امکان مطالبه مجدد مهریه پس از بخشیدن آن وجود دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، مهریه از جمله مهم ترین حقوقی است که به موجب عقد نکاح به زنان تعلق می گیرد.

امکان مطالبه مجدد مهریه پس از بخشیدن آن وجود دارد؟

برای بخشیدن مهریه نیازی به دادگاه نیست حتی در صورتی که زن مهرش را از طریق یک دست خط با امضا و اثر انگشت ببخشد این تعهد از گردن داماد برداشته می شود، اما در مواردی امکان مطالبه مجدد مهریه وجود دارد. در این نوشتار از خبرنگاران به مطالبه مهریه پس از بخشیدن آن می پردازیم.

مطالبه مهریه پس از بخشیدن

بخشیدن مهریه از سوی زن، می تواند سه حالت داشته باشد:

  • حالت اول زمانی است که زوجه به همسر خود می گوید، تو را از پرداخت مهریه بَری می کنم به این معنی که، از نظر من تو دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه نخواهی داشت؛ این بیان باعث می شود تا تکلیف شوهر در ادای مهریه، به طور کلی از بین برود، در نتیجه در این حالت زن حق اینکه از بخشش مهریه خود صرف نظر کند را ندارد.
  • حالت دوم زمانی است که زن با پرداخت مبلغی پول یا بخشش یک مال به شوهر خود، از او می خواهد که طلاقش دهد. به این طلاق، مبارات گفته می شود. در این نوع طلاق، زن و شوهر توافق می کنند در قبال بخشیدن مهریه یا کمتر یا بیشتر از آن از یکدیگر جدا شوند. در این روش دیگر شوهر حق رجوع ندارد و به این ترتیب زن با بخشیدن مالی معادل مهریه، یا بیشتر و کمتر از آن به شوهر، او را راضی به طلاق می کند. اگر زن در ایام عده طلاق (مدتی که زوجه باید بعد از طلاق، برای ازدواج مجدد صبر کند) از بذل و بخشش خود رجوع کند، طلاق بی اثر شده و شوهر، ملزم به پرداخت مهریه خواهد بود.
  • حالت سوم زمانی است که وی مهریه خود را به شوهر هبه می کند، یعنی مهریه خود را می بخشد. به این صورت که می گوید، من مهریه خود را به تو بخشیدم. در این حالت مانند سایر انواع هبه، تکلیف شوهر در پرداخت مهریه به طور کلی از بین نمی رود؛ زیرا زن می تواند تحت شرایطی از بخشش خود رجوع و مهریه خود را مطالبه کند.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر اثبات خیانت از طریق چت در چه صورتی امکان پذیر است؟ را مطالعه کنید.

بانو هما: مجله کدبانوی خانه و خانواده

منبع: پیام دلتا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24673

به "امکان مطالبه مجدد مهریه پس از بخشیدن آن وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان مطالبه مجدد مهریه پس از بخشیدن آن وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید