ویروسی که سینما را ضربه فنی کرد، بلاتکلیفی خطرناکتر از کرونا!

به گزارش شیوا مارکت، بدترین مسأله در ارتباط با ماجرای تعطیلی سینما ها آن است که هیچ کس دقیقا نمی داند این تعطیلی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؛ موضوعی که باعث می شود شرایط برای برنامه ریزی درست و دقیق جهت برپایی مجدد چرخه اکران سینما ها بشدت سخت شود.

ویروسی که سینما را ضربه فنی کرد، بلاتکلیفی خطرناکتر از کرونا!

گروه فرهنگ و هنر: کرونا رسما سینما های کشور را ضربه فنی کرده است! سینما ها نیز مثل بازار شب عید، به فروش روز های آخر سال و هفته های ابتدایی سال در ایام نوروز وابستگی دارند؛ فروشی که می تواند جبران فروش پایین بعضی از ماه های دیگر سال باشد، اما امسال با ماجرا های پیش آمده در ارتباط با شیوع بیماری کرونا در کشور، سرنوشت سینما های ایران نیز همچون بعضی دیگر از کشور های درگیر این بیماری چیزی جز تعطیلی نبوده است. در این شرایط هم سینماداران و هم تهیه کنندگان، سرمایه گذاران و صاحبان آثار متضرر شده اند و فعلا هم مشخص نیست شرایط سینما ها قرار است به کجا کشیده شود.

سینما های خصوصی به طور متوسط روزی 600 میلیون تومان فروش داشته اند که قریب نصف آن سهم سینمادار بوده، اما الان تعطیل اند. سایر مشاغل هم چنین وضعی دارند. باید برای جبران ضرر تعطیلی ناشی از کرونا در مشاغل خُرد، بسته های حمایتی طراحی کنیم. چه پیشنهادی دارید؟ این متن توئیتی است که حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی در ارتباط با شرایط فعلی سینما ها منتشر کرد؛ شرایطی که قطعا بدون مشارکت و همفکری همه اهالی سینما حل نخواهد شد.

یکی از اصلی ترین پیچیدگی های این ماجرا در این است که با توجه به تعطیلی سینما ها در اسفندماه، در عمل فیلم هایی که در این مدت قرار بوده اکران شوند، باید در اولویت اکران بعد از سرانجام تعطیلی سینما ها قرار گیرند؛ از سوی دیگر فیلم های مهمی برای اکران نوروزی متقاضی شده بودند و حالا هنوز مشخص نیست بعد از باز شدن مجدد سینماها، آیا آن ها هم بلافاصله وارد چرخه اکران می شوند یا نه؛ اتفاقی که بر پیچیدگی این ماجرا افزوده است.

هیچ کس نمی داند اوضاع کی درست می شود

بدترین مسأله در ارتباط با ماجرای تعطیلی سینما ها آن است که هیچ کس دقیقا نمی داند این تعطیلی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؛ موضوعی که باعث می شود شرایط برای برنامه ریزی درست و دقیق جهت برپایی مجدد چرخه اکران سینما ها بشدت سخت شود. این نکته ای است که علی سرتیپی یکی از تهیه کنندگان سینما و مسؤول بزرگ ترین شرکت پخش فیلم در کشور نیز به آن اشاره کرده است. سرتیپی درباره این موضوع گفته بود: واقعا خود ما هم نمی دانیم این شرایط تا کی ادامه دارد و آیا اول فروردین سینما ها امکان باز شدن دارند یا تا آخر فروردین شرایط ادامه دارد. فقط امیدواریم بزودی فضا برای بازگشایی سینما ها مناسب باشد، اما فعلا چیزی در اختیار ما نیست و فکر می کنم کمتر کسی اطلاع دقیق داشته باشد که چه چیزی پیش خواهد آمد. با این حال با قطعیت می توان گفت: تا سرانجام اردیبهشت ماه تبعات این اتفاق (شیوع ویروس کرونا) را خواهیم داشت و اکوسیستم اکران سینما ها قطعاً به هم می ریزد.

او همچنین از دیگر آثار منفی این ماجرا بر فروش سینما ها گفت: یکی از مسائل عمده ای که الان وجود دارد این است که فروش خوب و در واقع تامین ذخیره بسیاری از ماه های سال در سینما در همین فروردین رخ می داد، چون معمولا در این مدت 2 تا 3 برابر ماه های عادی فروش داشتیم و به همین دلیل می گویم الان اکوسیستم سینما به هم ریخته است. ضمن اینکه فیلم های زیادی هم پشت صف اکران می مانند که فشردگی زیادی ایجاد می شود.

به نظر می رسد سال آینده نظام اکران و سرگروه های سینمایی نیز با چالش های جدی روبه رو باشند. بعید نیست با این شرایط مدت اکران بعضی از آثار کم فروش تر کاهش پیدا کند و همچنین اکران بعضی از فیلم های شاخص جشنواره 98 به بعد از برگزاری جشنواره فجر سال 99 منتقل شود، چرا که از یک سو بعضی فیلم هایی که در جشنواره حضور نداشتند و اتفاقا جزو آثار کمدی و احتمالاً پرفروش هستند، متقاضی اکران می شوند و سینماداران نیز برای جبران ضرر های اخیر خود به اکران این آثار اقبال بیشتری نشان می دهند و از سوی دیگر فیلم های اکران اسفند و اکران نوروز 99 نیز به شکل منطقی باید در اولویت اکران باشند. در این شرایط و با در نظر دریافت زمان های مرده اکران مثل ماه های محرم و صفر و ماه مبارک رمضان و روز های منتهی به جشنواره فیلم فجر، در عمل بازه زمانی مناسب برای اکران در سال 99 بشدت فشرده خواهد بود.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17190

به "ویروسی که سینما را ضربه فنی کرد، بلاتکلیفی خطرناکتر از کرونا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروسی که سینما را ضربه فنی کرد، بلاتکلیفی خطرناکتر از کرونا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید