کرونا با روان ما چه می کند؟

به گزارش شیوا مارکت، مردم در بیشتر کشورهای جهان امروز در مواجهه با بحران کرونا اضطراب زیادی را تجربه میکنند. شما چه میزان از این اضطراب را طبیعی میدانید؟

کرونا با روان ما چه می کند؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، اضطراب یکی از هیجانات منفی است اما هیجانات، چه مثبت و چه منفی در نهایت ما را از بحران ها حفظ می کنند. فقط زمانی که حد این هیجانات به ویژه هیجانات منفی بیشتر شود ما دچار مشکل و احتمالا دچار بیماری می شویم. اضطراب یکی از این هیجانات منفی است که وقتی به میزان مناسب در ما وجود داشته باشد به ما هشدار می دهد و ما را در برابر حوادث ناشناخته ای که اتفاق می افتند یا قرار است در آینده رخ بدهند محافظت می کند؛ به این شکل که کمک می کند ما از ظرفیت های روانی مان برای نشان دادن واکنش مناسب استفاده کنیم. اگر ما در برابر یک حادثه جدید، اضطراب لازم را نداشته باشیم، نمی توانیم به آن حادثه پاسخ مناسبی بدهیم. اگر میزان اضطراب زیاد هم باشد ما دچار پانیک خواهیم شد و تمرکزمان را از دست خواهیم داد. بنابراین اضطراب فانکشنال یا کمک کننده، اضطرابی است که به اندازه باشد.

چطور می شود اضطراب طبیعی و به اندازه داشت؟

سیستم هیجانی ما به صورت اتوماتیک و واکنشی عمل می کند. یعنی فرآیند آن در بخشی از مغز ما اتفاق می افتد. بنابراین ما هیچ نقشی در شکل گیری میزان هیجان نداریم. بلکه میزان هیجان و از جمله اضطراب که یک هیجان منفی است به تجربه های قبلی ما و میزان باثباتی روان ما بستگی دارد. اگر ما روان باثباتی داشته باشیم و تجربه های قبلی ما خیلی تجربه های ناراحت کننده ای نباشند واکنش هیجانی ما یعنی اضطراب نسبتا طبیعی خواهد بود و به نسبت اتفاق جدیدی که رخ می دهد واکنش نشان خواهیم داد.

با توجه به اینکه سیستم هیجانی ما به صورت اتوماتیک عمل می کند، شما چه عوامل بیرونی را در طبیعی بودن یا شدید بودن واکنش هیجانی موثر می دانید؟

ببینید، این واکنش ابتدا در کنترل ما نیست اما روان ما از طریق سیستم شناختی خود به صورت عقلانی و منطقی با دانشی که ذخیره دارد اتفاقی را که رخ داده ارزیابی می کند و درباره آن اطلاعات واقعی تری به دست می آورد. سیستم هیجانی ما نمی تواند یک پدیده را بشناسند اما سیستم عقلانی ما می تواند. بنابراین شروع می کند به مطالعه پدیده. وقتی نمی دانستیم که ویروس کرونا چطور منتقل می شود، اضطراب شدید داشتیم اما وقتی مسئولان بهداشتی درباره شیوه های انتقال آن به ما اطلاعاتی دادند ترس و اضطراب ما کمتر شد. حالا اینکه اضطراب چرا در برخی افراد پایین نمی آید به دلیل شناختی است که ندارند یا به دلیل شناخت غلطی است که دارند. دلیل دیگر باورهای غلط و خرافی است که برخی دارند و مثلا ممکن است ویروس را ماورای ماده بدانند و نوعی تنبیه برای بشریت. یک دلیل دیگر هم این است که برخی از این اطلاعات غلط را افراد از رسانه ها می گیرند؛ اگر سیستم بهداشتی کنترلی بر جامعه و رسانه ها نداشته باشد.

اثرات روانی پس از کرونا بر زندگی فردی و اجتماعی مردم ایران چه خواهد بود؟

نتایج برای جامعه ایران به مراتب بدتر خواهد بود چون مردم در ایران ترس ها و اضطراب ها را و اینکه آینده چه می شود به صورت انفرادی دارند تجربه می کنند. هیچ سیستمی به آنها برنامه نمی دهد و آینده را برایشان پیش بینی نمی کند. همه مردم گیج هستند! اما در کشورهای دیگر دست کم یک برنامه کوتاه مدت ارائه می شود و ترس و نگرانی برای مردم قابل کنترل تر است. ترس هایی که مردم ایران امروز تجربه می کنند می تواند به بیماری و پانیک تبدیل شود.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18695

به "کرونا با روان ما چه می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با روان ما چه می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید