آموزش عکاسی با آیفون ؛ چگونه با گوشی های آیفون عکس های زیباتری بگیریم؟

به گزارش شیوا مارکت، در حال حاضر یکی از بهترین دوربین های حال حاضر در بین گوشی های هوشمند متعلق به سری گوشی های آیفون X و مسلما آیفون های 11 است. به همین دلیل دانستن یک سری نکات مفید عکاسی می تواند یاری بزرگی در راستای ثبت تصاویر بهتر با دوربین این گوشی ها باشد.

آموزش عکاسی با آیفون ؛ چگونه با گوشی های آیفون عکس های زیباتری بگیریم؟

بهترین دوربین جهان، همان دوربینی است که در اختیار دارید! این جمله ای است که معمولا عکاسان آن را می گویند. به این معنا که اگر آن دوربین تنها دوربینی باشد که در اختیار دارید، هنگام ثبت تصاویر دلخواهتان تنها چیزی است که به کارتان خواهد آمد. البته وقتی به آیفون های سری X می رسیم، این جمله می تواند تا حدودی درست باشد. چرا که دوربین این گوشی ها یکی از قدرتمندترین دوربین های دیجیتالی است که تاکنون در گوشی های هوشمند استفاده شده.

قبل از رسیدن آیفون های سری 11 با دوربین های سه گانه، دانستن یک سری نکات عکاسی برای آن دسته از کاربرانی که از آیفون های سری X استفاده می نمایند می تواند مفید باشد.

آماده سازی

ابتدا لنز دوربین را خوب تمیز کنید. مسلما گوشی خود را بارها و بارها از جیب خود خارج می کنید و دستتان به لنز آن برخورد می نماید. این برخوردها باعث کثیف شدن لنز می گردد. لذا تمیز کردن آن بسیار مهم است. نه با انگشتان دست و نه با آب، بلکه با یک دستمال کاغذی به آرامی لنز را پاک کنید.

گاهی اوقات پیش می آید که باید از یک منظره زیبا یا یک صحنه جذاب به صورت آنی تصویر برداری کنید. پس به خاطر داشته باشید که لنز گوشی را مرتبا باید تمیز نگه داشت تا در مواقع احتیاج، به سرعت تصویر مورد نظر ثبت گردد.

تنظیمات

به تنظیمات گوشی خود بروید و در بخش دوربین (Camera)، گزینه Grid را فعال کنید. گرید، خطوط افقی و عمودی را روی نمایشگر گوشی ترسیم می نماید که می تواند در تراز کردن صحیح خط افق و ترکیب بندی بهتر تصاویر به کاربر یاری کند. همچنین خطوط گرید در ترکیب بندی بر اساس قاعده یک سوم نیز به کار می روند. قاعده یک سوم اصطلاحی است که یاری می نماید تشخیص دهیم اجسام در کدام قسمت از کادر تصاویر جذاب تر به نظر می رسند. بدین ترتیب کاربر بهترین محل برای قرار دریافت سوژه خود را با یاری این خطوط انتخاب می نماید و تصویر زیبایی را ثبت می نماید.

کار دومی که باید انجام دهید، خاموش کردن فلش گوشی است. به ندرت پیش می آید که برای ثبت تصاویر با کیفیت، به فلش احتیاج داشته باشیم. بنابراین بهتر است آن را خاموش کنید. مسلما برای عکاسی در محیط تاریک به آن احتیاج خواهید داشت اما در حالت معمولی به هیچ عنوان از فلش هنگام عکاسی استفاده نکنید.

فعال کردن HDR

مسلما با قابلیت HDR آشنایی دارید. به طور خلاصه باید بگوییم به یاری این این ویژگی، با یک بار زدن شاتر، گوشی چند عکس پشت سر هم ثبت می نماید و با ترکیب آن ها با یکدیگر، تصویر HDR را با پرتوگیری بهتر ثبت می نماید. به خاطر داشته باشید چون گوشی بیشتر از یک تصویر در این حالت ثبت می نماید، بهتر است دستان خود را حدالامکان ثابت نگه دارید تا از تار شدن عکس ها جلوگیری گردد. همچنین هنگامی که سوژه ها حرکت می نمایند، عکاسی با حالت HDR پیشنهاد نمی گردد.

این احتمالا اولین بنچمارک آیفون 11 است

این حالت در آیفون های سری X به طور اتوماتیک باید روشن باشد. هرچند هنگام ثبت تصاویر می توانید انتخاب کنید هم تصویر عادی و هم HDR هردو در گوشی ذخیره شوند. بنابراین به تنظیمات رفته و عبارت Keep Normal Photo را فعال کنید.

عکاسی

قابلیت فوکوس کردن در آیفون بسیار جالب است. هنگامی که دوربین را به طرف سوژه مورد نظر نگه داشته اید، روی محلی که می خواهید فوکوس کنید صربه بزنید. مربع زرد رنگی نمایان می گردد. برای قفل کردن فوکوس روی سوژه، یک بار روی آن ضربه زده و نگه دارید تا عبارت AE/AF lock روی صفحه نمایان گردد.

بزرگ نمایی نکنید!

اگر آیفونی که در اختیار دارید آیفون XR است، تصور کنید قابلیت بزرگ نمایی در آن وجود ندارد و تا جایی که می توانید به سوژه نزدیک شوید تا تصاویر با کیفیت ثبت کنید. در آیفون های XS و XS مکس، اوضاع کمی بهتر می گردد و به لطف بزرگ نمایی دو برابری اپتیکال، می توانید کمی بزرگ نمایی کنید. اما باز هم بهتر است تا جایی که ممکن است به سوژه نزدیک شوید. در تصویر بالا به وضوح می توانید بی روح بودن رنگ سبز در تصویر بزرگ نمایی شده را ببینید.

با این اوصاف اگر به فکر زوم کردن با آیفون خود هستید، پیشنهاد می کنیم یک پایه نگه دارنده تهیه کنید تا کوچک ترین لرزشی حین عکاسی موجب تاری عکس نگردد.

لنز های جانبی آیفون

اگر این امکان برایتان وجود دارد، می توانید از لنزهای مخصوص آیفون ساخت شرکت Moment بهره ببرید. این شرکت تاکنون لنز های تله فوتو، فوق عریض و لنز مخصوص بزرگ نمایی را برای آیفون فراوری نموده است که می توانید به یاری آن ها حتی با آیفون XR نیز تصاویر خوبی ثبت کنید.

به یاری این لنزها هرچند کیفیت تصاویر ثبت شده دگرگون می گردد، اما درآوردن و جا زدن آن ها می تواند چالشی برای کاربران باشد. مسلما زمان کافی برای این کار خواهید داشت، اما بزرگی این لنزها باعث می گردد بعد از هربار عکاسی، برای کار با گوشی آن ها را درآورده و بار دیگر هنگام عکاسی جا بزنید.

برنامه های شخص ثالث

از آن جایی که بعضی از برنامه های مخصوص دوربین با یک سری لنز خاص کار می نمایند، شاید تصور کنید برنامه های شخص ثالث نتوانند به طور کلی تاثیر زیادی در بهبود کیفیت عکاسی داشته باشند. اما خب برنامه ای تحت عنوان Halide در آیفون وجود دارد که برای کاربران حرفه ای طراحی شده و قابلیت های زیادی را حین عکاسی در اختیار کاربر قرار می دهد.

این برنامه پولی است و در حال حاضر حدود 6 دلار قیمت دارد.

بعد از ثبت تصاویر چه کنیم؟

اگر توجه نموده باشید، حین آموزش نکات قبل از عکاسی، اشاره ای به فیلترها یا افکت های تصویری نکردیم. چراکه بهترین زمان برای اعمال چنین تغییراتی بعد از ثبت تصاویر است.

برای اعمال فیلترهای تصویر هم می توانید از برنامه هایی چون Pixelmator Photo ،Affinity Photo و یا برنامه های مشابه در مک بهره ببرید. هرچند می توانید یک سری فیلترها را به وسیله برنامه اصلی دوربین هم روی تصاویر خود اعمال کنید. فقط به خاطر داشته باشید که این تغییرات را روی نسخه کپی شده تصویر انجام دهید. زیرا راهی برای دسترسی به نسخه اصلی آن وجود نخواهد داشت.

چگونه عکاسی حرفه ای شویم؟

مسلما نکات بالا شما را به یک عکاس حرفه ای تبدیل نمی نماید. بلکه تمرین زیاد و یادگیری حرفه های عکاسی می تواند شما را تا حد زیادی در راستا پیشرفت قرار دهد. به خاطر داشتن این نکات تنها بخش کوچکی از این حرفه را تشکیل می دهد که باعث می گردد از وقوع یک سری اشتباهات جلوگیری گردد.

به خاطر داشته باشید که دوربین آیفون های شما بسیار قدرتمند هستند. هرچند با معرفی یک سری گوشی ها از قبیل گلکسی نوت 10 و هواوی پی 30 پرو دیگر نمی توان از دوربین آیفون های سری X به عنوان بهترین دوربین یاد کرد، اما همچنان می توان آن ها را یکی از بهترین ها دانست. به خصوص اینکه اطمینان داریم اپل در رویداد پیش رو تغییرات بزرگی را با دوربین های سه گانه آیفون 11 به همراه خواهد آورد.

از مراسم معرفی آیفون های جدید چه انتظاراتی داریم؟

منبع: appleinsider

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10205

به "آموزش عکاسی با آیفون ؛ چگونه با گوشی های آیفون عکس های زیباتری بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش عکاسی با آیفون ؛ چگونه با گوشی های آیفون عکس های زیباتری بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید