یکی از بهترین دوره های جشنواره فیلم فجر را پیش رو داریم

به گزارش شیوا مارکت، سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد گفت: سال جاری بسیاری از فیلم هایی که نامزد شدند، حال مردم را در سال کرونایی خوب می نمایند. او گفت با توجه به نشاط و طراوت فیلم اولی ها و وجود فیلم های اقتباسی، یکی از بهترین دوره های جشنواره فیلم فجر را پیش رو خواهیم داشت.

یکی از بهترین دوره های جشنواره فیلم فجر را پیش رو داریم

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر؛ سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد؛ دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در برنامه شب سینما (شب های هنر) شبکه چهار سیما در مصاحبه با جابر قاسمعلی کارشناس این برنامه در ابتدای صحبت های خود در این برنامه با اشاره به شرایط اولیه برپایی این دوره جشنواره در ابتدا و امروز، گفت: من هم مانند همه شهروندان از شرایط کرونا و آنچه پیش رو بود، نگران بودم. صدور حکم من به عنوان دبیر، به معنای برگزاری جشنواره در بهمن 99 نبود و حتی در جمع بندی ها به نتیجه رسیدیم که جشنواره را به بهار 1400 موکول کنیم، اما در جلساتی که با بزرگان سینما و فعالان سلامت داشتم، تصمیم بر این شد که جشنواره در سه سطح (داوری آثار، نمایش برای اهالی رسانه و نمایش محدود مردمی) تعریف گردد. امروز در شرایطی هستیم که هر سه سطح امکان برگزاری دارد. اولویت ما حفظ سلامت مخاطبان است، اما ستاد کروناست که اجازه می دهد سالن های سینما را باز نمایند و ما هم بیش از آنچه ستاد کرونا تعیین نموده رعایت می کنیم. ستاد کرونا گفت که تا ظرفیت 50 درصد امکان بلیت فروشی وجود دارد، اما سقف را 30 درصد درنظر گرفته ایم.

او تٲکید کرد: فاصله گذاری اجتماعی، اهدای ماسک و رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی شرایط را در سطح ایمن قرار می دهد.

دبیر جشنواره فیلم فجر در پاسخ به نگاهی که بر تعطیلی این رویداد در این دوره اصرار داشته و دارد، گفت: این تصور درست نیست که جشنواره و سینما تعطیل گردد، زیرا نقیض آن در جامعه وجود دارد و عملا همه جا باز است! ما باید در زیستی کرونایی به زندگی ادامه دهیم و اگر شرایط فراهم گردد، می توان فعالیت های فرهنگی را انجام داد. زمانی که به مخاطب می گوییم در خانه بمان باید برای او محتوا فراوری کنیم. محتوا را سینما و تلویزیون فراوری می نمایند. کوشش این خانواده بزرگ باید دیده گردد آن ها در بدترین شرایط برای مردم فراوری محتوا نموده اند. ما دست به دست کرونا ندادیم و به تعطیلی حوزه فرهنگ یاری نکردیم بلکه کوشش کردیم تا جان دوباره به سینما بازگردد.

سینما زنده است

طباطبایی نژاد توضیح داد: می خواهیم بگوییم سینما زنده است و این هدف اصلی ماست، ضمن آن که فیلم هایی انتخاب شده است که حال مردم را خوب می نماید. البته نگاه ممیزانه نداشتیم و فیلم های تلخ اجتماعی هم در بین آثار داریم، اما فیلم ها در قواره ای از کیفیت هستند که حال مخاطب را خوب می نمایند و مجموع این ها به رضایت حداکثری مخاطبان می انجامد.

دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در ادامه گفت: نوروز آیین بود، اما سال جاری به دیدن اقوام نرفتیم با اینکه مولفه آن دید و بازدید بود، اما آیین برگزار گردید. ما کوشش می کنیم تمام آیین فجر را برگزار کنیم.

او در ادامه گفت: دو مرکز را برای رسانه ها انتخاب نموده ایم. برج میلاد مقر جشنواره است و نشست ها در آن برگزار می گردد. حداکثر 400 کارت صادر نموده ایم. بخشی از منتقدان و صاحبان آثار هم در سینما پردیس ملت حضور خواهند داشت. برنامه جشنواره در سینما های مردمی با ظرفیت 30 درصد برگزار می گردد ضمن آن که سال جاری بلیت فروشی سری نداریم و هر فرد برای فیلم دلخواه خود به سامانه بلیت فروشی مراجعه می نماید.

دبیر جشنواره فیلم فجر گفت. در این دوره دفعات نمایش افزایش و تعداد فیلم ها کاهش پیدا کرد. البته ما دخالتی در داوری نداشتیم و این تعداد فیلم، آثار منتخب داوران هستند.

انجام قرعه کشی پیشنهاد انجمن منتقدان بود

او با اشاره به حضور اعضای انجمن منتقدان در این دوره جشنواره گفت: ما با دوستانمان در انجمن منتقدان صحبت کردیم و یکی از گزینه ها این بود که منتقدان را ما براساس فعالیت و کسوت انتخاب کنیم، اما انجام قرعه کشی پیشنهاد خودشان بود. در نهایت اعضای انتخابی انجمن منتقدان در فضای سینما ملت آثار را می بینند.

این مدیر فرهنگی با اشاره به برپایی رٲی گیری از تماشاگران در این دوره گفت: سال جاری کسانی که به وسیله سامانه فروش بلیت تهیه می نمایند، کد بلیت برای آن ها پیامک می گردد و با آن کد به سینما مراجعه می نمایند. یک ساعت بعد از نمایش فیلم کدی برای هر فرد ارسال می گردد که بر اساس آن می تواند رای دهد.

شاهد پوست اندازی در هیأت داوران جشنواره بودیم

دبیر جشنواره در ادامه برنامه شب سینما درباره اعلام نام آثار نامزدشده بدون اشاره به جزییات نامزدی در رشته های مختلف گفت: تمام فیلم ها حداقل شایسته حضور در یک بخش هستند، اما اینکه نمی دانید رقابت در کدام بخش ها است خود یک تعلیق است. واقعیت این است که در این دوره با 16 فیلم قابل قبول و هفت داور خبره مواجهیم که از نسل جوان و پیشکسوتان سینمای ایران هستند. این دوره شاهد پوست اندازی در داوران بودیم.

او متذکر شد: از اینکه بعضی از فیلم های شایسته در این دوره جشنواره نیستند ابراز تاسف می کنم، اما سلیقه حرفه ای در داوری وجود دارد.

شورای سیاست گذاری جشنواره صلاح نمی بیند که یک نفر اعمال سلیقه کند

طباطبایی نژاد در ادامه این برنامه در بحث حذف هیٲت انتخاب گفت: جشنواره های مهم جهان دبیرانی دارند که مدت طولانی دبیر بوده اند و انتخاب گران ثابتی دارند و در طول سال رصد و فیلم ها را انتخاب می نمایند و انتخاب گر در واقع دبیر است. جشنواره فجر جنبه ملی دارد و شورای سیاست گذاری صلاح نمی بیند که یک نفر اعمال سلیقه کند و با منطقی عقلایی یک گروه به نمایندگی فیلم ها را انتخاب نمایند اعتقاد دارم در کشور خودمان حضور هیات انتخاب خوب است، اما نباید اختیار دبیر را سلب کند و بهتر است شرایط طوری باشد که اگر دبیر حضور فیلمی در جشنواره را لازم می بیند، این اتفاق بیفتد.

هیٲت انتخاب یکی از ارکان جشنواره است

او افزود: حذف هیات انتخاب می تواند پیشنهادی به سال آینده باشد، اما این هیٲت یکی از ارکان جشنواره است و من فکر می کنم باید باشد. سال جاری دلیل حذف هیات انتخاب این بود که فکر می کردیم تعداد فیلم ها زیاد نمی گردد و از طرفی می خواستیم به اهالی سینما بگوییم که در هربخشی فعالیت نموده باشید مورد داوری قرار می گیرید و نوعی ادای احترام با این هدف بود که فیلم ها در سطحی برابر رقابت نمایند.

او همچنین در ادامه گفت: آقای نعمت الله از بهترین کارگردان ها هست، اما موضوع فیلم قاتل و وحشی ارتباطی به جشنواره ندارد. فیلم های حاضر در جشنواره باید حداقل پروانه نمایش موقت داشته باشند. سه نوع پروانه نمایش اکران عمومی، خارج از کشور و موقت در دانشگاه ها مراسمات و جشنواره ها داریم. این شرط راهیابی یک فیلم به جشنواره است. داوران این فیلم را ندیدند و علت آن نداشتن مجوز نمایش بود. فیلم روز ششم هم از دسته فیلم های شایسته بود، اما مورد انتخاب نهایی قرار نگرفت اگرچه دوستان واقعا به آن توجه کردند.

یکی از بهترین دوره های جشنواره

در بخش دیگر این برنامه، دبیر جشنواره فیلم فجر خطاب به مجری کارشناس برنامه و مخاطبان سینمای ایران گفت: من تعجب می کنم کسانی که فیلم های جشنواره را ندیده اند چگونه درباره کیفیت آثار قضاوت می نمایند. من به شما در همین برنامه این قول را می دهم که این دوره از نظر کیفی یکی از بهترین دوره های جشنواره فیلم فجر خواهد بود.

اتفاقات مهم فجر 39

او با اشاره به یکی از اتفاقات مهم این دوره جشنواره گفت: سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی در یک سال گذشته کوشش نموده اند تا از آثار اقتباسی حمایت کند. سال جاری رقابت قابل توجهی در بخش سینمای اقتباسی خواهیم داشت.

او تاکید نمود: سال جاری باید نشاط و تازگی را در آثار فیلمسازان جوان دنبال کنیم. البته شاد می شویم که بزرگان سینمای ایران در جشنواره حاضر باشند، اما عدم حضورشان به معنی نبود فیلم خوب نیست. سال جاری 32 فیلم اول داشتیم که همه شرایط برای رقابت را داشتند و از این بین هفت فیلم در بخش سودای سیمرغ در رشته های مختلف نامزد شده اند و رقابت می نمایند؛ و این یعنی سال جاری هفت فیلمساز جوان به سینمای ایران معرفی می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 27462

به "یکی از بهترین دوره های جشنواره فیلم فجر را پیش رو داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یکی از بهترین دوره های جشنواره فیلم فجر را پیش رو داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید