یک مشکل دیگر برای مهار کرونا، اغلب عفونت ها ناشی از افرادی است که هنوز علامت ندارند

به گزارش شیوا مارکت، نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد اکثریت عفونت های کروناویروس ممکن است بوسیله افرادی انتشار یافته باشد که خودشان به تازگی ویروس را گرفته اند و هنوز علامتی ندارند.

یک مشکل دیگر برای مهار کرونا، اغلب عفونت ها ناشی از افرادی است که هنوز علامت ندارند

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین یک بررسی عفونت ها در سنگاپور و تیان جین در چین نشان داد که به ترتیب دو سوم و سه چهارم افراد عفونت هایشان را از دیگرانی گرفته اند که خودشان در دوره نهفتگی بیماری بودند و هنوز علامتی نشان نمی دادند.

این یافته ها پژوهشگران بیماری های عفونی را ناامید کرده است، چرا که به معنای آن است که ایزوله کردن فرد هنگام علامت دار شدن تاثیر بسیار کمتر از حد انتظار در کاستن از انتشار ویروس کرونا دارد.

استیون رایلی، استاد دینامیک بیماری های عفونی در امپریال کالج لندن که در این بررسی شرکت نداشت، گفت: این یافته یکی از نخستین چیزهایی است که ما هنگام شروع شیوع بیماری نگران آن هستیم. یقینا این یافته باعث ناامیدی است. ما واقعا نمی خواهیم شیوع بیماری اینگونه باشد.

پژوهشگران در بلژیک و هلند دراین بررسی داده های به دست آمده از شیوع در سنگاپور و تیان جین را بررسی کردند تا فاصله نسلی را برای کووید-19 به دست آورند. فاصله نسلی زمان میان ابتلای یک فرد به عفونت و سرایت دادن ویروس بوسیله این فرد به دیگری است.

این عدد برای تخمین زدن سرعت گسترش شیوع بیماری ارزشمند است.

بر اساس این بررسی که برای انتشار در یک ژورنال بیماری های عفونی در حال بازبینی است، متوسط فاصله نسلی در خوشه بیماران سنگاپور 5.2 روز و در خوشه بیماران چین 3.95 روز بود. دانشمندان در ادامه کارشان به محاسبه نسبت عفونت هایی پرداختند که احتمال دارد از افرادی که هنوز در دوره نهفتگی بیماری هستند و علامت ندارند، انتشار یابد.

تعیین این ارقام به علت نبودن اطلاعات دقیق در این دو خوشه بیماران درباره این که چه کسی چه فرد دیگری را مبتلا کرده است، به طور قطعی ممکن نبود. اما حتی پایین ترین تخمین ها نشان می دهند میزان بالایی از سرایت کروناویروس از افرادی است که هنوز علائم بیماری را نشان نمی دهند.

محاسبه این دانشمندان نشان می دهد که در خوشه سنگاپور بین 45 تا 84 درصد از سرایت ها ظاهرا از کسانی ناشی شده است که در دوره نهفتگی بیماری بوده اند. در خوشه چین این رقم میان 65 تا 87 درصد محاسبه شد.

این پژوهشگران می گویند این ارقام نشان می دهد ایزوله کردن افراد علامت دار برای مهار شیوع بیماری کافی نیست. تاپیوا گانیانی، یکی از این پژوهشگران گفت: نااحتمال دارد این اقدامات به تنهایی برای کنترل همه گیر کووید-19 کافی باشد. اقدامات بیشتر، نیز فاصله گیری اجتماعی برای مهار شیوع ضروری است.

این یافته ها تاییدکننده اظهارات ماریا وان کرخوو، رئیس واحد بیماری های نوظهور و مشترک میان انسان و حیوان در سازمان جهانی بهداشت است که گفته بود داده های مقدماتی نشان می دهند که بیماران در مراحل اولیه بیماری از جمله در مرحله پیش از علامت دار شدن ویروس بیشتری را در محیط منتشر می کنند. یک بررسی جداگانه در آلمان که 9 بیمار را پیگیری کرده بود، نشان داد ممکن است میزان های انتشار ویروس از فرد هنگامی علائم بروز می کنند، از قبل در حال کاهش باشد.

با این حال به گفته رایلی، هنوز مهم است افراد علامت دار را ایزوله کرد، حتی اگر این کار برای توقف شیوع بیماری کافی نباشد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17182

به "یک مشکل دیگر برای مهار کرونا، اغلب عفونت ها ناشی از افرادی است که هنوز علامت ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مشکل دیگر برای مهار کرونا، اغلب عفونت ها ناشی از افرادی است که هنوز علامت ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید