کشتی های مشهور غرق شده تاریخ معاصر

به گزارش شیوا مارکت، شاید غرق شدن هیچ کشتی ای به اندازه تایتانیک در ذهن ها نمانده باشد اما در قرن گذشته کشتی های مختلفی در دنیا غرق شده اند که البته بیشتر انها در اثر حظورشان در جنگ های مختلف اتفاق افتاده است لاشه برخی از آنها باقی مانده، البته دیگر حسابی فراموش شده اند.

کشتی های مشهور غرق شده تاریخ معاصر

شاید امروز با دیدن کشتی کروز دلیلی برای استرس در خودتان نبینید، اما روزی روزگاری کشتی های دزدان دریایی و کشتی های بادبانی مغرورانه در دریاها جولان می دادند. اما اکنون در قعر دریاها خفته و خواب افق های بیکران، طوفان های سهمگین، لنگرگاه های پرسر و صدا و جزایر بکر را می بینند. آه که چه داستان هایی در دل این کشتی ها نهفته است!

در ادامه شما را با تعدادی از کشتی های اسرارآمیزی که غرق شده یا از رده خارج شده اند آشنا خواهیم کرد.

آر ام اس تایتانیک (RMS Titanic)، غول به خاک افتاده

در دنیای کشتی های غرق شده یک فرمانروا وجود دارد که بدون شک تایتانیک خواهد بود. روزی روزگاری این کشتی را غرق نشدنی، غول پیکر و مجلل می نامیدند. اما متاسفانه در اولین سفر دریایی خود با یک کوه یخی برخورد کرد و غرق شد و البته جان هزاران نفر را گرفت. از آن زمان تاکنون چند دهه است که کشتی تایتانیک در عمق 4 کیلومتری اقیانوس آرام گرفته و در این فضای سرد و تاریک روز بروز پوسیده تر می شود. تنها در سال 1985 میلادی محققان جان خود را به خطر انداخته و خلوت این کشتی تنها را شکستند. 10 سال بعد کارگردان معروف جیمز کامرون برای بررسی زوایای کشتی با استفاده از زیردریایی روسی خود به نام میر (Mir) از این کشتی دیدن کرد.

قایق ماهیگیری در جزایر چاتام (Chatham Islands)، نیوزیلند

تنها 600 نفر در مجمع الجزایر کوچک چاتام زندگی می کنند. زندگی در این جزایر از زمان کشف آن ها در قرن هیجدهم میلادی تاکنون تفاوت چندانی نکرده است. در این جزایر کوچک تنها آسمان، دریا و باد همدم ساکنان تنهای این جزیره هستند. تنها راه امرار معاش در این جزیره ماهیگیری بوده و این قایق ماهیگیری پیر که زمانی وفادارانه به ماهیگیران خدمت رسانی می کرد در کنار ساحل آرام گرفته است.

قایق تفریحی غرق شده (Sunken yacht)، قطب جنوب

این قایق تفریحی برزیلی در خلیج آردلی (Ardley Bay) غرق شده است. تعدادی مستندساز برزیلی در حال فیبم برداری در این منطقه بودند که طوفان و تلاطم دریا آن ها را وادار به ترک قایق کرد. از آن زمان تاکنون این کشتی زیبا در قعر دریا خفته است.

جنگل شناور قصه پریان (Fairytale floating forest)، استرالیا

کشتی اس اس آیرفیلد (SS Ayrfield) گذشته شگفت انگیزی داشته است. این کشتی در بحبوحه جنگ جهانی دوم نیروها ایالات متحده را به مناطق جنگی منتقل می کرد. اما در دهه 1970 میلادی به قبرستان کشتی ها در روستای المپیک (Olympic Village) شهر سیدنی منتقل شد. با نزدیک شدن مسابقات المپیک در سال 2000 میلادی این کشتی کهنه جنگی به یک جزیره جنگلی زیبا و یک جاذبه توریستی فوق العاده تبدیل شد.

کشتی فرماندهی قرن شانزدهم سوئدی

در اعماق دریای بالتیک، درست به فاصله 10 مایل دریایی از جزیره اولاند (Öland island) بزرگ ترین کشتی قرن شانزدهم میلادی به نام مارس (Mars) خوابیده است که روزگاری با 107 قبضه توپ خوفناک ترین کشتی در دریاها بود. این کشتی در سال 1564 میلادی در نبرد با سه کشتی دشمن منهدم و سپس غرق شد. محققان از دهه 1960 میلادی برای پیدا کردن لاشه این کشتی در اعماق دریا تلاش می کردند.

کشتی بیمارستانی، استرالیا

در طول جنگ جهانی اول کشتی اقیانوس پیمای اس اس ماهینو (SS Maheno) به عنوان یک بیمارستان سیار مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1935 در حالی که به سمت ژاپن یدک کش می شد ناگهان ناپدید و بعد از چند روز پیدا شد. بعدها مشخص شد که یک توفان سهمگین کشتی را به ساحل یک جزیره متروکه نزدیک استرالیا برده است. خدمه کشتی در انتظار برای نجات سه روز را در چادرهایشان در جزیره به سر بردند. خدمه این کشتی نجات یافتند اما خود کشتی در همان ساحل رها شد.

کشتی قدیمی در جزیره آنگلِسی (Anglesey)، ولز

این قایق ماهیگیری چنان زیبا و طبیعی در ساحل این جزیره قرار گرفته که فکر می کنید از روز آفرینش در این مکان قرار داشته است و به صدای زوزه باد که در ترک های عرشه خرد شده اش می پیچد گوش می دهد.

ناوگان ارواح (Ghost fleet)، آمریکا

هر ساله تعداد زیادی قایق به گورستان معروف کشتی ها در خلیج مالو (Mallow Bay) فرستاده می شوند. این دسته از قایق های اوراق شده به ناوگانی شبح مانند شبیه هستند که آرام آرام زیر آب خود را پنهان می کنند.

کشتی رازآلود، آمریکا

این قایق که سایرکل لاین 5 (Circle Line V) نامیده می شد برای گشت زنی در سواحل اقیانوس اطلس طراحی شده بود. قایق سایرکل لاین 5 در سال 1902 میلادی ساخته و به آب انداخته شد و در 80 سال عمر خود مالکیت آن بارها تغییر کرد. در سال 1982 میلادی این قایق در رودخانه اوهایو (Ohio River) در نزدیکی شهر لورنزبورگ (Lourensburg) بدون سرنشین پیدا شد. تاکنون مشخص نشده که چرا این قایق در این مکان رها شده است.

جزیره کشتی های غرق شده، برمودا

مثلث برمودا شهرت رازآلودی دارد و قبرستان کشتی هایی که در این منطقه به وجود آمده نیز بیش از پیش بر فضای رازآلود و ترسناک این منطقه خطرناک افزوده است.

کشتی یدک کش سابا (Saba tugboat)، کوراچائو (Curaçao)

کشتی یدک کش سابا که در تپه های مرجانی کاراچائو به گل نشسته به یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه تبدیل شده است. این کشتی اکنون در زیر دریا حیات دوباره یافته و با ظاهر پوشیده از مرجان خود خانه امنی برای تعداد بی شماری ماهی محسوب می شد.

قایق غرق شده، بریتیش کلمبیا

این قایق چوبی در سال 1929 میلادی با صخره های کف دریا برخورد کرد و غرق شد و از آن زمان تاکنون در محل غرق شدن خود به خواب ابدی فرو رفته است.

کشتی آلمانی پرنده (The Flying Dutchman) از بندر گیثیو (Gytheio) یونان

این کشتی از روزی که آخرین ملوان عرشه آن را ترک کرد همچنان در آرزوی رفتن به دریا به سر می برد. کشتی آلمانی پرنده برای مدت زیادی در بندر گیثیو در یونان لنگر انداخته بود تا اینکه ناگهان باد شدیدی وزیدن گرفت و طوفان باعث شد که این کشتی به داخل دریا کشیده شود. مسئولین موفق شدند که حرکت آن به سمت دریا را موقتاً متوقف کنند اما لنگر دیگر توانایی نگه داشتن کشتی را نداشت. بنابراین کشتی بار دیگر به داخل دریا کشیده شد تا اینکه با صخره های زیر دریا برخورد کرد. بعد از آخرین شیطنت هیجان انگیز خود، کشتی آلمانی پرنده در آب های کم عمق بندر آرام گرفته است.

قایق بادبانی رها شده، دریاچه اونتاریو (Lake Ontario)، کانادا

این کشتی بادبانی که در یخ های دریاچه اونتاریو گرفتار شده نمای زیبایی به ساحل این دریاچه بخشیده است.

آخرین روزهای عمر یک قهرمان، جزایر قناری

در طول جنگ جهانی دوم کشتی غول پیکر اس اس آمریکن استار (SS American Star) برای انتقال نیروها و مهمات مورد استفاده قرار می گرفت. بعد از پایان جنگ از این کشتی برای سفرهای دریایی عمومی استفاده می شد. در دهه 1980 مقامات قصد داشتند که آن را به یک زندان شناور و یا هتل تبدیل کنند. اما به لطف طوفان های سهمگین به گل نشست و اکنون در سواحل جزایر قناری باقیمانده عمر خود را در آرامش سپری می کند.

سِمیرامیس (Semiramis)، جزیریه آندروس (Andros Island)، یونان

این قایق تفریحی که اکنون به یک روح ترسناک شبیه است در سال 1954 میلادی به گل نشست.

قایق شکسته پوینت رِیِس (Point Reyes shipwreck)، کالیفرنیا

این قایق ماهیگیری از چند دهه قبل در پارک ملی پوینت رِیِس نزدیک شهر سانفرانسیسکو رها شده و در این ساحل آرام گرفته است.

کشتی باربری و قایق ماهیگیری، دریای سرخ

چندین سال پیش یک کشتی باربری بزرگ در دریای سرخ به صخره های مرجانی کف دریا برخورد کرد و غرق شد. اکنون از محل غرق شدن کشتی برای شیرجه رفتن استفاده می شود. یک قایق ماهیگیری نیز همانند صدها قایق دیگر در این منطقه رها شده است که ظاهر زیبایی دارد و چشم بینندگان را خیره می کند.

انتشار: 30 خرداد 1397 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3

به "کشتی های مشهور غرق شده تاریخ معاصر" امتیاز دهید

2 کاربر به "کشتی های مشهور غرق شده تاریخ معاصر" امتیاز داده اند | 3.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشتی های مشهور غرق شده تاریخ معاصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید