کواکبیان: عامل اصلی شرایط بودجه 99 کرونا بود

به گزارش شیوا مارکت، یک عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که کرونا عامل اصلی شرایط بودجه سال 1399 بود، گفت: هیات رئیسه می توانست به جای تعطیلی جلسات مجلس برای بررسی بودجه از ورود نمایندگان مبتلا یا مشکوک به کرونا جلوگیری کند.

کواکبیان: عامل اصلی شرایط بودجه 99 کرونا بود

مصطفی کواکبیان در گفت وگو با خبرنگاران، در تببین دلیل تصمیم مجلس برای بودجه سال 1399 گفت: عامل اصلی اتفاقات رخداده برای بودجه سال آینده و به دنبال آن استفاده از حکم حکومتی جهت بررسی بودجه طبق اصل 85، کرونا بود و هیچ استدلال و استناد دیگری در این باره وجاهت قانونی ندارد.

وی با یادآوری مخالفت کنندگان با کلیات بودجه 99 در جلسه علنی 5 اسفند گفت: بنده هم مخالف کلیات بودجه به دلیل اشکالات اصلی و عدیده آن بودم. مجلس با کلیات مخالفت کرد که طبق روال باید بودجه به دولت برای انجام اصلاحات اساسی ارجاع داده می شد ما می توانستیم به راحتی بودجه سه دوازدهم را تصویب کنیم و بعد در فرصت مناسبی مجددا وارد بررسی بودجه 99 شویم.

کننده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هیچ کدام از این اتفاقات رخ نداد و به جای آن از اصل 85 قانون اساسی برای بررسی بودجه استفاده شد و تمام اختیارات مجلس به کمیسیون تلفیق تفویض شد حال این که در این اصل به صراحت آمده که برای بررسی قوانین به صورت آزمایشی مجلس می تواند اختیاراتش را به یک کمیسیون واگذار کند نه این که موضوع بر سر بودجه ای باشد که کلیات آن هم رد شده بود، لذا استفاده از اصل 85 برای بودجه سالیانه از نظر بسیاری از حقوقدانان جنبه قانونی ندارد.

کواکبیان گفت: با فرض پذیرفتن استناد بررسی بودجه طبق اصل 85 باز هم باید مجلس نشستی برای کسب رای کنندگان برگزار می کرد که این اتفاق هم رخ نداد به همین دلیل باید با صراحت و شفافیت توضیح داد که علت اصلی شرایط بودجه 99 مقابله با کرونا بود، چون گفته شده ستاد ملی مبارزه با کرونا تشکیل جلسات علنی مجلس را مصلحت نداستند در همین باره نیز اعتقاد ما بر این است که رئیس مجلس و هیات رئیسه ساده ترین راه را برای برون رفت از این مشکل پیدا کرد اما مگر در کشورهای دیگر که با مشکل کرونا روبرو شدند مجلس و مجلس را تعطیل کردند؟

وی ادامه داد: هیات رئیسه می توانست برای جلب نظر کنندگان ولو خلاف آیین نامه از طریق ویدئو کنفرانس و ابزار تکنولوژی مصوبه مجلس را به شورای نگهبان ارجاع دهد نه این که مصوبه کمیسیون تلفیق را بفرستد که آن هم مورد تایید مجلس نبود سوال این است چرا هیات رئیسه از ابزار تکنولوژی استفاده نکرد؟

کواکبیان ادامه داد: راه دیگر آن بود که از ورود کنندگان مبتلا یا مشکوک به کرونا به مجلس جلوگیری می شد البته به لطف الهی بنده علایم ابتلا به کرونا را نداشتم و آزمایش و تست هم ندادم اما به راحتی می توانستند افراد مشکوک را شناسایی کرده و بدون آنها جلسه مجلس را برگزار کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع بندی گفت: به جای ساده سازی صورت مسئله باید با استفاده از ابزار قانونی به مصوبات وجاهت حقوقی و قانونی داد وگرنه استفاده از حکم حکومتی ساده ترین راهی است که از آن استفاده شد در نهایت هم رضایت رئیس جمهور و دولت را به دنبال داشت، ای کاش از روش های دیگر استفاده می کردیم.

کواکبیان در خاتمه با قدردانی از زحمات مدافعان سلامت گفت: ما از این که به فکر سلامت کنندگان مجلس هستند قدردانی می کنیم اما ای کاش از ابتدا همین قاطعیت را برای قرنطینه کردن قم و تعطیلی اجتماعات و اماکن مذهبی به کار می بردند.

به گزارش خبرنگاران بودجه 99 براساس اصل 85 قانون اساسی و طبق اذن مقام معظم ر هبری به شورای نگهبان ارجاع شد یعنی کنندگان طبق اصل 85 اختیار تصویب بودجه را به کمیسیون تلفیق واگذار کردند.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16890

به "کواکبیان: عامل اصلی شرایط بودجه 99 کرونا بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کواکبیان: عامل اصلی شرایط بودجه 99 کرونا بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید