کاهش دسترسی به مواد و تجهیزات آزمایشگاهی به دلیل کمبود پروازهای خارجی

به گزارش شیوا مارکت، استادیار دانشگاه علوم پزشکی آزاد شاهرود با بیان اینکه گاهی برای پیش بردن مناسب یک پژوهش احتیاج به ابزارها یا مواد آزمایشگاهی خارجی داریم، گفت: طی دو سه ماه اخیر به دلیل کمبود پروازها و موضوع بیماری کرونا که پیش آمد، دسترسی به این تجهیزات سخت تر شده است.

کاهش دسترسی به مواد و تجهیزات آزمایشگاهی به دلیل کمبود پروازهای خارجی

بهروز یحیایی در گفت وگو با خبرنگاران، به مهم ترین چالش های پژوهش در سال 98 پرداخت و شرح داد: با توجه به حوزه های گسترده ای که در پژوهش وجود دارد و حوزه های اختصاصی که ما فعالیت می کنیم، انواعی از مسائل و چالش ها پیش روی یک پژوهشگر قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در سال های اخیر و مخصوصاً در سال 98، ما و همکاران پژوهشگرمان در دانشگاه و مرکز تحقیقاتی بیشتر با چالش کمبود بودجه های تحقیقاتی - چه از طرف دانشگاه و چه از طرف ستادهای حمایت از پژوهشگران- روبه رو بودیم و چنان چه کار پژوهشی انجام داده و احتیاج به تأمین اقتصادی داشتیم، این تأمین و دریافت حمایت در این حوزه عظیم ترین چالش ما بود.

این پژوهشگر اظهار داشت: البته کمبود بودجه هیچ وقت باعث نشده افرادی که دستی در پژوهش دارند از کار خود باز بمانند و قاعدتاً ما این راستا را با عشق و علاقه طی می کنیم. در واقع تمام وجود پژوهشگر باید با چالش های مختلف عجین باشد تا بتواند راه را هموار کند در غیر این صورت کم می آورد. این در حالی است که این موضوع در رسیدن به نتیجه نهایی در امر پژوهش هم صادق است.

یحیایی اضافه نمود: ما اولین مرکز حقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی را در واحد شاهرود راه اندازی کردیم و طی یک سال گذشته فعالیت های مختلفی داشتیم که اصلی ترین این فعالیت ها، مبارزه با بیماری های سرطانی و استفاده از نانو ذرات بیولوژیکی برای درمان سلول های سرطانی است.

وی عدم امکان برقراری ارتباط مناسب با دانشگاه های خارج از کشور را یکی دیگر از چالش های پژوهش در سال 98 عنوان و تأکید کرد: سطح پذیرش دانشگاه های خارج از کشور برای ارتباط علمی و پژوهشی با محققان ایرانی باید افزایش پیدا کند در حالی که آن ها نسبت به پذیرش ایده ها و مقالات ما و نیز پذیرش همکاری برخوردهای سخت گیرانه تری دارند.

رئیس مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی واحد شاهرود اظهار کرد: قاعدتاً بیشتر مواد آزمایشگاهی را در ایام تحریم ها هم می توانستیم به دست بیاوریم اما این مواد دارای قیمت های بسیار بالایی بود. این در حالی است که اخیراً - طی دو سه ماه گذشته- به دلیل کمبود پروازها و ... این امکان سخت تر شده به طوری که یک شرکت ایرانی که همواره از آن یک کیت آزمایشگاهی را دریافت می کردیم، به ما قول داده اند چندین ماه بعد از عید و با قیمت نامشخص این کیت را به دست ما برسانند.

یحیایی در سرانجام اضافه نمود: خیلی از مسائل را می توانیم با تولیدات داخلی حل کنیم اما قاعدتاً اگر بخواهیم پژوهش مناسبی انجام دهیم احتیاج به ابزارها و مواد آزمایشگاهی خارجی هم داریم که باید به ترتیبی به آن ها هم دسترسی داشته باشیم.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17931

به "کاهش دسترسی به مواد و تجهیزات آزمایشگاهی به دلیل کمبود پروازهای خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش دسترسی به مواد و تجهیزات آزمایشگاهی به دلیل کمبود پروازهای خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید