنولوژی پیشرفت زیادی داشته، اما سیاست گذاری دولت به سمت ریل نبوده است.

محمدی بیان نمود: وجود سالی 20 هزار کشته جاده ای و 50 هزار مصدوم جاده ای تنها به سبب عدم سرمایه گذاری در حوزه ریل است. سهم خطوط ریلی در حمل و نقل 9 درصد و سهم جاده 90 درصد است که باید سهم حمل و نقل ریلی در برنامه ششم به 30 درصد افزایش پیدا کند.

وی افزود: معادن کشور باید حتما همه به صنعت ریلی متصل شوند و در افق 1404 حمل مواد معدنی و فولاد از 20 میلیون تن باید به 100 میلیون تن افزایش پیدا کند، اگر این افزایش حمل و نقل توسط جاده صورت گیرد قطعا جاده ها به قتلگاه تبدیل می شوند پس نیاز است صنعت ریلی برای این کار توسعه پیدا کند.

محمدی افزود: در حال حاضر هزینه حمل و نقل سیمان به مراتب گران تر از خود سیمان است چراکه حمل و نقل آن توسط جاده انجام می شود، اما استفاده از حمل و نقل ریلی سبب کاهش هزینه نیز خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره واگن پارس اراک کیفیت واگن های باری تولیدی در کشور را 20 درصد بیشتر از واگن های وارداتی دانست و گفت: علیرغم به افزایش کیفیت واگن های باری داخلی، اما قیمت واگن های داخلی 20 درصد پایین تر از واگن های وارداتی است.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13013

به "واردات واگن در خفا انجام می شود، حمل و نقل سیمان گران تر از خود سیمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات واگن در خفا انجام می شود، حمل و نقل سیمان گران تر از خود سیمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید