پیروان آسیای مرکزی تبار داعش در میانه جنگ ترکیه و کُردها

به گزارش شیوا مارکت، پس از آغاز حمله ترکیه، چند صد نفر از طرفداران داعش که در اردوگاه های شمال سوریه تحت حفاظت قرار داشتند، با سوء استفاده از آشفتگی موجود، دست به شورش زده و پیروز به فرار از اردوگاه ها شده اند.

پیروان آسیای مرکزی تبار داعش در میانه جنگ ترکیه و کُردها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از آژانس خبری فرغانه، تهاجم ارتش ترکیه و متحدان آن به شمال سوریه، که نمودهای محلی در آنجا خودمختاری خود را ایجاد نموده بودند، محافظت از اردوگاه هایی را که ده ها هزار نفر از طرفداران داعش در آنجا زندانی بودند، را بطور جدی پیچیده نموده است.

تروریست های اسیر شده به زندان فرستاده شدند و اعضای خانواده آنها نیز در اردوگاه های موقتی تقسیم شدند. در این اردوگاه ها حداقل 12 هزار شهروند خارجی از جمله مهاجران آسیای مرکزی وجود دارند. بعضی از آنها شکایت دارند که شرایط زندگی آنها بعد از شروع حمله ترکیه به شدت رو به وخامت گذاشته است.

در قلمرو روژاوا (کردستان سوریه)، به اصطلاح خودمختاری ایجاد شده توسط تشکل های سیاسی و نظامی کرد در شمال سوریه (که به نام کردستان غربی یا فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه نیز شناخته می گردد)، سه اردوگاه بزرگ وجود دارد که خانواده های شبه نظامیان و چهره های فعال داعش در آن قرار دارند: عین عیسی ، الهول و روژ . بزرگترین آنها، الهول، در نزدیکی مرز عراق قرار گرفته است و 70 هزار نفر در آنجا زندگی می نمایند، که از این تعداد حدود 60 هزار نفر شهروندان عراق و سوریه هستند. در عین عیسی - حدود 13 هزار نفر و در روژ - 1700 نفر زندگی می نمایند.

پس از شروع حمله ترکیه، چند صد نفر پیروز به فرار از عین عیسی شده بودند. به گفته شاهدان عینی، پس از آنکه گلوله های توپخانه ترکیه به اردوگاه افتاد، پیروان داعش شورش نموده و با پراکنده شدن نگهبانان، حدود 750 زن، مرد و کودک فرار کردند. تاکنون طرف کردی تعیین ننموده است که فراری ها اهل کدام کشورها بوده اند و یا اینکه آیا عملیات جستجویی برای دستگیری آنها سامان یافته است یا نه. در عین حال، نمایندگان مقامات و شبه نظامیان روژاوا آشکارا به خبرنگاران غربی می گویند که اکنون آنها آنقدر که نگران حمله ترکیه هستند، نگران دستگیری پیروان داعش نیستند.

پر تنش ترین وضعیت در اردوگاه الهول ایجاد شده است. این اردوگاه در ابتدا در سال 2003 برای پناهندگان عراقی که به دلیل حمله ارتش آمریکا و متحدانش کشور خود را ترک نموده بودند، ایجاد شد. پناهندگان بعداً آنجا را ترک کردند، اما زیرساختهای آن باقی ماندند. پس از تسلیم بقایای دسته های داعشی و خانواده های آنها در مارس سال جاری در بغوز، ده ها هزار نفر از آنها به الهول منتقل شدند.

در آن بخش از اردوگاه، که دولت از آن به عنوان الحاقات یاد می نماید، شهروندان خارجی وجود دارند - حدود سه هزار همسر مبارزان داعش و حدود هفت هزار فرزند آنها. در حقیقت قوانینی که سازمان تروریستی داعش در سال 2014 در سوریه و عراق وضع کرد، و خلافت خود را اعلام نمود، همچنان در آنجا جاری است. به عنوان مثال، در اوایل ماه اکتبر، در بخش یاد شده، جسد یک زن اویغور چینی کشف شد که یک ماه قبل از آن ناپدید شده بود. احتمال می رود، که وی به دلیل رابطه عاشقانه با یک عراقی توسط تندروها کشته شد باشد. در ماه های اخیر، ساکنان بخش خارجی بارها با چاقو به نگهبانان حمله نموده اند - نهداری چاقو مجاز است، زیرا زنان برای تهیه غذا به آن احتیاج دارند. به این ترتیب چندین نگهبان کشته شده اند. به همین دلیل، آنها، مانند نمایندگان سازمانهای بشردوستانه و روزنامه نگاران، تنها وارد خاک اردوگاه نمی شوند - خیلی خطرناک است. حتی برای معاینه بچه ها، پزشکان همواره با گروهی از نگهبانان مسلح همراه هستند.

بخش خارجی الهول توسط سه محیط امنیتی از بقیه اردوگاه جدا شده است. در این بخش، در طی حملات، نیروهای امنیتی تونل های زیرزمینی را یافتند که تندروها برای بعضی از اهداف خود حفر نموده بودند. خارجی ها برای خرید کالاها از فروشندگان آمده از شهرها و روستاهای اطراف، به طور حفاظت شده با اسکورت مسلح کُرد به بازار می روند. به گفته سخنگوی پیشین سرویس آسایش (سرویس امنیت داخلی در روژاوا)، مقامات کرد بخش خارجی الهول را مرکز بالقوه ناآرامی ها می دانند. وی بارها در آنجا بوده و مطمئن است که بستگان تندروها تنها منتظر یک فرصت هستند تا شورش برپا نمایند. تهاجم ترکیه لحظه ای بسیار مناسب برای آنها بود. آنها واقعاً قابلیت آن را دارند تا داعش را دوباره احیا نمایند.

هنوز آمار دقیقی از اینکه چند نفر از جمهوری های پسا شوروی در الهول مستقر هستند وجود ندارد، اما گروه روسی زبان در آنجا، به گفته شاهدان عینی، یکی از بیشمارترین افراد هستند. به عنوان مثال، در ماه مِی، دیپلمات های ازبک 148 هموطن خود و فرزندانشان را از این اردوگاه جمع کردند. در همان ماه، 231 نفر نیز از الهول به قزاقستان بازگشتند، که عمدتا زنان و بچه ها بودند.

در 6 اکتبر تعیین شد که مقامات تاجیکستان نیز قصد داشتند همه شهروندان تاجیک باقی مانده از داعش در اردوگاه های سوریه را به کشور خود بازگردانند. به گفته دیپلمات های تاجیک، حداقل 575 نفر از تاجیکستان در میان آنها وجود دارند - که بیشتر زنان و بچه ها هستند. بیشتر آنها در الهول نگهداری می شوند. به گفته یک منبع از دوشنبه: حدود 90 نفر از آنها زن، بیش از 200 دختر و بیش از 240 پسر در میان آنها وجود دارند. بچه ها بین 1 تا 17 سال هستند. این آمار نهایی ما نیست، در حقیقت، تعداد شهروندان تاجیکستان می تواند بسیار بیشتر نیز باشد.

مثل همواره، هرکسی که می خواهد داوطلبانه از اردوگاه های سوریه به وطن خود بازگردد، یک داستان تکراری دارد: آنها به اشتباه یا با فریب خوردن از اقوامی که زودتر به مقصد داعش به آنجا رفته و این مطلب را پنهان نموده بودند، وارد سرزمین تحت کنترل داعش شده اند. همه آنها به قول خودشان، رویای بازگشت به میهن خود و فراموش کردن کابوس گذشته را دارند. اما در این میان کسانی هستند که ظاهراً به دلیل ترس از رفتن به زندان قصد ندارند به خانه بروند. این گروه تابعیت خود را از طرف مقامات کرد مخفی می نمایند.

بیوه 36 ساله تاجیکی شورشیان داعش تهمینه اودینایِوا در اردوگاه الهول نگهداری می گردد. به گفته اودینایوا، او در سال 2015 وارد قلمرو تروریست ها شد، زیرا همسرش او را فریب داد بود. او در بازاری در شهر دوشنبه با شوهر اویغوری خود که اهل چین بود و در آنجا کار می کرد، آشنا شده بود. این زوج ازدواج نموده، دو فرزند داشتند که شوهرش اودینایوا را متقاعد به ترک آنجا نموده بود. بعدا شوهرش کشته شد. اودینوا بارها و بارها از مقامات تاجیکستان خواست تا به وی در بازگشت به میهن به همراه فرزندانش یاری نمایند.

به گفته نمایندگان روژاوا، اکثر خارجی هایی که روزی به داعش ملحق شده بودند، هنوز در اردوگاه های سوریه حضور دارند، زیرا اغلب کشورهای موطن آنها نمی خواهند که تندروها به آنجا برگشته و احتمالاً جوامع مسلمان محلی را تحریک نمایند. به ویژه، طبق داده های غیر رسمی، روسیه اکنون به بازگشت شهروندان خود علاقه چندانی ندارد، اگرچه پیش از این مقامات جمهوری چچن به طور فعال در این راستا کار می کردند. با این حال، پس از آن سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) با چنین طرح هایی مخالفت کرد. اخیراً، بنا به گزارش های FSB ، بطور منظم عملیات ویژه ای در خاک روسیه علیه طرفداران محلی ایدئولوژی اسلامی انجام می گردد. پس چرا در چنین شرایطی مسائل بیشتری را به خود اضافه نمایند؟

در همین حال، منطقه جنگی به اردوگاه هایی که اسلام گرایان و خانواده های آنها در آن قرار دارند، در حال نزدیک شدن است. شهروند تاجیکستان، گلناره عارفُوا، که به همراه دو فرزند خود در اردوگاه روژ زندگی می نماید، به خبرنگاران گفت که ساکنان این اردوگاه صدای تیراندازی بین ترک ها و نمودها را می شنوند. به گفته وی: اکنون چهار روز است که جاده ها به سمت ما مسدود شده است و به هیچ وجه محصولات غذایی به دست ما نرسیده است. فروشگاه ها نیز همه خالی شده است و اگر این روند ادامه یابد، طی سه تا چهار روز قحطی شروع می گردد. امشب غرش انفجار بمب و خمپاره شنیده می شد. چهار تا پنج انفجار رخ داد. با هر انفجاری، همه چادرها می لرزیدند. در کل ، 30 زن و کودک تاجیک در روژ اسکان داده شده اند.

روزنامه نگار اهل چک، مارکتا کوتیلُوا، که هم اکنون در قلمرو روژاوا قرار گرفته است، در صفحه فیسبوک خود با استناد به منبعی از ساختارهای قدرت کرد نوشت که امنیت اردوگاه هایی که طرفداران داعش در آن قرار دارند، به دلیل لزوم مقاومت در برابر حملات ترکی ، اکنون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است (برای محافظت از تندروها، نمودها پرسنلی را از بین حرفه ای ترین و با تجربه ترین ارتش به کار می گرفتند). همچنین، به گفته این منبع ، اسلامگرایانی، که پیشتر از اردوگاه عین عیسی فرار نموده بودند، به سمت اردوگاه الهول حرکت کردند تا به سازماندهی فرار برای ساکنان آنجا یاری نمایند.

در هر صورت، با توجه به وخیم تر شدن اوضاع در شمال سوریه، بازگشت طرفداران سابق داعش به تاجیکستان و دیگر جمهوری های آسیای مرکزی، که سیاست بازگشتی آنها پیگیری می شد، برای مدتی به تعویق خواهد افتاد. اگرچه، ممکن است در این شرایط بعضی از کسانی که قبلاً در خصوص تمایل به بازگشت به خانه صحبت می کردند، در وضعیت کنونی به طور فعال به احیای دولت اسلامی در سوریه یاری کند.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12173

به "پیروان آسیای مرکزی تبار داعش در میانه جنگ ترکیه و کُردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروان آسیای مرکزی تبار داعش در میانه جنگ ترکیه و کُردها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید