80 درصد ثبت نام کنندگان قرعه کشی خودرو سرمایه گذار هستند

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در مورد راه های کاهش قیمت خودرو، گفت: متاسفانه چند وقتی است که خودرو های خودروسازان بر اساس قیمت دستوری، قیمت گذاری می شوند که این قیمت دستوری را شورای رقابت اعلام می نماید و باید گفت که فرمول این شورا از پایه اشتباه است. تمام خودروسازان به خصوص ایران خودرو و سایپا ماهیانه میلیارد ها تومان به دلیل فرمول اشتباه شورای رقابت زیان می نمایند.

80 درصد ثبت نام کنندگان قرعه کشی خودرو سرمایه گذار هستند

او بیان نمود: آنطور که آمار های بورس نشان می دهد، ایران خودرو از ابتدای سال تا به امروز 9 هزار و 500 میلیارد تومان زیان نموده است که نشان می دهد این فرمول ایراد اساسی دارد. بار ها گفته شده است که همیشه زیان نموده ایم و متاسفانه این زیان همچنان ادامه دارد.

نعمت بخش تشریح کرد: اگر خودرو در حاشیه بازار به فروش رود، با یک تیر چند نشان می توان زد. خودرو باید تک نرخی گردد و این شرایط قرعه کشی و رانتی که اکنون توزیع می گردد همه از بین خواهد رفت. با یک حساب سر انگشتی می توان گفت سال جاری بر اساس فراوریات ایران خودرو و سایپا، بالغ بر 120 هزار میلیارد تومان رانت توزیع می کنیم یعنی ایران خودرو و سایپا با زیان خودرو می فروشند.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: یک خودرو پژو پارس درب کارخانه اگر 100 میلیون است، در بازار آزاد 240 میلیون تومان به فروش می رسد و فردی که برنده گردد بیش از خرید خودرو منفعت می برد. از طرفی شرکت بازرسی کیفیت استاندارد ایران داریم که خدمات بعد از فروش خودرو را رصد می نماید یعنی شخصی که ماشین می خرد، 3، 4 ماه بعد کارشناسان تماس می گیرند که آیا مسائل گارانتی دارید یا خیر که 80 درصد خریداران می گویند ماشین را فروخته اند.

قرعه کشی خودرو باعث رانت و فساد شده است

او با بیان اینکه قرعه کشی خودرو باعث رانت و فساد شده است، ادامه داد: افرادی که بلد هستند سیستم قرعه کشی را دور بزنند، این کار را به راحتی انجام خواهند داد. این بدان معناست که 80 درصد در ثبت نام خودرو سرمایه گذار و 20 درصد نیازمند واقعی هستند. باید اجازه داد خودرو در حاشیه بازار به فروش رود که اینگونه می توانیم از تجربه دهه 70 استفاده کنیم و در واقع خودرو تک نرخی خواهد شد.

دبیر انجمن خودروسازان تشریح کرد: قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا مشخص می نماید. سال جاری علیرغم مسائل 23 درصد افزایش فراوری در این ماه داشته ایم که نشان می دهد عرضه را ما افزایش داده ایم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط با حوزه خودرو را در صفحه اختصاصی خودرو خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25298

به "80 درصد ثبت نام کنندگان قرعه کشی خودرو سرمایه گذار هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد ثبت نام کنندگان قرعه کشی خودرو سرمایه گذار هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید