یافته پژوهشگاه ابن سینا درباره افزایش ناباروری مردان تهرانی

به گزارش شیوا مارکت، مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا، آلودگی های محیطی را عامل افزایش ناباروری مردان دانست و گفت: سلول های جنسی مردان، نسبت به زنان، در برابر آسیب های محیطی آسیب پذیرتر است به همین دلیل، در شهرهای بزرگ و صنعتی که انواع آلودگی ها به ویژه آلودگی هوا وجود دارد، آمار ناباروری مردان رو به افزایش است.

یافته پژوهشگاه ابن سینا درباره افزایش ناباروری مردان تهرانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، آمارها نشان می دهند که حدود 20 درصد از زوج های ایرانی به مشکل ناباروری دچار هستند، یعنی یک زوج از هر پنج زوج در سنین باروری. این آمار ضرورت گسترش خدمات درمان ناباروری در کشور را مطرح می کند. اما زوج های نابارور برای دریافت خدمات درمان ناباروری باید به چه مراکزی مراجعه کنند؟

دکتر علی صادقی تبار با اشاره به تعریف ناباروری گفت: ناباروری یعنی زوج یک سال مداوم، بدون استفاده از روش های جلوگیری، برای بارداری تلاش کنند، اما خانم باردار نشود. حدود 40 درصد از موارد ناباروری ناشی از علل مردانه، 40 درصد ناشی از علل زنانه و 20 درصد ناشی از علل مشترک و ناشناخته است.

صادقی تبار درباره روش های کمک باروری توضیح داد: منظور از روش های کمک باروری لقاح برون تنی یا لقاح آزمایشگاهی است. در این روش ها فرایند لقاح در محیط آزمایشگاهی که مشابه محیط رحم است، اتفاق می افتد. در آی وی اف، تخمک و اسپرم در محیط انکوباتور که کاملاً همانند رحم است قرار داده می شوند تا رشد کنند، در میکرواینجکشن، اسپرم به طور مستقیم به داخل سیتوپلاسم تخمک تزریق می شود. البته شانس پیروزیت در هر سیکل درمان حدود 35 تا 40 درصد است و اگر سیکل نخست درمان پیروزیت آمیز نبود، زوج ها نباید آن را به حساب بدشانسی یا ناکارآمدی درمانگران بگذراند، بلکه باید صبور باشند و درمان را تا حصول نتیجه ادامه دهند.

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا درباره هزینه های درمان ناباروری در ایران گفت: هزینه های درمانی در ایران نسبت به کشورهای دیگر و حتی منطقه بسیار کمتر است. در واقع قیمت خدمات درمان ناباروری در ایران، به رغم داشتن کیفیت و استانداردهای همسان با مراکز معتبر جهان، حدود یک پنجم آن مراکز است.

صادقی تبار داشتن کلینیک های متعدد مرتبط با حوزه باروری را از مزایای یک مرکز درمان ناباروری دانست و گفت: حوزه باروری و تولید مثل حوزه ای بسیار گسترده است و مسائلی مانند سقط مکرر، ژنتیک و مانند اینها با ناباروری مرتبط است. به همین دلیل، در مرکز ما هفت کلینیک ناباروری، سقط مکرر، سلامت مادر جنین و نوزاد، اهدا و درمان های جایگزین، اندومتریوز، سلامت جنسی و بیماری های پستان وجود دارد که تقریبا تمام حوزه های مرتبط با سیستم تولید مثل و باروری را پوشش می دهد و مراجعان می توانند از خدمات این کلینیک ها بهره مند شوند.

مدیر مرکز درمان ناباروری ابن سینا گفت: هدف اصلی یک مرکز درمان ناباروری خوب نه فقط بارداری، بلکه تولد یک فرزند سالم است. به همین دلیل باید همه امکانات لازم در این زمینه را در اختیار داشته باشد. برای نمونه، زوج هایی که سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری هایی مانند تالاسمی، هموفیلی، نابینایی، ناشنوایی و مانند اینها را دارند باید بتوانند از مشاوره ها و اقدامات تشخیصی و درمانی ژنتیکی، مانند پی جی دی یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی استفاده کنند. بنابراین، زوج های نابارور باید در انتخاب یک مرکز درمان ناباروری به این نکته توجه کنند که آیا آن مرکز همه خدمات مرتبط با یک بارداری پیروز و تولد یک فرزند سالم را به صورت جامع و کامل و متمرکز دارد یا خیر.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15402

به "یافته پژوهشگاه ابن سینا درباره افزایش ناباروری مردان تهرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته پژوهشگاه ابن سینا درباره افزایش ناباروری مردان تهرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید