گزارش های تازه ای از فراوری واکسن ویروس کرونا منتشر شد

به گزارش شیوا مارکت، محققان در تلاشند تا با استفاده از نانومواد واکسنی برای مقابله با کرونا تهیه نمایند.

گزارش های تازه ای از فراوری واکسن ویروس کرونا منتشر شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، با شیوع ویروس کرونا در چین، کوشش ها برای یافتن راه چاره مقابله با این بیماری در حال افزایش است. در میان یافته های علمی به دست آمده در این جهت، استفاده از نانومواد یکی از راهبرد های جالب توجه بوده است به طوری که در حال حاضر دستاورد هایی در کشور های مختلف به دست امده است که در آن ها از نانومواد برای مقابله با ویروس کرونا یا ساخت واکسن برعلیه این ویروس استفاده شده است.

کروناویروس (corona virus) نام دسته بزرگی از ویروس ها بوده که دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را در انسان درگیر می نمایند و عامل بیماری های مختلفی از سرماخوردگی معمولی تا سارس هستند.

اندازه متوسط این ویروس ها حدود 125 نانومتر است و دارای پوشش ویروسی (viral envelope) و ژنوم RNA تک رشته ای هستند. این ویروس بین انسان و حیوان مشترک بوده و از انواع گوناگون حیوانات از قبیل: شتر، گربه و احتمالا خفاش به انسان منتقل می شوند.

ویروس های کرونا دارای چهار نوع پروتئین هستند: پروتئین spike (s)، envelope (E)، membrane (M) و nucleocapsid) N) که پروتئین s متصل به غشای ویروس نقش مهمی در اتصال و ورود آن به سلول میزبان دارد. از این رو هدف قرار دادن این پروتئین با دارو ها و ترکیبات بازدارنده مختلف یک راه چاره برای مبارزه با این نوع ویروس است.

نانومواد مختلف از جمله نانوذرات طلا و نقاط کوانتومی کربنی (CQDs) به دلیل نسبت سطح به حجم زیاد و همچنین امکان عامل دار کردن آن ها با انواع گروه های عاملی گزینه مناسبی برای برهم کنش با ویروس ها و جلوگیری از ورود آن ها به سلول هستند.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15677

به "گزارش های تازه ای از فراوری واکسن ویروس کرونا منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش های تازه ای از فراوری واکسن ویروس کرونا منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید