چین از ذخایر استراتژیک نفت آزاد کرد

به گزارش شیوا مارکت، چین در آشکارترین مداخله ای که تا به امروز در بازار نفت انجام داده است، برای نخستین بار با هدف پایین بردن قیمت ها از ذخایر استراتژیک خود نفت آزاد می نماید.

چین از ذخایر استراتژیک نفت آزاد کرد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، این خبر همزمان با افزایش هزینه های انرژی در چین اعلام شده که علاوه بر نفت، شامل قیمت های زغال سنگ و گاز طبیعی هم شده و کمبود برق در برخی از استانها، شماری از کارخانه ها را ناچار نموده است فراوریشان را کاهش دهند. تورم هم به سرعت رشد نموده و به یک دردسر سیاسی برای پکن تبدیل شده است.

دولت چین بیان کرد از ذخایر بزرگ نفت خود برای کاهش فشار رشد قیمت های مواد خام برداشت می نماید، اما جزییات چندانی ارائه نکرد. یک منبع مطلع به رویترز گفت این بیانیه به میلیون ها بشکه نفتی اشاره دارد که دولت در اواسط ژوئیه عرضه کرد.

چین بزرگترین واردکننده نفت دنیا است و طی یک دهه گذشته ذخایر بزرگی از نفت را ایجاد نموده است. این ذخایر با ذخایر استراتژیکی که در آمریکا و اروپا نگهداری می شوند و عمدتا تنها در زمان شرایط اضطراری و جنگ از آن ها برداشت می گردد، فرق دارد. تصمیم دولت چین نشان می دهد که اکنون آماده برداشت از ذخایر برای کنترل بازار است.

پکن اعلام نموده که برداشت از ذخایر بخشی از چرخش ذخایر است که مستلزم آن است که دولت ذخایر را در مرحله دیگری دوباره پر کند.

نفت برنت در بازار لندن پس از انتشار این خبر 1.9 درصد سقوط کرد و آخرین بار 72 دلار و 89 سنت در هر بشکه معامله شد.

شرکت مشاوره انرژی اسپکتس اوایل ژوئیه برآورد نموده بود چین 220 میلیون بشکه نفت در ذخایر استراتژیک خود نگهداری می نماید که معادل 15 روز تقاضاست.

لیو یوتائو، تحلیلگر انرژی اسپکتس گفت: برداشت از ذخایر نفت استراتژیک چین در پی اختلال فراوری در سکوی مارس شرکت شل روی داده که غول های چینی را وادار نموده است در پی جایگزین دیگری باشند، زیرا حداکثر 10 تا 12 میلیون بشکه محموله نفت مارس که برای بارگیری در سپتامبر و اکتبر خریداری شده بود، لغو شده اند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت رویال داچ شل سکوی مارس در خلیج مکزیکو را اواخر ماه گذشته در آستانه نزدیک شدن توفند آیدا تعطیل نموده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29608

به "چین از ذخایر استراتژیک نفت آزاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین از ذخایر استراتژیک نفت آزاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید